Záplavy v Libyi mají přes pět tisíc obětí. Moře vyplavuje další těla

Po ničivých záplavách v Libyi bylo v severovýchodním městě Derna napočítáno přes 5300 těl, píše agentura Reuters s odkazem na východolibyjské úřady. Očekávají, že bilance dále poroste. Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v Derna v důsledku záplav přišlo o střechu nad hlavou nejméně třicet tisíc lidí. Počet mrtvých IOM označila za zatím nepotvrzený.

Ministr pro civilní letectví ve východolibyjské vládě agentuře Reuters řekl, že „moře neustále vyplavuje další těla“. Doplnil, že obnova po záplavách bude stát miliardy dolarů.

Středomořská bouře Daniel udeřila na libyjskou pevninu v neděli. Úřady na východě země vyhlásily stav nouze, nechaly uzavřít školy a obchody a vyhlásily zákaz nočního vycházení. V úterý ministerstvo zdravotnictví východolibyjské správy informovalo o třech tisících potvrzených obětech, ale připustilo, že by mrtvých mohlo být až deset tisíc. O stejném počtu pohřešovaných hovořil také představitel Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce.

Horizont ČT24: Záplavy ve východní Libyi (zdroj: ČT24)

„Přišli jsme o třicet lidí, třicet příbuzných ze stejné rodiny. Nenašli jsme nikoho,“ uvedl jeden z obyvatel Derny Mustafa Salem. Jeho rozvětvená rodina obývala sousedící domy u většinu roku vyschlého říčního koryta.

Nejméně třicet tisíc obyvatel Derna bylo podle středečního příspěvku IOM vysídleno. V dalších oblastech zasažených záplavami, včetně Benghází, muselo podle této agentury OSN opustit své domovy 6085 lidí. Organizace dále uvedla, že se spolu s partnery snaží do postižených oblastí dopravit „léky, pátrací a záchranné prostředky a personál“.

Hlavní nemocnice ve městě je mimo provoz

Podle Mezinárodní organizace pro migraci je bez přístřeší víc než 36 tisíc lidí. „Hlavní nemocnice v Derně je mimo provoz, zasažení lidé tak nemají přístup k základní lékařské péči. Nakládání s mrtvými je pro naše týmy v terénu další prioritou,“ připojil vedoucí mise Červeného kříže a Červeného půlměsíce v Libyi Tamer Ramadan.

Kromě vody a potravin je nedostatek vaků na mrtvá těla. Pomoc posílá Egypt, který má mezi oběťmi téměř devadesát svých občanů, jejichž těla už repatrioval. Pomáhají dále Katar, Turecko a Spojené arabské emiráty. Z evropských zemí vyslala polní nemocnici Francie a Itálie personál pro krizové situace.

Libye se potýká se špatně fungující infrastrukturou. Vláda šestimilionové země je rozdělená na konkurenční celky na východě a západě, přičemž každý z nich podporují jiné ozbrojené skupiny a zahraniční vlády. Mezinárodně uznávaná vláda národní jednoty sídlící v Tripolisu nemá východní oblasti země pod kontrolou.

Načítání...