Jednání o trojkoalici v Rakousku ztroskotala, dvě strany ale rokují dál

Rakouští lidovci (ÖVP) a sociální demokraté (SPÖ) se dohodli na pokračování povolebních koaličních vyjednávání. Učinili tak poté, co ztroskotaly rozhovory o vzniku trojkoalice s liberálním hnutím NEOS.

Lidovci, sociální demokraté a liberálové zahájili koaliční vyjednávání v listopadu. Šéfka NEOS Beate Meinlová-Reisingerová ale v pátek oznámila, že její strana s vyjednáváním končí. Zdůvodnila to především nedostatečnou ochotou partnerů k reformám. 

NEOS do vyjednávání podle Meinlové-Reisingerové šla s cílem „bojovat za reformy, které jsou nezbytně nutné“, a prosazovat politiku, která „se dívá dále než k příštím volbám“. V posledních dnech se ale podle šestačtyřicetileté političky ukázalo, že není možné dosáhnout průlomu v zásadních otázkách. O rozhodnutí ukončit vyjednávání o koalici Meinlová-Reisingerová v pátek ráno informovala úřadujícího kancléře a šéfa lidovců Karla Nehammera, šéfa SPÖ Andrease Bablera a prezidenta Alexandera Van der Bellena.

Krátce poté, co se v pátek večer sešlo vedení SPÖ, mluvčí ÖVP uvedl, že se obě strany už odpoledne dohodly na pokračování povolebních vyjednávání. Šéf sociálních demokratů Andreas Babler večer řekl, že SPÖ je připravena vládnout. „Chci, aby to bylo jasné a jednoznačné,“ vyzval večer strany k rychlému vyjasnění situace Van der Bellen.

Prezident v říjnu sestavením vlády pověřil Nehammera navzdory tomu, že tradičně kabinet vytváří vítěz voleb, kterým se loni poprvé stali pravicově populističtí Svobodní (FPÖ). Van der Bellen svůj krok zdůvodnil tím, že Svobodní nenašli žádného koaličního partnera ochotného nechat lídra FPÖ Herberta Kickla usednout do kancléřského křesla.

FPÖ v pátek uvedla, že před koalicí trojice „poražených“ měsíce varovala. Nehammer podle ní dosud neakceptoval to, že ve volbách lidé rozhodli o tom, že už ho nechtějí v čele vlády. Je na čase, aby odstoupil, míní Svobodní.

Možné scénáře

Podle agentury APA je nyní několik možností, jak se může situace vyvinout. Za nepříliš pravděpodobné považuje, že vznikne vláda složená jen ze dvou stran. Nehammer odmítá vládní spolupráci se Svobodnými pod vedením Kickla, i když by taková koalice měla pohodlnou parlamentní většinu. Koalici lidovců a sociálních demokratů zase činí nepravděpodobnou to, že by měla většinu jediného hlasu a mohla by být nestabilní. SPÖ účast na vládě s FPÖ jednoznačně odmítá.

Mohla by tak vzniknout jiná trojkoalice, další možností jsou předčasné volby. Jak ale poznamenává Reuters, lidovci a sociální demokraté na nich nebudou mít zájem, protože podle průzkumů veřejného mínění nyní za Svobodnými zaostávají o více než deset procentních bodů.

Zářijové volby FPÖ vyhrála se ziskem 28,8 procenta hlasů, následovaná lidovci s 26,3 procenta a sociálními demokraty s 21,1 procenta. Do parlamentu se dostali ještě NEOS s 9,1 procenta a Zelení s 8,2 procenta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Oslavy konce ramadánu poznamenaly pokračující boje v Gaze

Evropská unie požaduje ukončení války v Gaze, propuštění izraelských rukojmí a oživení humanitární pomoci ve válkou zpustošeném pásmu. V jeho troskách si dva miliony Palestinců připomněly konec postního měsíce ramadánu. Letošní oslavy svátku Íd al-Fitr se nesly ve znamení obnovení útoků izraelské armády i bezprecedentních protestů proti teroristickému hnutí Hamás. V pondělí se v Gaze také konal pohřeb osmi místních zdravotníků – židovský stát přiznal, že chybně vyhodnotil cíl vzdušného útoku.
před 16 mminutami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho ke dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Rusko se neštítí žádného násilí, řekl s odkazem na masakr v Buči Bartošek

Sedmnáct zástupců parlamentů evropských zemí navštívilo město Buča poblíž Kyjeva, které ruské vojsko okupovalo na počátku plnohodnotné agrese na Ukrajině a povraždilo tam přes 550 civilistů. Mezi zástupci byl i místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). V pořadu 90' ČT24 připomněl, že se ruské síly dopustily válečných zločinů, z nichž je nejméně 2200 zdokumentováno. Masakr v Buči vnímá jako vzkaz, že Rusko je země, která se neštítí žádného násilí. Barbarský přístup ze strany Moskvy se podle něj projevuje v mnoha ohledech, a to třeba ve vraždění dětí či útocích na civilní objekty.
před 7 hhodinami

Bude mít velké problémy, hrozí Trump Zelenskému kvůli dohodě o nerostech

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chce odstoupit od připravované dohody se Spojenými státy o využívání ukrajinských nerostných surovin, prohlásil v noci na pondělí americký prezident Donald Trump. Zároveň Zelenského varoval před vážnými problémy, pokud by tak skutečně učinil. Washington prý podle šéfa Ruského fondu přímých investic Kirilla Dmitrijeva zahájil jednání o kovech vzácných zemin a dalších projektech v Rusku.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí. Pod troskami rozestavěného mrakodrapu, který se zřítil v Bangkoku, se podle záchranářů stále ozývají známky života.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Trump „nežertuje“ o třetím prezidentském mandátu

Prezident Donald Trump radikálně mění směřování americké zahraniční politiky i podoby federálních úřadů, zaměřit by se zřejmě mohl i na podobu samotného prezidentského mandátu. V rozhovoru pro NBC News připustil, že by nejvyšší funkci chtěl vykonávat i potřetí, přičemž zdůraznil, že nežertuje. Ústava přitom jasně omezuje prezidentský úřad na dvě volební období. Trump argumentuje vlastní popularitou, tvrdí, že ji má nejvyšší ze všech republikánů za poslední století. Podle agentury Gallup se však v současnosti jeho preference pohybují těsně pod padesáti procenty.
před 7 hhodinami

Před osmdesáti lety začala bitva o Okinawu, Japonci tehdy nasadili kamikaze

Japonsko si připomíná osmdesát let od začátku bitvy o Okinawu. Při nejkrvavějším střetu druhé světové války v Tichomoří padlo čtvrt milionu Japonců, Američanů a dalších. Ostrovní císařství nasadilo svou zoufalou zbraň – sebevražedné piloty kamikaze.
před 8 hhodinami
Načítání...