V Německu se zvyšuje agresivita vůči politikům. Pachatele útoku na Eckeho policie dopadla

2 minuty
Události: Útoky na německé politiky
Zdroj: ČT 24

Zemští ministři vnitra řeší v Německu, jak zabránit násilným útokům na politiky. Reagují tak na sérii násilí z posledních dnů. Ke zvažovaným opatřením patří víc policistů na politických akcích i lepší ochrana soukromí politiků.

Útok na německého politika zhruba měsíc před volbami do Evropského parlamentu – o víkendu napadli čtyři mladiství Matthiase Eckeho při vyvěšování volebních plakátů. Muž skončil s poraněními v nemocnici. Spolkové ministerstvo vnitra předpokládá, že takových akcí může přibývat.

Pachatele tohoto útoku už saská policie má. „Všichni čtyři jsou mladí muži ve věku sedmnácti až osmnácti let,“ uvedl hlavní vyšetřovatel Kay Anders. Nejstarší z nich patří podle policie mezi pravicové extremisty.

Napadený politik z nemocnice poděkoval za podporu. „V demokracii by se nikdo neměl bát říct svůj názor!“ prohlásil sociálnědemokratický kandidát do Evropského parlamentu.

Násilí není ojedinělé. Neznámí pachatelé napadli minulý týden poslance za stranu Zelených, v Dolním Sasku pak stánek kandidáta strany Alternativy pro Německo (AfD). O víkendu demonstrovaly v Berlíně i Drážďanech stovky lidí proti agresivitě, kterou předvolební boj do Evropského parlamentu provází.

„Nejedná se o fenomén východního Německa. Je to i na Západě. Proto jsme tady společně, protože chceme ukázat, za čím si stojíme. Ne proto, že patříme k té či oné straně, ale proto, že jsme demokraté,“ řekl premiér Severního Porýní-Vestfálska Hendrik Wüst.

Násilí vůči politikům narůstá, což ukazují také statistiky. Za poslední čtyři roky jsou jeho nejčastější obětí členové strany Zelených, následují pak stoupenci protiimigrační AfD.

Mnozí radikálové přecházejí od slov k činům, upozornil Schuster

Útoky z posledních dnů svědčí o tom, že německá společnost nedokázala strávit tři velké krize, které ji za posledních deset let postihly, uvedl ve vysílání ČT24 vedoucí oddělení zahraničního zpravodajství serveru Lidovky.cz Robert Schuster.

„Nejprve to byla migrační krize 2015–16, potom následovala covidová krize a teď – poslední dva roky – je to krize související s válkou na Ukrajině. Německá společnost nedokázala vydechnout, kvůli tomu působí rozkolísaně, nejistě,“ podotknul Schuster.

S vyhrocením nálady ve společnosti podle něj souvisí i předvolební kampaň, kdy mnozí radikálové přecházejí „od slov k činům a fyzicky napadají konkrétní jedince“.

6 minut
Horizont ČT24: Robert Schuster k útokům na německé politiky
Zdroj: ČT24

Schuster však nesouhlasí s tvrzením, že by německá demokracie byla tímto ohrožena. „Je velmi stabilní, a hlavně instituce, které mají demokracii garantovat, tak fungují. Jsou to soudy – ať už ústavní, ať jsou to komunální zastupitelstva,“ pokračoval dále. Zmínil také roli německých sdělovacích prostředků, zejména veřejnoprávních médií.

Velká zkouška pro Německo přijde podle něj na podzim, kdy se konají regionální volby ve třech spolkových zemích bývalého Východního Německa. „Může se stát, že je vyhraje pravicová Alternativa pro Německo (AfD), kde je několik politiků, kteří současný politický a společenský systém v Německu (…) odmítají, považují za špatný, chtějí ho nahradit něčím jiným,“ řekl.

