Zadlužení EU meziročně kleslo, naopak v Česku se zvýšilo

Zadlužení Evropské unie ve druhém čtvrtletí kleslo na 83,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z hodnoty 85,9 procenta před rokem. Ve své předběžné zprávě to v pondělí uvedl statistický úřad Eurostat. V České republice se zadlužení naopak meziročně zvýšilo a ke konci druhého čtvrtletí dosáhlo 44,3 procenta HDP proti 43,5 procenta před rokem. Státní dluh byl rekordní.

Nejvyšší zadlužení v EU vykazuje nadále Řecko, kde to bylo 166,5 procenta HDP, následuje Itálie s hodnotou 142,4 procenta a Francie, kde zadlužení dosáhlo 111,9 procenta. Nad sty procenty v poměru k výkonu ekonomiky je celkem v šesti unijních zemích. Naopak nejnižší zadlužení mělo na konci druhého čtvrtletí Estonsko s hodnotou 18,5 procenta, dále Bulharsko a pak Lucembursko.

Státní dluh za celou EU se ke konci druhého čtvrtletí v absolutních číslech zvýšil nad 13,67 bilionu eur (více než 337 bilionů korun), zatímco před rokem přesahoval 13,15 bilionu eur. V České republice státní dluh vzrostl nad 3,15 bilionu korun a byl rekordní. O rok dříve přesahoval 2,79 bilionu korun.

Zadlužení EU se snížilo i proti konci prvního čtvrtletí, kdy činilo 83,4 procenta HDP. V České republice zadlužení ke konci března činilo 44,5 procenta. Co se pouze eurozóny týče, její zadlužení se ve druhém čtvrtletí snížilo na 90,3 procenta z hodnoty 90,7 procenta na konci prvního čtvrtletí a 93,5 procenta před rokem.

Deficit veřejných financí EU jako celku pak ve druhém čtvrtletí podle sezonně přepočtených údajů dosáhl 3,2 procenta HDP, a zvýšil se tak proti deficitu 2,3 procenta HDP ve stejném období loni, oznámil Eurostat. V České republice deficit vzrostl na 3,3 procenta HDP z 2,9 procenta před rokem.

V novodobé historii České republiky, tedy od roku 1993, bylo nejnižší zadlužení státu mezi lety 1996 a 1998, kdy činilo devět procent HDP. Od roku 1999 až do roku 2013 se zadlužení vytrvale zvyšovalo, z deseti procent se dostalo až na 41 procent HDP. Od té doby až do pandemie zadlužení klesalo, v roce 2019 se snížilo na 29 procent HDP.

Horská: Problém je rozdíl mezi příjmy a výdaji

„Problém je dvojí, nejen stále velmi doširoka otevřené nůžky mezi výdaji a příjmy. Výdaje jsou stále výrazně vyšší než příjmy. A druhá věc, která s tím souvisí, je stále slabý růst české ekonomiky,“ uvedla členka Národní ekonomické rady vlády Helena Horská.

Zmínila, že pokles výdajů je stále velmi pomalý a představovala by si jej strmější, na druhou stranu je podle ní Česko na dobré cestě. Dodala, že jsme stále jedinou zemí EU, která se přiblížila, ale pak se opět oddálila od předcovidové výkonnosti.

„Problém nejsou jen veřejné finance, ale i ten nerůst české ekonomiky. A to dohromady dává daný výsledek.“

14 minut
Ekonomové Helena Horská a Vít Hradil k zadlužení Česka
Zdroj: ČT24

Hradil: Schéma, které tu platilo od revoluce, se vyčerpalo

Analytik Cyrrusu Vít Hradil podotkl, že výsledek je ještě horší, než se zdá. „Když se podíváme na vývoj od začátku pandemie, tedy první kvartál 2020 do roku 2023, tak u nás zadlužení narostlo nejvíce z celé EU – dvanáct procentních bodů,“ uvedl a dodal, že rozhodnutí vlády jsou jen jednou částí, druhou částí je pak podle něj ekonomika, která byla slabá. Zmínil, že od revoluce Česko používalo jednoduché ekonomické schéma.

