Za regulovanou cenu jen dva litry. Maďarské benzinky drtí nedostatek paliv

3 minuty
Horizont ČT24: Maďarské benzinky trápí nedostatek paliv
Zdroj: ČT24

Řidiči v Maďarsku se stále častěji setkávají na čerpacích stanicích s nedostatkem benzinu a nafty. Podle ekonomů za to může cenový strop, který maďarská vláda zavedla na pohonné hmoty v listopadu minulého roku. Cenovou regulaci teď Orbánův kabinet plánuje zrušit, nejspíše od začátku příštího roku.

Po příjezdu na čerpací stanici v Martonvásáru vzdálenou čtrnáct kilometrů od Budapešti čeká řidiče nemilé překvapení. Na stojanech visí informace, že si za regulovanou cenu mohou natankovat jen dva litry pohonné hmoty. Podobné omezení platí na většině nezávislých pump, které tvoří asi polovinu všech čerpacích stanic v zemi.

„Dodávky (pohonných hmot) se snížily přesně na nulu. Z trhu pro nezávislé benzinky tak zcela zmizelo palivo s regulovanou cenou,“ zoufá si spolupředseda Asociace nezávislých čerpacích stanic Laszlo Gepesz.

Maximální cenu v přepočtu devětadvacet korun za litr benzinu i nafty zavedla vláda Viktora Orbána loni v listopadu. Cenový strop prodloužila i po vypuknutí války na Ukrajině, kdy paliva ve zbytku Evropy dramaticky zdražovala. Budapešť regulovala i ceny potravin. Orbán sliboval, že na rozdíl od jiných tím inflaci zkrotí.

„V Maďarsku můžeme udržet nižší inflaci. Můžeme ji do konce roku snížit ze současných sedmi procent na šest. Chci všechny ujistit, že jsme o rozum nepřišli,“ prohlašoval Orbán letos těsně před vypuknutím invaze.

Rekordní inflace

O co ale přišli Maďaři, je trpělivost. Inflace se vyšplhala do rekordních výšin. V říjnu překonala jednadvacet procent. Cenový strop na pohonné hmoty odradil zahraniční dodavatele, kteří raději zvolili jiné trhy, na kterých stát ceny nereguloval. Jediným velkým distributorem v zemi tak zůstal státní ropný koncern MOL.

„Maďarsko bylo schopné udržet cenový strop na naftu a benzin, protože jsme vyráběli palivo u nás. Otázkou je, jak dlouho můžeme zásobovat zemi benzinem a naftou,“ říká vedoucí úřadu maďarského premiéra Gergely Gulyas.

Podle malých pumpařů to stát už nezvládá nyní. Budapešť dováží zlevněnou ruskou ropu Ural. Kvůli intenzivním bojům na Ukrajině jí do Maďarska teče méně než dřív. Hlavní rafinérie v zemi funguje jen z poloviny. Zastropování cen ale hlavně zvýšilo poptávku – až o pětadvacet procent v porovnání s loňským rokem. „To je množství, které ani MOL není schopen dodat,“ upozorňuje Gepesz.

Maďaři tak sice platí za benzin jednu z nejnižších cen v Evropě, natankovat si ho ale mohou na mnoha místech jen po dvou litrech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
06:00Aktualizovánopřed 16 mminutami

I nejbohatší Američané se dožívají nižšího věku než Evropané, popsala studie

Stejně bohatí lidé v Evropě a USA mají odlišnou délku života. Experti na veřejné zdraví z americké Brownovy univerzity porovnali odpovídající skupiny na obou březích Atlantiku. Ve všech zkoumaných kategoriích umírají lidé z USA dříve než jejich protějšky ze starého světa.
před 22 mminutami

Rusové v Kryvém Rihu zabili nejméně devět dětí, raketa dopadla ke hřišti

Páteční ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně devatenáct životů, mezi mrtvými je devět dětí, uvedly dle Reuters tamní úřady. Počet zraněných vzrostl na 68, informovala agentura Ukrinform.
08:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Sousedé Ruska znovu hledí k protipěchotním minám

Ruská agrese na Ukrajině a hrozba, že by se tam Rusko nemuselo zastavit, vedou jeho sousedy k intenzivnímu opevňování společné hranice. Nezůstávají jen u plotů a ostnatého drátu. Polsko, pobaltské státy a Finsko hodlají odstoupit od Ottawské úmluvy. To by jim umožnilo opět začít vyrábět, skladovat a využívat protipěchotní miny zejména na hranicích s Ruskem a Běloruskem.
před 1 hhodinou

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 3 hhodinami

Rusové udeřili na elektrárnu v Chersonu. Porušili dohodu, řekl Zelenskyj

Rusko v pátek zaútočilo bezpilotním letounem na tepelnou elektrárnu v ukrajinském městě Cherson, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Reuters. Obvinil proto Moskvu z porušení moratoria na útoky proti civilní energetické infrastruktuře, které bylo zprostředkováno Spojenými státy. Ruské síly útočily během pátku rovněž v Kryvém Rihu, kde zabily nejméně osmnáct lidí, z toho devět dětí, a v Charkově, kde zemřelo pět lidí.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Dopad amerických cel probírali Topolánek a Kolář

O dopadu cel, která zavádí americký prezident Donald Trump vůči obchodním partnerům Spojených států, diskutovali v pořadu Události, komentáře bývalý předseda Rady Evropské unie a expremiér Mirek Topolánek a poradce prezidenta a bývalý velvyslanec v Rusku a v USA Petr Kolář. Probrali také strategii a taktiku Trumpa i evropské vyjednávání se Spojenými státy.
před 11 hhodinami
Načítání...