I kdyby se podobné strany do vlád nedostaly, mohou být tak silné, že svými rozhodnutími mohou vetovat nebo bránit obsazování soudů a dalších klíčových institucí, upozornil Schuster. „Potom teprve nastane ten pravý test, jestli to německé demokratické instituce dokáží ustát,“ uzavřel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vyjádření o sanitkách nebylo pravdivé, přiznává izraelská armáda. Při její palbě zahynulo několik lidí

Video nalezené v telefonu jednoho ze zdravotníků, který byl spolu s dalšími humanitárními pracovníky koncem března nalezen v hromadném hrobě v Pásmu Gazy, zachycuje, že sanitky a hasičský vůz, v němž jeli, byly jasně označené a měly zapnutá světla, když je zasáhla izraelská palba, napsal The New York Times (NYT). Dodává, že podle OSN zdravotníky usmrtili Izraelci a že video se zdá odporovat izraelské verzi událostí, podle níž auta jela „podezřele“, bez označení a neosvětlená. Izraelská armáda později přiznala, že vyjádření nebylo pravdivé.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

„Ruce pryč.“ Lidé napříč Amerikou vyšli demonstrovat proti Trumpovi a Muskovi

Po celých Spojených státech se sešly tisíce demonstrantů, kteří se zúčastnili asi dvanácti set protestů s názvem Ruce pryč. Jejich cílem bylo vytvořit největší protestní den proti amerického prezidentu Donaldu Trumpovi a jeho spojenci miliardáři Elonu Muskovi od doby, kdy se snaží rozšířit prezidentské pravomoci, píše agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Rusové v Kryvém Rihu zabili nejméně devět dětí, raketa dopadla ke hřišti

Páteční ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně devatenáct životů, mezi mrtvými je devět dětí, uvedly dle Reuters tamní úřady. Počet zraněných vzrostl na 74, informoval server Ukrajinska pravda. Podle Kyjeva jde o jasnou ukázku toho, že Moskva jednání s Washingtonem o příměří nemyslí vážně. Masakr odsoudili zástupci řady zemí, i americká velvyslankyně na Ukrajině Bridget Brinková. Její slova ale vyvolala kritiku Kyjeva.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Proti drahému bydlení se protestovalo v desítkách španělských měst

Desetitisíce Španělů vyšly do ulic demonstrovat proti drahému bydlení, za které podle pořadatelů protestů může především spekulace. Demonstrace se konaly ve skoro čtyřiceti městech, jedna z největších byla v Madridu, uvedl deník El País. Organizátoři protestu také kritizovali levicovou vládu premiéra Pedra Sáncheze, která není podle nich dostatečně razantní.
před 7 hhodinami

Rakousko kvůli slintavce uzavírá některé přechody

Rakousko uzavřelo z obav před šířením slintavky a kulhavky 24 malých hraničních přechodů se Slovenskem a Maďarskem, informuje agentura APA. Podle ní je na nich zatím situace klidná a nevytvářejí se zácpy. Bezpečnostní opatření na hranicích zpřísňuje i slovenská vláda. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok ohlásil uzavření sedmnácti hraničních přechodů s Maďarskem a Rakouskem.
před 8 hhodinami

Nemám žádné politické ambice, říká „polský Musk“ Brzoska

Rafał Brzoska bývá od února označován jako polský Elon Musk. Postavil se do čela iniciativy, která chce odstraňovat absurdity a zjednodušit právní předpisy. Během tiskové konference se na něj s žádostí o radu „jak deregulovat“ obrátil sám premiér Donald Tusk, Brzoska přijal. Je zakladatelem a šéfem společnosti InPost, která je největším evropským provozovatelem výdejních boxů a logistických center. Jejím největším akcionářem je česká finanční skupina PPF. Rozhovor vedl zpravodaj ČT Andreas Papadopulos.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Na hranicích USA mohou úředníci prohledávat telefony, upozorňuje Kanada své obyvatele

Kanadská vláda v aktualizovaných cestovních doporučeních upozornila Kanaďany, že američtí úředníci na hranicích mají značné pravomoci při rozhodování o tom, kdo vstoupí do Spojených států, včetně prohledávání notebooků a mobilních telefonů cestujících. Píše o tom web kanadské stanice CBC.
před 10 hhodinami
Načítání...