„Otevřete se světu, máte dost kvalifikovanou pracovní sílu, máte úžasnou geografickou pozici a jediné, co jste potřeboval, to byl kapitál a investice ze zahraničí, to k nám napadalo a my jsme od té doby samospádem rostli. Ten model se ale nyní vyčerpal,“ dodal s tím, že model takto fungoval prakticky třicet let bez práce, ale nyní přestala být pracovní síla levná, stejně tak energie a už nestačí kopírovat, co umí někdo jiný. „Navíc jsme ekonomicky závislí na Německu a tomu se nedaří, takže tohle už nebude dále fungovat.“

Fiskální pravidla Evropské unie známá jako Pakt stability a růstu vyžadují, aby veřejný dluh nepřekročil šedesát procent HDP a rozpočtové deficity tři procenta HDP. Brusel ovšem platnost paktu v roce 2020 pozastavil kvůli hospodářským dopadům pandemie covidu-19. Jeho mimořádné uvolnění pak prodloužil, zejména kvůli energetické krizi částečně způsobené ruskou válkou na Ukrajině.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ukrajinští uprchlíci v Polsku se stali tématem vyhrocené prezidentské kampaně

Ukrajinští běženci se stali tématem předvolebního boje v sousedním Polsku. V rétorice proti uprchlíkům přitvrzují nejen opoziční politici, ale i zástupci vládní koalice. Kabinet uvažuje, že těm Ukrajincům, kteří si dosud nenašli v zemi práci, zruší poslední dávku – měsíční příspěvek na dítě. Kladný postoj k uprchlíkům před válkou má stále většina Poláků, odpůrců přesto přibývá.
před 36 mminutami

Izraelská armáda uvedla, že provedla úder na příslušníka Hizballáhu v Bejrútu

Izraelská armáda sdělila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník hnutí Hizballáh. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně tři lidé, informovala agentura Reuters.
před 45 mminutami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury.
před 1 hhodinou

Oslavy konce ramadánu poznamenaly pokračující boje v Gaze

Evropská unie požaduje ukončení války v Gaze, propuštění izraelských rukojmí a oživení humanitární pomoci ve válkou zpustošeném pásmu. V jeho troskách si dva miliony Palestinců připomněly konec postního měsíce ramadánu. Letošní oslavy svátku Íd al-Fitr se nesly ve znamení obnovení útoků izraelské armády i bezprecedentních protestů proti teroristickému hnutí Hamás. V pondělí se v Gaze také konal pohřeb osmi místních zdravotníků – židovský stát přiznal, že chybně vyhodnotil cíl vzdušného útoku.
před 1 hhodinou

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho ke dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Rusko se neštítí žádného násilí, řekl s odkazem na masakr v Buči Bartošek

Sedmnáct zástupců parlamentů evropských zemí navštívilo město Buča poblíž Kyjeva, které ruské vojsko okupovalo na počátku plnohodnotné agrese na Ukrajině a povraždilo tam přes 550 civilistů. Mezi zástupci byl i místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). V pořadu 90' ČT24 připomněl, že se ruské síly dopustily válečných zločinů, z nichž je nejméně 2200 zdokumentováno. Masakr v Buči vnímá jako vzkaz, že Rusko je země, která se neštítí žádného násilí. Barbarský přístup ze strany Moskvy se podle něj projevuje v mnoha ohledech, a to třeba ve vraždění dětí či útocích na civilní objekty.
před 8 hhodinami

Bude mít velké problémy, hrozí Trump Zelenskému kvůli dohodě o nerostech

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chce odstoupit od připravované dohody se Spojenými státy o využívání ukrajinských nerostných surovin, prohlásil v noci na pondělí americký prezident Donald Trump. Zároveň Zelenského varoval před vážnými problémy, pokud by tak skutečně učinil. Washington prý podle šéfa Ruského fondu přímých investic Kirilla Dmitrijeva zahájil jednání o kovech vzácných zemin a dalších projektech v Rusku.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...