Venezuelský režim udržuje při životě i tajný obchod se zlatem. Horníci čelí útokům

Venezuelský režim odolává tlaku opozice a světa mimo jiné za pomoci ilegálních obchodů. V posledních letech soustředí svou pozornost na rozlehlé džungle bohaté na zlato. Úřadující prezident Nicolás Maduro si za něj kupuje přízeň armády. Turecko pak výměnou za zlato posílá do země jídlo. Samotní horníci se však stávají terčem útoků armády či státem sponzorovaných gangů.

Kontrola nad oblastí u okraje Amazonie zůstává v rukou Madurova režimu a jeho ozbrojených sil. Za příjmy z těžby si autoritář kupuje přízeň armády a odolává tlaku amerických sankcí.

Třeba v takzvaném milionářském dole se už vytěžilo na 250 kilogramů zlata v hodnotě více než 300 milionů korun. Podobných dolů jsou přitom ve Venezuele tisíce.

Rizika pro horníky jsou značná

Cena za těžbu je ovšem vysoká pro zdraví horníků i okolní krajinu. K opracování žlutého kovu se používá rtuť a jiné chemikálie. „Jsou zde rizika, ale musíme si udržet práci. Jak jinak můžeme uživit naše rodiny,“ poznamenal jeden z horníků Jose Rondon.

Těžba ale skýtá i další nebezpečí. V oblasti totiž operují sítě ozbrojených milic, které spolupracují s armádou a doly řídí. Podle zdrojů CNN je musejí horníci podplácet, aby mohli pokračovat v práci. „Gangy napadají lidi, mrzačí je a mučí. Ty, kteří o násilí promluví, zabijí a hodí je do důlních děr,“ uvedl anonymně jeden z horníků, jenž z útoků viní režim.

Nekontrolovaný obchod

Také bývalý blízký spolupracovník venezuelského prezidenta Manuel Figuera, který před čtyřmi měsíci vypověděl Madurovi poslušnost, otevřeně mluví o mučení, porušování lidských práv a korupci na nejvyšších místech.

„Některé společnosti jsou propojené s Madurovou rodinou. Kupují zlato nebo vyjednávají o jeho převozu na jihu země. Jednu část prodají centrální bance a druhou odvezou ze země bez jakékoli kontroly,“ popsal Figuera.

Obchodní síť funguje i přes hranice. Většina zlata se prodává do Turecka, které posílá zpátky jídlo – turecké těstoviny a sušené mléko jsou hlavními produkty státem dotovaného potravinového balíčku. „Nikdo neví, kolik zlata se vytěží. Nikdo neví, kolik se ho prodá do Turecka nebo jakou má certifikaci,“ upozornil zástupce venezuelské opozice Americo de Grazia.

Na 26 tun zlata mělo podle zdrojů CNN letos v dubnu putovat soukromými letadly na Blízký Východ a do Afriky. Ruku v ruce s výdělečným obchodem přibývá i násilných úmrtí horníků – loni jich ve Venezuele přišlo o život na dvě desítky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
06:02Aktualizovánopřed 43 mminutami

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 55 mminutami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 1 hhodinou

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 1 hhodinou

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
před 1 hhodinou

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
16:49Aktualizovánopřed 3 hhodinami

„Nalezli naprostou zkázu.“ Před osmdesáti lety byl osvobozen tábor Bergen-Belsen

Před osmdesáti lety osvobodila britská armáda německý koncentrační tábor Bergen-Belsen v Dolním Sasku, kde podle historičky památníku Terezín Radany Rutové spatřila obraz naprosté zkázy. V táboře bylo na 55 tisíc přeživších vězňů, mezi nimiž byla velká část vážně nemocná – tito lidé byli jak psychicky, tak fyzicky vyčerpáni, přiblížila historička. „Britská armáda nalezla i vyšší tisíce lidí, kteří již byli po smrti,“ dodala.
před 3 hhodinami

Ukrajina zasáhla ruskou brigádu odpovědnou za masakr v Sumách

Ukrajinská armáda hlásí, že zasáhla základnu 448. ruské raketové brigády v Kurské oblasti. Ta se podílela na nedělním útoku na město Sumy, při kterém zemřelo 35 lidí. O útoku informoval Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny.
před 4 hhodinami
Načítání...