Z Náhorního Karabachu odcházejí tamní Arméni. Bojí se údajně, že začne etnická čistka

Etničtí Arméni žijící v Náhorním Karabachu odejdou do Arménie, protože nechtějí být součástí Ázerbájdžánu a obávají se etnických čistek, řekl poradce prezidenta neuznávané karabašské republiky David Babajan. Arménská vláda informovala, že první skupina uprchlíků se do země dostala už v neděli. Agentura Reuters napsala, že z regionální metropole separatistického regionu Stěpanakertu proudí lidé ve vozech do Lačinského koridoru, který je jedinou pozemní spojnicí mezi Arménií a Karabachem.

První skupina uprchlíků nakonec dorazila do Arménie už v neděli, mezi několika desítkami lidí jsou ženy, děti i senioři. Arménská vláda informovala, že do země dosud přišlo 1050 běženců.

Uprchlíci podle agentury AFP dorazili do přijímajího střediska, které připravila arménská vláda v obci Kornidzor. Ta se nachází u hranic s Ázerbájdžánem, nedaleko Lačinského koridoru, jenž je jedinou pozemní spojnicí mezi Arménií a Karabachem, přičemž Baku ho řadu měsíců blokovalo.

Úřady Náhorního Karabachu mezitím informovaly, že rodiny, které se kvůli nedávným bojům ocitly bez domova a budou chtít, doprovodí do Arménie ruští vojáci, kteří v regionu působí v roli mírových sil.

Exodus by změnil křehkou rovnováhu sil

„Osud našeho ubohého lidu vejde do dějin jako ostuda a hanba pro arménský národ i pro celý civilizovaný svět,“ prohlásil Babajan, podle něhož 99,9 procenta obyvatel nechce žít jako součást Ázerbájdžánu a dává přednost odchodu ze svých historických území.

Exodus tolika lidí by přinesl další zvrat v bouřlivé historii hornatého Náhorního Karabachu, který se v průběhu staletí dostal pod nadvládu mimo jiné Peršanů, Rusů, Osmanů a Sovětů. Podle agentury Reuters by to také změnilo křehkou rovnováhu sil v regionu jižního Kavkazu, který je směsí etnik, je protkaný ropovody i plynovody, a o vliv se v něm přetahují Rusko, Spojené státy, Turecko a Írán.

Baku tvrdí, že bude garantovat práva obyvatel Karabachu, integrovat region a opakovaně popřelo, že by mělo v úmyslu jim ublížit. Ázerbájdžán, který je převážně muslimský, rovněž prohlásil, že Arméni, kteří jsou zejména křesťané, mohou odejít, pokud chtějí.

Arménský premiér: Odchod Arménů z Náhorního Karabachu může být jediné východisko

Arménie je podle tamního premiéra Nikola Pašinjana připravena všechny etnické Armény z Náhorního Karabachu přijmout. „Stále čelí nebezpečí etnických čistek,“ řekl v projevu k národu Pašinjan. Dosavadní humanitární pomoc, která do regionu dorazila, situaci podle něj nezměnila.

„Pokud nebudou pro Armény z Náhorního Karabachu vytvořeny pravé životní podmínky v jejich domovech a účinné mechanismy ochrany před etnickými čistkami, pak se zvyšuje pravděpodobnost, že budou považovat za jediné východisko odchod z vlasti,“ cituje z jeho prohlášení Reuters.

Dříve šéf vlády uvedl, že Jerevan je připraven přijmout uprchlíky z Náhorního Karabachu, ale že politiku vysídlení Arménů z této oblasti nepodporuje. Pašinjan v nepřímé narážce na Rusko označil současná spojenectví Jerevanu při ochraně bezpečnosti a zájmů Arménie za neefektivní. Napětí mezi Arménií a Ruskem narůstá už delší dobu. Jerevan vinil Moskvu, že je příliš rozptýlena vlastní válkou na Ukrajině a ruské mírové síly v Náhorním Karabachu opakovaně obviňoval z nečinnosti.

Neklid v Náhorním Karabachu trvá

Ázerbájdžán v úterý zahájil v Náhorním Karabachu vojenskou operaci s cílem převzít nad oblastí kontrolu a vyzval jednotky arménských separatistů, aby se vzdaly. Ve středu bylo dojednáno příměří poté, co ázerbájdžánské jednotky prolomily obranné pozice. To fakticky znamenalo kapitulaci arménských separatistů v Karabachu. V pátek ruské ministerstvo obrany uvedlo, že separatisté začali odevzdávat zbraně. Proces odevzdávání zbraní pokračuje, řekl k současné situaci Babajan.

V sobotu do Náhorního Karabachu přijel první konvoj Červeného kříže s humanitární pomocí od začátku ázerbájdžánského útoku v úterý, informovala agentura AFP. Podle místních úřadů do regionu dorazil také humanitární náklad z Ruska.

Arméni, kteří žijí v Náhorním Karabachu, už dříve Reuters popsali, že mají jen velmi omezený přístup k jídlu, elektřině či palivu. Uvádějí, že fakticky žijí pod obležením. Ázerbájdžán totiž mnoho měsíců blokoval či omezoval provoz Lačinského koridoru.

