Dvacet kilometrů od keňské metropole Nairobi vzniká zbrusu nové město. Jde přitom o soukromý developerský projekt s vlastními přísnými pravidly. Tatu City má zatím pět tisíc obyvatel, pobočku si v něm dosud zřídilo na 88 firem s patnácti tisíci zaměstnanci. Podle plánů by v něm mělo jednou žít až 250 tisíc lidí. Kritici ovšem poukazují na to, že nemovitost si tam budou moct dovolit jen bohatí.
V Keni vzniká „africké město budoucnosti“, pro řadu lidí však nedostupné
„Africké město budoucnosti“ – alespoň tak o něm mluví společnost, která koncept nového sídla jen půl hodiny jízdy od keňské metropole vymyslela. A také uskutečnila – ještě před čtyřmi lety totiž bylo na místě současného Tatu City liduprázdno.
„Populace tu roste velmi rychle. Máme teď v Tatu víc než tři tisíce domů, do toho počítáme rodinné domy a byty,“ uvedl ředitel projektu Preston Mendenhall. Před dvěma lety se do města přestěhovala i s rodinou Valerie Akoková, která se živí marketingem.
Novou adresu si pochvaluje – třeba to, jak je město čisté. Místní obyvatelé totiž podle předepsaných pravidel musejí udržovat okolí svých domů v pořádku. „Tady v Tatu City nikdy nedošlo k nehodě, při které by místní nebo možná host přejel dítě nebo někoho jiného,“ říká.
Pravidla výrazně přísnější než jinde v zemi
I za bezpečným provozem jsou však pravidla – výrazně přísnější než jinde v zemi. Omezení rychlosti tam řidiči respektují. Spokojený je i majitel jedné z místních restaurací Sylvester Njuguna, přiznává však, že vše je pod dohledem. Místní správa ale podle něj pracuje transparentně.
„Když se podíváte na bezpečnost, když se podíváte na kontroly, (Tatu) patří k těm nejlepším městům,“ soudí. Projektu fandí i keňská vláda. Město vyhlásila za „speciální ekonomickou zónu“, firmy tam mají šanci získat daňové úlevy i další výhody.
Příležitosti využila i firma, která se ve městě chystá otevřít víceúčelové zábavní centrum. „Myslíme si, že tu bude, jednoduše řečeno, druhé Nairobi. A jsme tady tak trochu první,“ říká manažer firmy Will Dos Santos.
Podle kritiků je ale město jen pro bohaté a vytváří tak elitní společenství, která nemá s keňskými reáliemi co dělat. Jednopokojový byt se tam prodává v přepočtu za milion sto tisíc korun, částku pro většinu Keňanů nedosažitelnou.