Apatie může být jedním z prvních příznaků demence, naznačila studie

Netečnost či nezájem o okolní svět může být znamením, že se u člověka později objeví demence. Poukázala na to nová studie, kterou zveřejnily stránky Alzheimer's & Dementia: The Journal of the Alzheimer's Association.

Demence představuje zásadní problém veřejného zdraví. V současnosti globálně postihuje asi 50 milionů lidí a podle odhadů bude počet nemocných dál narůstat. Jenom v Česku se tento typ mozkových poruch týká více než 150 tisíc osob. 

Lékaři rozlišují několik jejích druhů, patří mezi ně například Alzheimerova nebo Huntingtonova choroba. Většina z těchto nemocí přitom není v současnosti léčitelná, je však možné jejich postup zastavit či alespoň zpomalit, z toho důvodu je klíčová včasná diagnóza.

V nové studii se vědci pokusili předpovědět demenci dříve, než u pacientů plně propukne. Konkrétně se zaměřili na frontotemporální demenci (FTD), která se projevuje mimo jiné také apatií.  

Apatie jako varovný signál

Celkem měl výzkumý tým k dispozici 600 lidí. Polovina z nich disponovala vadným genem, který FTD způsobuje. Druhou sledovanou skupinu tvořili příbuzní těchto dobrovolníků, kteří však danou mutaci neměli. Vědci pak během dvou let oběma zmiňovaným skupinám celkem třikrát skenovali mozky, měřili u nich míru apatie a různé kognitivní funkce.

Výsledky následně ukázaly, že lidé s předpoklady pro vznik FTD vykazovali známky apatie již roky před tím, než lékaři očekávali, že se u nich nemoc rozvine. „I když se na začátku účastníci s genetickou mutací cítili dobře a žádné jiné příznaky neměli, vykazovali vyšší úroveň apatie než jejich příbuzní, kteří danou mutaci neměli, “ poznamenal jeden z autorů studie Rogier Kievit z University of Cambridge.

Míra apatie také předpovídala pozdější kognitivní problémy. „Také jsme zaznamenali místní zmenšení mozku v oblastech, které podporují motivaci a iniciativu, a to mnoho let před očekávaným nástupem příznaků,“ uvedla další spoluautorka výzkumu Maura Malpettiová z University of Cambridge. Rychleji se pak netečnost i poznávací schopnosti zhoršovaly u starších účastníků výzkumu.

Studie nicméně s sebou nese některá úskalí. Například nezkoumala běžnou populaci, ale zaměřila se na apatii u lidí s vyšším rizikem vzniku zmiňované choroby. Žádný osamocený příznak navíc nenaznačuje demenci.

Kromě toho apatie u lidí může vznikat z různých příčin. Lékaři by však přesto podle autorů studie měli brát v potaz, že zvláště u těch pacientů, v jejichž rodině se nemoc vyskytuje, by netečnost mohla být varovným signálem.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

První jaderná elektrárna v USA začala využívat umělou inteligenci

Jak jaderná energetika, tak i umělá inteligence jsou užitečné nástroje, které ale při nesprávném využití mohou způsobit obrovské škody. První americká atomová elektrárna teď nasadila umělou inteligenci pro zjednodušení práce lidských zaměstnanců.
před 11 hhodinami

„Do září zjistíme příčinu autismu,“ slibuje americký ministr zdravotnictví

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se zavázal k „masivnímu testování a výzkumnému úsilí“, aby do pěti měsíců určil příčinu autismu, píše server BBC. Odborníci varují, že nalezení příčin poruchy autistického spektra – složitého syndromu, který lékaři zkoumají po desetiletí – nebude jednoduché a snahu označili za zcestnou a nerealistickou.
před 14 hhodinami

Sahara bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží severní Afriky k jejím západním břehům a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme jedenáct zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes. Ukazuje to i analýza nalezených ostatků.
před 15 hhodinami

První slonovinové nástroje lidé vyráběli mnohem dřív, než se čekalo. Našly se na Ukrajině

První nástroje vyrobené lidmi ze slonoviny mohly sloužit jako dětské imitace práce dospělých. Naznačuje to rozsáhlá analýzu artefaktů nalezených na Ukrajině.
před 18 hhodinami

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
13. 4. 2025

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
12. 4. 2025

Na Tchaj-wanu se našla čelist denisovana, pravěkého bratrance neandertálců

Objev čelisti denisovana na asijském ostrově naznačuje, že se pravěcí příbuzní lidí rozšířili dál, než se předpokládalo. Současně jde o jeden z nejlépe dochovaných důkazů existence těchto prehistorických hominidů.
11. 4. 2025
Doporučujeme

Astronomové pozorovali černou díru, která přerušila půst

Vědci pozorovali u černé díry zvláštní, velmi silné záblesky energie. Připomínaly situaci, jako by černá díra trhala na kusy hvězdu – jenže dalekohled tam žádnou hvězdu nedetekoval. Astronomové řeší, co se v hlubokém vesmíru vlastně stalo.
11. 4. 2025
Načítání...