Podle aktuální zprávy ruské agentury Interfax, která se odvolává na arménské ministerstvo zdravotnictví, sanitky evakuují některé raněné z Karabachu do Arménie. Konkrétně informuje o převozu třiadvaceti lidí ve vážném stavu.

Náhorní Karabach je mezinárodně uznanou součástí Ázerbájdžánu, ale žijí v něm převážně etničtí Arméni. Enklávu za podpory Jerevanu i s přilehlým územím ovládli tamní arménští separatisté v krvavé válce, která skončila v roce 1994. Během šestitýdenních bojů svedených s Arménií v roce 2020 dobyl Ázerbájdžán zpět okresy sousedící s enklávou i část Karabachu. Válku ukončilo příměří zprostředkované Ruskem, které tam má od té doby asi dva tisíce vojáků označovaných za mírové síly.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Rakousku se hnula jednání o vládě

Rakouští lidovci (ÖVP), sociální demokraté (SPÖ) a liberálové ze strany NEOS jsou připraveni společně složit vládu. Po sobotním setkání setkání s jejich šéfy to uvedl rakouský prezident Alexander Van der Bellen. O nové vládě v Rakousku se jedná už bezmála půl roku.
před 43 mminutami

Hamás propustil dohodnutých šest rukojmí

Hamás propustil všech šest rukojmí, která se měla během soboty na základě dohody s Izraelem vrátit do vlasti. Prezident Jicchak Herzog označil za morální povinnost, aby jeho země zajistila pokračování příměří a osvobození všech unesených Izraelců. Propuštěná rukojmí vítali jejich příbuzní i lidé na náměstích.
07:05Aktualizovánopřed 45 mminutami

Některé kroky mohou zvýšit šanci přežít leteckou nehodu

Jen za poslední tři týdny havarovala v Severní Americe čtyři letadla. Odborníci radí, jak se na takovou situaci připravit. Například se před tím připoutat bezpečnostními pásy a ujistit se, že sedadlo je ve vzpřímené poloze. Důležité je také vědět, kolik řad je to k východu a mít o něm přehled i v prostoru plném dýmu či ohně. Kabinu letadla je pak třeba urychleně opustit bez osobních věcí.
před 2 hhodinami

Útok u památníku holocaustu v Berlíně měl antisemitský motiv

Páteční útok v památníku holocaustu v centru Berlína měl antisemitský motiv, uvedlo tamní státní zastupitelství. Podezřelý, kterým je devatenáctiletý Syřan, chtěl podle vlastní výpovědi zabíjet Židy. Obětí jeho útoku se stal třicetiletý turista ze Španělska, který utrpěl vážná bodná zranění a leží ve stabilizovaném stavu v nemocnici, informovala agentura DPA.
před 2 hhodinami

Nerosty, nebo žádný Starlink, tlačí dle Reuters USA na Ukrajinu

Spojené státy by mohly připravit Ukrajinu o internetové služby z družic Starlink v případě, že Kyjev nepřistoupí na dohodu o nerostném bohatství, napsala agentura Reuters. Starlink je klíčový pro ukrajinské jednotky na frontě a slouží i civilistům v oblastech s poškozenou infrastrukturou. Podléhá ale kontrole miliardáře Elona Muska, který spolupracuje s prezidentem Donaldem Trumpem a Ukrajinu často kritizuje.
13:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zelenského podpořili evropští lídři i domácí oponenti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je v úřadu již pět let a devět měsíců. O druhý mandát se měl ucházet na jaře minulého roku. Kvůli ruské agresi se ale volby uskutečnit nemohly. Zatímco americký prezident Donald Trump, který chce co nejrychleji válku ukončit, označil tento týden Zelenského za diktátora, který vládne bez voleb, za ukrajinského prezidenta se postavili evropští lídři i největší prezidentovi domácí oponenti.
před 6 hhodinami

Trump začal s čistkami v Pentagonu

Americký prezident Donald Trump odvolal z funkce předsedu sboru náčelníků štábů Charlese Browna a také pět dalších vysoce postavených důstojníků. Trump to oznámil v noci na sobotu na své sociální síti s tím, že na Brownovo místo hodlá jmenovat někdejšího příslušníka letectva Dana „Razina“ Cainea. Agentura Reuters upozorňuje, že jde o bezprecedentní personální změny ve velení americké armády.
07:52Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Ruské ostřelování ničí i ukrajinské lesy, úřady přemisťují pracovníky do bezpečí

Denní ruské nálety se netýkají jen obydlených území Ukrajiny. Následné požáry zachvacují i lesy, které jsou například v Sumské oblasti kvůli bojům místy nepřístupné. Úřady už zde uzavřely šest lesních závodů a pracovníky přemístily do bezpečnějších lokací. Na místě jsou totiž problémy s mobilním signálem, což ovlivňuje dostupnost varování o náletech či ostřelování. V Sumské oblasti natáčel štáb ČT se zpravodajkou Ilonou Zasidkovyčovou.
před 9 hhodinami
Načítání...