Australan přežil sto dní s titanovým srdcem. Přelomový transplantát pomůže i dalším

Australan přečkal sto dní do transplantace s umělým titanovým srdcem, dosud nejdéle ze všech pacientů s touto technologií. Úspěch v rámci klinického testování dává lidem se srdečním selháním naději na dlouhodobější řešení jejich obtíží.

„Je to neuvěřitelně jednoduché zařízení, prostě ho přišijete k srdečním síním. A pak zacvaknete, opravdu doslova zacvaknete čerpadlo, a pak ho zapnete. To je okamžik, kdy všichni zatají dech – a pak naběhne a prostě funguje,“ popsal titanové srdce chirurg Paul Jansz, který ho transplantoval při asi šestihodinovém zákroku.

Přibližně čtyřicetiletý pacient trpící srdečním selháním dostal tento implantát loni v listopadu při operaci v nemocnici sv. Vincenta v Sydney. V únoru ji opustil a jako první na světě měl tento implantát mimo lékařské zařízení. Titanové srdce mu umožnilo ve zdraví přečkat do úspěšné transplantace normálního srdce, která proběhla začátkem tohoto měsíce. Podle vyjádření nemocnice, společnosti BiVACOR stojící za umělým srdcem a Monashovy univerzity se pacient dobře zotavuje.

Srdce, které nebuší

Titanové srdce australské společnosti BiVACOR je unikátní absencí jakýchkoli ventilů a dalších částí náchylných k opotřebování. Má pouze jednu pohyblivou komponentu – magneticky uchycený rotor. „Nejsou zde žádná ložiska, v tomto zařízení není nic, co by mohlo selhat,“ potvrzuje Jansz.

Titanové srdce
Zdroj: BIVACOR

Lékaři už dříve zařízení úspěšně implantovali pěti pacientům ve Spojených státech v rámci studie proveditelnosti amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Prvním z nich se stal 58letý muž v posledním stadiu srdečního selhání, který díky titanovému srdci přečkal osm dní do transplantace. Zatím ale všichni trávili dobu s kovovým srdcem v nemocnici, až Australan s ním žil běžným životem.

„V průběhu následující dekády se umělá srdce stanou alternativou pro pacienty, kteří nemohou čekat na srdce od dárce, nebo pokud vhodná srdce zkrátka nejsou dostupná,“ míní Chris Hayward z ústavu Victor Chang Cardiac Research Institute, podle nějž je titanové srdce pro pacienty se srdečním selháním přelomové.

Implantát australského pacienta byl prvním v programu Artificial Heart Frontiers (Hranice umělého srdce) melbournské Monashovy univerzity. Cílem iniciativy za 50 milionů australských dolarů (asi 724 milionů korun) je vyvinout a dostat na trh tři zařízení pro pacienty se srdečním selháním.

Kardiovaskulární onemocnění jsou jednou z hlavních příčin úmrtí ve světě a podle Světové zdravotnické organizace (WHO) na jejich následky ročně zemře okolo osmnácti milionů lidí. Na celém světě se ročně provede přibližně pět tisíc transplantací srdce, což představuje nárůst o 53 procent oproti roku 2011. Většina z nich se provádí ve Spojených státech – přibližně čtyři tisíce ročně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
před 9 hhodinami

Kůrovcová kalamita polevuje. Brouka krotí počasí i věda

Kalamita lýkožrouta smrkového, kterému se říká lidově kůrovec, v Česku v posledních několika letech ustupuje. Díky tomu i klesá objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit. Podle expertů z Biologického centra Akademie věd v tom má silnou roli počasí, jež není pro tento hmyz tak výhodné. Pomáhají ale i nové zásadní úpravy v postupech ochrany lesa.
před 12 hhodinami

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
včera v 17:10

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
včera v 14:24

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
včeraAktualizovánovčera v 13:12

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
včera v 12:01

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
včeraAktualizovánovčera v 11:59

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
včera v 11:55
Načítání...