Zastavte sankce a vzdáme se jaderných ambicí, zní z Íránu do USA

Írán je připraven podepsat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem jadernou dohodu výměnou za zrušení sankcí. Stanici NBC News to ve středu řekl poradce íránského nejvyššího duchovního vůdce Alího Chameneího. Poradce pro politické, vojenské a jaderné záležitosti Alí Šamchání je patrně nejvýše postaveným činitelem z Chameneího okruhu, který o možnosti uzavření dohody otevřeně hovoří.

Írán by se výměnou za okamžité zrušení všech na něj uvalených ekonomických sankcí zavázal, že nikdy nebude usilovat o jadernou zbraň a že se zbaví svých zásob vysoce obohaceného uranu, který je možné k její výrobě použít, uvedl Šamchání.

Dále by se zavázal, že uran bude obohacovat pouze na úroveň potřebnou pro využití pro civilní účely a že povolí mezinárodním inspektorům celý proces monitorovat, řekl Šamchání. Na otázku, zda by Írán dohodu podepsal „již dnes“, pokud by podmínka zrušení sankcí byla splněna, odpověděl, že ano.

„Je to stále možné. Pokud Američané budou jednat na základě svých slov, zcela jistě můžeme mít lepší vztahy,“ řekl Šamchání, který ale zároveň vyjádřil frustraci z Trumpova opakovaného vyhrožování.

Trump se ve čtvrtek v katarském Dauhá nechal slyšet, že jaderná dohoda mezi USA a Íránem je velmi blízko. Teherán podle něj „tak nějak“ souhlasil s jejími podmínkami. „Blížíme se k tomu, že možná uzavřeme dohodu. (…) Dá se to řešit dvěma kroky, je tu velmi, velmi pěkný krok, a je tu násilný krok, ale nechci to dělat tím druhým způsobem,“ prohlásil podle agentury Reuters.

Íránský zdroj Reuters obeznámený s jednáními nicméně uvedl, že v rozhovorech se Spojenými státy stále existují rozpory, které je třeba překonat.

„Olivová ratolest“ i „maximální tlak“

Trump dříve prohlásil, že Íránu nabízí olivovou ratolest coby symbol míru, současně však dodal, že pokud Írán nabídku nepřijme a odmítne jadernou dohodu, budou na něj Spojené státy vyvíjet „obrovský, maximální tlak“. Trump v minulosti několikrát zopakoval, že Íránu nesmí být dovoleno vyvinout jadernou zbraň. „Mluví o olivové ratolesti, kterou jsme neviděli. Je to jen ostnatý drát,“ kritizoval Šamchání.

Na Trumpa, který v úterý označil Írán za „nejničivější sílu“ na Blízkém východě, veřejně zareagoval i íránský prezident Masúd Pezeškján. „Myslí si (Trump), že sem může přijít, provolávat hesla a zastrašovat nás. Ale pro nás je mučednická smrt mnohem sladší než smrt v posteli,“ řekl podle agentury Reuters Pezeškján ve středu v íránské státní televizi. „Všechny zločiny a regionální nestabilitu způsobili oni (Američané),“ prohlásil s tím, že Trump chce podle něj podněcovat nestabilitu uvnitř Íránu.

Trumpova administrativa se snaží Teherán přimět k uzavření nové jaderné dohody, která by Íránu zabránila v získání jaderné zbraně. Od původní dohody Trump v roce 2018 odstoupil, načež Írán začal obohacovat uran na úroveň, která ho podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) přibližuje k možné výrobě jaderné zbraně. Teherán přesto dlouhodobě tvrdí, že jeho jaderný program slouží pouze k mírovým účelům. Írán a Spojené státy už měsíc vedou nepřímé jaderné rozhovory, které zprostředkovává ománská diplomacie.

Washington si k uzavření dohody klade podmínku, aby Teherán přestal podporovat terorismus. Mezi hlavní spojence Íránu na Blízkém východě patří teroristická hnutí Hizballáh a Hamás či hútíjští povstalci v Jemenu.

Načítání...