Ukrajinští odborníci se v Česku školí v pomoci s bojovými traumaty. Projevit se mohou i roky po válce

3 minuty
Události: Psychická rehabilitace vojáků
Zdroj: ČT24

Více než dvacet ukrajinských odborníků pod vedením amerických psychologů se v Česku školí v tom, jak pomoci vojákům zpracovat válečná traumata. Následně budou ve vlasti cvičit další specialisty. Projektu se účastní lidé, kteří sami prošli bojem.

Oleksandr žije v Česku pět let. Má manželku a jednoleté dítě, přesto loni odjel na Ukrajinu – do Bachmutu. „Bylo tam peklo. Zažil jsem tam toho hodně, ztratil jsem mnoho přátel,“ vypráví. 

V Bachmutu zůstával do poslední chvíle. Fyzickým zraněním se vyhnul, zůstala však ta psychická. „Nejhorší je, když s člověkem sedíte, večeříte nebo snídáte, a druhý den už tady není. Bolí to hodně,“ vzpomíná.

To u bývalého pilota Serhije Titarenka neutrpěla jen psychika – jeho letadlo sestřelili na východě Ukrajiny v roce 2014. „Měl jsem mnoho zranění, ale tím hlavním byla zlomenina páteře,“ podotýká Titarenko.  

Následovala dlouhá rehabilitace i deprese. Pomohla mu rodina, kamarádi a psycholog. Teď podporuje další vojáky v rehabilitačním centru na Ukrajině. „Především to není konec života. Dále je všechno ve vašich rukou. Pokud chcete, spolu najdeme možnosti, pomůžeme vám,“ slibuje vojákům.

Pomoc s válečnými traumaty

Pro něj a další odborníky odstartoval program, který se na práci s válečnými traumaty zaměřuje. „Spousta těch kolegů prošla velmi drastickými zkušenostmi včetně mučení a zajetí. Velká část z nich prokázala naprosto neuvěřitelnou schopnost ty situace přežít, projít tím a dát se dohromady,“ podotýká přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze Michal Miovský.

„Trauma v takto masivním rozsahu může vyústit v celou řadu problémů. Například užívaní návykových látek, sebevražedné tendence, kriminální chování, přílišná vznětlivost,“ vysvětluje také psychiatr a specialista na závislosti z Kalifornské univerzity v San Diegu Igor Koutsenok.

Tyto problémy se mohou projevit i dekády poté, co voják z války odejde. Oleksandr ale nevylučuje ani návrat na bojiště. „Válka je jako magnet. Přitáhne vás zpátky. Protože před vašima očima zemřelo tolik lidí, obyčejných chlapů… A doufáte, že třeba budete mít štěstí a zachráníte někomu život,“ vypráví. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
17:21Aktualizovánopřed 25 mminutami

Litva navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP

Litevská vláda po dohodě s opozicí navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP. Polovina financí bude určena na modernizaci, zbytek půjde na navýšení výcvikových kapacit. Vilnius chce kvůli obavám z agresivní politiky Ruska a Běloruska do pěti let zdvojnásobit počet svých vojáků. Třímilionová země tak plánuje mít do konce desetiletí skoro padesát tisíc aktivních vojáků, včetně rezerv.
před 33 mminutami

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
16:31Aktualizovánopřed 38 mminutami

Osud Buči je pro Ukrajince děsivým symbolem ruské agrese

Před třemi lety vstoupili ukrajinští vojáci do města Buča obsazeného ruskými vojáky na začátku války. Okupanti tam zavraždili 561 lidí. V Buče a dalších oblastech Ukrajinci zdokumentovali 183 tisíc válečných zločinů. Masakr se stal pro napadenou zemi, která se nadále brání ruské agresi, děsivým symbolem.
před 52 mminutami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce. Do země putuje humanitární pomoc, kterou ale vojenská junta blokuje v místech, která ovládají opoziční skupiny.
09:04Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Polsko zpřísní kvůli slintavce kontroly na hranicích

Polsko zpřísní kontroly na hranicích se Slovenskem, Českem a Německem, aby se ochránilo před slintavkou a kulhavkou, oznámil premiér Donald Tusk. Zdůraznil, že nemoc se dosud v zemi nevyskytuje a že se vláda soustřeďuje na to, aby se do země ani nedostala. Kontroly na hranicích se třemi sousedními zeměmi proto mají být častější.
15:05Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petr Bystroň (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 4 hhodinami

SledujteIsland zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 4 hhodinami
Načítání...