Vůle k uvolnění dopravy je, shoda na statusu Náhorního Karabachu nikoliv, vyplynulo z kremelské schůzky

Vůdci Ruska, Arménie a Ázerbájdžánu dospěli na schůzce v Moskvě ke společnému prohlášení o rozvoji vztahů. Oznámil to ruský prezident Vladimir Putin po jednání s arménským premiérem Nikolem Pašinjanem a ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem. Schůzka v Kremlu byla vůbec první od listopadové dohody o ukončení bojů o Náhorní Karabach.

Konkrétní kroky v budování ekonomických vztahů a rozvoji infrastruktury v Karabachu bude mít na starosti pracovní skupina vedená místopředsedy vlád Ruska, Arménie a Ázerbájdžánu, objasnil ruský prezident. Putin na úvod oba hosty objal, ale ti si navzájem ruce nepodali, jen se pozdravili kývnutím, povšimli si reportéři.

Alijev podle listu Vedomosti poznamenal, že uvolnění dopravních tras odpovídá jak zájmům Baku, tak Jerevanu, zatímco Pašinjan si postěžoval, že se nepodařilo vyřešit problém s válečnými zajatci a ani dohodnout, jaký bude konečný status Náhorního Karabachu. 

Putin prohlásil, že se listopadová dohoda, která do Karabachu umožnila vyslat ruské vojáky v roli mírových sil, „postupně“ plní a že vytvořila předběžné podmínky pro úplné a dlouhodobé vyřešení konfliktu. Situace v regionu se podle něj uklidnila.

Agentura Reuters nicméně poznamenala, že napětí přetrvává, sporadicky opět propukají přestřelky, a tak obě strany nadále zadržují válečné zajatce. Panují mezi nimi neshody také ohledně toho, jak budou fungovat dopravní koridory protínající region.

Ukončení bojů zprostředkovalo Rusko

Rusko zprostředkovalo dohodu, která loni 10. listopadu ukončila po 44 dnech tvrdé boje ázerbájdžánských a arménských sil o horskou enklávu Náhorní Karabach. Ta sice patří do Ázerbájdžánu, ale desítky let ji ovládali místní arménští separatisté, kteří v 90. letech minulého století za podpory Jerevanu ovládli i okolní okresy.

Dohoda zpečetila územní zisky Ázerbájdžánu v posledním kole konfliktu, nicméně ponechala většinu Karabachu v arménských rukou. V Baku byla dohoda přivítána v nadšením jako vítězství, zatímco v Jerevanu vypukly demonstrace, snažící se přimět Pašinjana po válečné porážce k demisi, zatím marně.

Policie v pondělí  ráno v Jerevanu podle agentury Interfax zadržela několik přívrženců opozice, kteří se snažili zabránit Pašinjanovi v odletu do Moskvy. Proti desítkám demonstrantů použila policie sílu, aby premiérovi uvolnila cestu.