Američané vylepšili sumce geny z aligátorů. Ryby jsou odolnější vůči nemocem

V České republice nepatří sumec mezi typickou rybu, která končí na jídelním stole. Ve Spojených státech je to ale jinak. Právě sumci tam totiž tvoří víc než polovinu toho, co se v tamních vodách vypěstuje, ročně jde asi o 139 milionů kilogramů těchto ryb. Sumci ovšem trpí řadou nemocí, což jejich chov, vysazování do řek i případné dokrmování prodražuje. Genetičtí inženýři se proto pokusili problém vyřešit. Do genomu sumců vložili geny z aligátorů.

Jedná se o aligátoří gen, který kóduje protein katelicidin. Tento protein má silné antimikrobiální účinky – předpokládá se, že pomáhá chránit aligátory před vznikem infekcí. A že to aligátoři potřebují. Během vzájemných agresivních soubojů u nich dochází k častým poraněním; otevřené rány by se bez katelicidinu rychle zanítily. 

Vědce z Alabamy zajímalo, zda i zvířata, která mají tento gen uměle vložený do svého genomu, mohou být odolnější vůči nemocem.

Než k modifikaci přistoupili, zajistili, aby se takto geneticky upravené ryby nebyly schopné množit. Modifikovaní tvorové by totiž mohli díky nově nabytým vlastnostem výrazně narušit ekosystémy.

Na samotnou úpravu, vložení genu, využili oblíbený nástroj CRISPR, který funguje jako jakési miniaturní nůžky. Umí gen přenést z jednoho organismu na druhý, aniž by přitom docházelo k nějakým škodám. Gen z aligátora vložili do té části sumčí šroubovice, kde se kóduje zásadní hormon zodpovědný za reprodukci, čímž vyřešili obě záležitosti. 

Při testování umístili upravené a normální ryby do nádrží, kde je pak vystavili dvěma nejčastějším druhům bakterií, které způsobují největší škody na populacích sumců. Ukázalo se, že ryby s upravenými geny přežily mnohem častěji než jejich protějšky, které úpravou genů neprošly. „Míra přežití transgenních ryb s katelicidinem byla dvakrát až pětkrát vyšší,“ uvedli autoři výzkumu, jenž zatím neprošel recenzním řízením.

Potvrdil se také předpoklad, že tyto ryby jsou opravdu sterilní a nejsou tedy schopné se rozmnožovat. S jedinou výjimkou – a to, když jsou jim podané reprodukční hormony, popisují vědci ve studii zveřejněné na webu bioRxiv

Není pravděpodobné, že by se právě tato metoda využívala v budoucnu „průmyslově“, tedy ve větším měřítku. Je totiž příliš náročná na čas i peníze a jednoduše by se nevyplatila.

Autoři ale věří, že jednou by se mohli jejich „aligátoří sumci“ prodávat a jíst. Precedens tu už je, od roku 2021 se totiž v USA smí prodávat geneticky upravení lososi. Ti jsou vylepšení genem převzatým z genomu jiného druhu lososa. A díky němu rostou víc než ti původní.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe

Ve srovnání s řekami v Africe a Asii jsou ty evropské řádově čistější. Přesto je podle sérií nových výzkumů i jejich voda znečištěná podle vědců znepokojujícím množstvím částeček umělých hmot.
před 9 hhodinami

Na vzdálené planetě by mohl existovat život, naznačují zjištění vědců

Vědci objevili pomocí vesmírného teleskopu náznaky života na vzdálené planetě. Tým expertů z Cambridgeské univerzity zkoumal atmosféru na planetě s názvem K2-18b a našel známky molekul, které na Zemi produkují pouze jednoduché organismy, napsal britský server BBC. Jistotu ale badatelé ještě nemají.
09:57Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný

V úterý zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný, bylo mu 79 let. Informaci Institutu Cervantes potvrdila agentuře ČTK Monika Brenišínová ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde Opatrný působil. Byl předním znalcem vývoje česko-latinskoamerických vztahů a uznávaným expertem na dějiny Kuby a obecné problémy světových dějin.
včeraAktualizovánovčera v 17:31

Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum

Vědci poprvé prokázali, že některé druhy lišejníků mohou přežít podmínky podobné těm na Marsu. A to včetně smrtícího ionizujícího záření, které těmto odolným organismům nedokázalo zabránit, aby téměř normálně rostly.
včera v 13:00

Vědci poprvé natočili „kolosálního kalmara“ u něj doma

Vědci na palubě výzkumného plavidla zachytili vůbec první potvrzené záběry exempláře kalmara Hamiltonova (Mesonychoteuthis hamiltoni) v jeho přirozeném prostředí. Dospělí jedinci s přezdívkou kolosální oliheň, kteří byli zatím zkoumáni jen díky nálezům v žaludcích velryb, náhodným výlovům nebo ze záběrů rybářů, mohou, podle Schmidtova oceánského institutu, dorůstat délky kolem sedmi metrů. Mládě na snímku měří 30 centimetrů.
včera v 12:59

Tričko, které upozorní řidiče na mikrospánek, vyvíjejí na univerzitě v Liberci

Blížící se mikrospánek nebo únavu řidiče za volantem pozná tričko, které vyvíjejí vědci na katedře oděvnictví Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Senzory změří zpomalující se dech a spustí alarm. Podle dopravních expertů stojí mikrospánek nebo nepozornost v důsledku únavy až za pětinou dopravních nehod.
včera v 05:30

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
15. 4. 2025

Antibiotika mohou zhoršit reakci kojenců na očkování, zjistila studie

Lidstvo nemá účinnější ochranu dětí před nakažlivými nemocemi, než jsou vakcíny. Řada faktorů ale může zhoršit reakci na ně. Vědci teď našli řešení na rozšířený problém.
15. 4. 2025
Načítání...