Z tří měst, kde žily před válkou miliony lidí, jsou ruiny

11 minut
Horizont: Tři zničená ukrajinská města - Charkov, Mariupol, Černihiv
Zdroj: ČT24

O útocích ruské armády na civilní cíle na Ukrajině se mluví téměř od počátku války. Bombardují obytné domy, nemocnice, porodnice, školy i školky. Podle Západu je to taktika Moskvy. Psychologickým tlakem na představitele Ukrajiny se snaží vymoct ústupky hlavně při diplomatických jednáních. Kreml to popírá a tvrdí, že civilní místa nebombarduje, a když, tak že ho k tomu donutili ukrajinští vojáci skrývající se v nich.

Mariupol, Charkov a Černihiv jsou města, ve kterých před válkou žilo dohromady přes dva miliony lidí. Stala se symbolem ruské agrese na Ukrajině. Denně v nich explodují ruské rakety a denně umírají minimálně desítky civilistů.

Šokujících případů je nespočet. Za všechny asi hovoří ten z 16. března, kdy byla shozena bomba na činoherní divadlo v přístavním městě. V protileteckém krytu se schovávalo přes tisíc civilistů. Odhadem jich nepřežilo více než tři sta. Masakru nezabránily ani dva nápisy jasně viditelné i z vesmíru, napsané rusky – Děti.

Maria Radionova patří k těm, kdo měl štěstí. Svým tělem ji zachránil neznámý muž. „Plakala jsem tam hodinu, dvě. Jen jsem stála poblíž divadla. Lidé utíkali pryč. A brzy začaly další nálety.“

Stejně otřesné zprávy následovaly po útoku na místní nemocnici a porodnici. Moskva útok na divadlo popírá. Podobně jako na obyčejné domy. Cíle svého bombardování případně označuje za stanoviště ukrajinské armády. „Ruské ozbrojené síly nebombardují města a všichni to dobře vědí,“ znělo prohlášení mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marije Zacharovové ze 17. března.

Mariupol v troskách

Mariupol už dnes připomíná osud Varšavy z roku 1944 nebo syrského Aleppa. Na devadesát procent budov je podle starosty zničeno. Zbývajících 170 tisíc lidí bez zásob jídla a pití potřebuje okamžitou evakuaci. Té ale nepřetržitou palbou brání ruské síly.

Komu se podařilo utéct, mluví o nespočtu mrtvých těl na ulicích i za hranicemi města „Když jsme přijeli autem a viděli malou ukrajinskou vlaječku, už nám nikdo nemohl ublížit. Ta hrůza byla za námi, byli jsme doma,“ říká Vika Pavlenková, uprchlice z Mariupolu.

Černihiv

Podobnou taktiku, kterou si Kreml vyzkoušel už v Sýrii nebo Čečensku, nasadil v posledních dnech i v Černihivu nedaleko běloruských hranic – obléhání a ostřelování. Před ruskými raketami chtěl odjet do bezpečí i ultramaratonský běžec a ukrajinský rekordman Maxim Us. Se svou ženou a desetiletým chlapcem trpícím autismem. Ve tmě čekali v průchodu na příležitost. Po dopadu dělostřeleckého granátu nedaleko domu ale prolomilo vchodové dveře několik šrapnelů.

„Bolí mě to. Skřeti (Rusové) zabili nevinné dítě!“ Maxim se teď snaží zachránit aspoň manželku. Ta potřebuje naléhavou operaci, jinak přijde o nohu. Vydat se na extrémně nebezpečnou cestu musí znovu. Přesto svítá alespoň malá naděje. Podle posledních zpráv by se měly ruské jednotky od města stahovat.

Charkov

Charkov se z trojice měst zatím brání ruským útokům nejúspěšněji. I tady ale dopadají ruské bomby na obytné domy, nemocnice nebo školy. Někde odklízejí místní trosky vlastníma rukama. „Toto byla civilní budova. Bývala to škola! Nepodařilo se jim dobýt město, tak se rozhodli ho zničit,“ říká trpce obyvatel Charkova Olexandr.

Místní věří, že město ubrání. Patří mezi ně i violoncellista Denys Karačevcev. Se svým nástrojem pravidelně usedá mezi trosky domů od 22. března a videa umisťuje na sociální sítě. Vybrané peníze chce věnovat na obnovu města a humanitární pomoc.

Vyšetřování možných válečných zločinů na Ukrajině zahájil na začátku března Mezinárodní trestní soud. Rusko čelí řadě obvinění. Kromě útoků na civilní cíle i z používání zakázané kazetová munice nebo z únosů Ukrajinců z obléhaných měst do Ruska. „Pokud se prokáže, že je to pravda, jde o jasný válečný zločin,“ řekla Marie Struthersová z Amnesty International, ředitelka pro východní Evropu.

Vedoucí katedry mezinárodního práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a host Horizontu ČT24 Pavel Šturma zdůraznil, že takové zločiny jsou nepromlčitelné. „I když se zdá, že se hlavní představitelé Ruska před mezinárodní trestní soud budou dostávat velice obtížně, tak to neznamená, že by tam za několik let opravdu nebyli souzeni. Vyžaduje to čas, ale zkušenosti z jiných mezinárodních tribunálů ukazují, že mezinárodní trestní spravedlnost funguje. Někdy možná postupuje nenápadně, ale nakonec je poměrně efektivní,“ je si jist vysokoškolský pedagog.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Poblíž souostroví Tonga v Tichém oceánu udeřilo silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Tichém oceánu zasáhlo silné zemětřesení, kvůli kterému úřady vydaly varování před vlnou tsunami. Otřesy měly sílu sedmi stupňů magnituda, uvedla americká geologická služba USGS, která bezprostředně po začátku otřesů intenzitu předběžně stanovila na 7,1 stupně. Varování před tsunami bylo později odvoláno.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Při ruském dronovém útoku v Charkově zemřeli dva lidé

Rusové zaútočili pozdě večer desítkami dronů na několik ukrajinských měst. Největší škody hlásí Charkov, kde podle tamních úřadů utrpěla zásah vojenská nemocnice, obchodní centrum nebo několik bytových domů. Poslední zprávy hovoří o dvou mrtvých a 35 zraněných. Jsou mezi nimi i vojáci, kteří se léčili právě v zasaženém zdravotnickém zařízení. Další lidé byli zraněni při útoku v Kupjansku. Ukrajinská protivzdušná obrana uvedla, že v noci na neděli sestřelila 65 ze 111 ruských dronů a dalších 35 zřejmě zničily systémy elektronického boje.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Myanmar zasáhl následný otřes

Oblast druhého největšího myanmarského města Mandalaj v neděli zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně, další z několika po silném pátečním zemětřesení o intenzitě 7,7 stupně, které zasáhlo kromě Myanmaru také Thajsko. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Lidé v ulicích Mandalaje začali křičet strachy, když následný otřes udeřil, uvedla agentura AP. Epicentrum otřesů bylo asi 20 kilometrů severozápadně od města.
před 16 hhodinami

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 20 hhodinami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
29. 3. 2025Aktualizováno29. 3. 2025
Načítání...