Za protiválečné vzkazy místo cenovek v obchodě dal ruský soud umělkyni sedm let vězení

Chtěla zastavit konflikt na Ukrajině a nahradila několik cenovek v supermarketu protiválečnými vzkazy. Soud v Rusku za to poslal umělkyni Alexandru Skočilenkovou na sedm let vězení, přičemž státní zástupce požadoval ještě o rok vyšší trest, uvedla agentura Reuters. Ruská hudebnice při slyšení žádala soudce o soucit a moudrost, ale neúspěšně.

Podle soudu se Skočilenková provinila šířením nepravdivých zpráv o ruské armádě, za což v Rusku hrozí odnětí svobody v délce až patnácti let. Umělkyně je ve vazbě už od dubna roku 2022. Její blízcí upozorňují, že má vážné zdravotní problémy, které se během jejího pobytu za mřížemi prohlubují. 

Třiatřicetiletá Skočilenková trpí vrozenou srdeční vadou a chronickým střevním onemocněním. Musí také dodržovat bezlepkovou dietu, což je ale ve vazebních podmínkách velmi obtížné. Další pobyt ve vězeňském zařízení by podle advokátů mohl pro Skočilenkovou skončit fatálně, poněvadž se jí nemusí dostat kvalifikované pomoci.

Skočilenková absolvovala mnohahodinová slyšení

Proces se Skočilenkovou byl neobvykle dlouhý a mnohahodinová slyšení u soudu trvala často od rána až do večera. Žena tak nemohla během dne jíst a večer už nestíhala ve vazbě večeři. Během slyšení musela speciálně žádat o přestávky na jídlo, pití, toaletu nebo zapití prášků, což ale soud nezřídka odmítal. Skočilenková a její advokáti toto jednání několikrát označili za mučení, popsala ruská redakce BBC.

Ta rovněž citovala ze závěrečného vystoupení obžalované před soudem: „Bez ohledu na to, že jsem za mřížemi, jsem svobodnější než vy. Mohu se sama rozhodovat, mohu říkat, co si myslím, mohu odejít z práce, pokud mě nutí dělat něco, co nechci. Nemám nepřátele, nemám strach z toho, že zůstanu bez peněz anebo dokonce bez střechy nad hlavou,“ prohlásila, než požádala soudce, aby moudře zacházel s mocí rozhodovat o lidských osudech.

Podle stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda byla Skočilenková zadržena poté, co vyměnila pět cenovek v jednom supermarketu za vzkaz s údajem o počtu obětí na Ukrajině a výzvou k zastavení války.

„Můj proces je tak divný a směšný, že zaměstnanci vazební věznice nevěřícně kroutí očima a ptají se, jestli opravdu za tohle v dnešní době posílají lidi do vězení,“ uvedla dříve Skočilenková. Podle portálu Meduza Skočilenkovou udala šestasedmdesátiletá zákaznice, která si v supermarketu přečetla jeden ze vzkazů.

Režisér Sokurov se Skočilenkové zastal

Uznávaný ruský filmový režisér Alexandr Sokurov označil verdikt nad Skočilenkovou za obludný. Umělkyně se podle něj nedopustila žádného zločinu, jen vyjádřila svůj názor na problém, který by měl být předmětem veřejné diskuse, pokud by ta byla v Rusku dovolena. Případ podle něj svědčí o úpadku ruské justice, nemá nic společného ani s právem, ani se spravedlností.

„(Skočilenková) je silný a čestný člověk. Ženy by neměly být souzeny za občanský postoj,“ řekl Sokurov internetovému deníku Gazeta.ru. „Žena vyjadřující nesouhlas s počínáním státu či mužů, státníků, by měla být nedotknutelná,“ zdůraznil režisér, který se procesu osobně zúčastnil.

Sokurov proslul jako autor snímků Moloch s vizí jednoho dne ze života Adolfa Hitlera a Evy Braunové, Býk o posledních dnech již senilního vůdce bolševické revoluce Vladimira Iljiče Lenina či Faust. Letos se na Letní filmové škole v Uherském Hradišti promítal režisérův experimentální snímek Pohádka.