Ukrajině pomáhají české drony s umělou inteligencí

2 minuty
Události: České drony s umělou inteligencí na Ukrajině
Zdroj: ČT24

Do bojů na Ukrajině zasahuje i umělá inteligence. Česká firma LPP Holding dodala tamní armádě už stovky dronů, které ji využívají a v konfliktu se pohybují zcela samostatně. Na vývoj bezpilotních strojů se soustředí i další společnosti.

Drony rychlostí až dvě stě kilometrů v hodině dokáží urazit i tisíc kilometrů. Stroje dosahují rozpětí až 3,5 metru. Místo, kde technologická firma LPP Holding stroje vyrábí, je z bezpečnostních důvodů tajné.

„Na rozdíl od konvenčních dronů, které potřebují pro svoji misi datové spojení nebo radiové spojení, naše drony letí zcela autonomně a nepotřebují GPS signál. Takže si představte situaci, kdy v některých zónách je silné zarušení – v tom případě jdou ostatní drony k zemi. Náš letí dál,“ popisuje ředitelka pro vnější vztahy Martina Tauberová.

V systému mají předem nahranou misi –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ místo doletu, zóny, kterým se musí vyhnout, a cíl, který mají zneškodnit. Na Ukrajině se pohybují už několik měsíců. „Umělá inteligence vyhodnocuje obrázky a videa, jež sbírají kamery, které jsou umístěny na podvozku dronu, a pomocí umělé inteligence je dron řízen až k cíli,“ vysvětluje Tauberová.

Jako Skynet z Terminátora

„To je věc nesmírně náročná na vyhodnocování situace na bojišti. Je určitě strašně zajímavá, ale zároveň s tím v tom systému chybí lidský prvek rozhodování. Je to něco jako Skynet z filmu Terminátor, jsou to skutečně autonomní systémy,“ konstatoval bývalý velvyslanec ČR při NATO a ředitel Aspen Institute Central Europe Jakub Landovský.

Načítání...

O tom, že drony –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ včetně těch, které nevyužívají umělou inteligenci –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ budou hrát na bojištích klíčovou roli, svědčí i to, že se na jejich vývoj soustředí řada dalších firem i univerzit.

„Dnes je cena takového sebevražedného dronu mnohem nižší než cena vycvičeného vojáka. Pokud Česká republika je schopná být na špičce tohoto vývoje, tak je to dobrá zpráva pro naše občany,“ míní Landovský.

Bezpilotní letouny jsou v boji podle expertů rychlejší a pohotovější než vojáci. Pracovat s nimi se učí i česká armáda.

Načítání...

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA se zmocnily tankeru u pobřeží Venezuely

Bezpečnostní složky Spojených států se v sobotu v mezinárodních vodách u pobřeží Venezuely zmocnily dalšího nákladního plavidla. Informovala o tom média a později to potvrdila americká ministryně pro vnitřní bezpečnost Kristi Noemová. Dodala, že se jednalo o tanker, který naposledy kotvil ve Venezuele.
před 1 hhodinou

Ukrajinci jednali s Američany

Ukrajinská delegace zahájila v pátek ve Spojených státech rozhovory s americkými vyjednavači. Zástupci obou stran se shodli, že budou pokračovat ve snaze o dojednání mírové dohody mezi Ukrajinou a Ruskem. Po jednání to uvedl hlavní ukrajinský vyjednávač Rustem Umerov, podle něhož Kyjev trvá na dlouhodobém zajištění ukrajinské bezpečnosti. Delegace mají naplánováno i sobotní setkání. Do Miami mezitím přicestoval ruský vyjednávač Kirill Dmitrijev na jednání s americkou stranou.
11:48Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Sanatorium v Pirně připomíná oběti nacistického programu Eutanazie

Tento týden si lidé připomněli první oběti nacistických likvidačních transportů. Z českých zemí vyjely před 85 lety. Jednalo se o tři stovky lidí, kteří byli převážně duševně a fyzicky nemocní. Zemřeli v německém ústavu v Pirně kousek za hranicemi v rámci programu nazvaného Eutanazie. Vystavené fotografie tam připomínají pouhý zlomek všech obětí. „První pacienti toho ‚sanatoria’ byli mimo jiné Židé. Proto je to klíčová věc, která vede k té tragické historii, kdy na konci máme šest milionu mrtvých. A ten nenápadný začátek je tady,“ uvedl ředitel Institutu Terezínské iniciativy Tomáš Kraus.
před 2 hhodinami

Japonsko posiluje kvůli Číně obranu na Okinawě

Japonsko posiluje kvůli napětí s Čínou obranu na souostroví Okinawa. Peking zvyšuje tlak, aby donutil premiérku Sanae Takaičiovou odvolat výrok, že útok na Tchaj-wan by mohl vyvolat reakci japonské armády. Čínská stíhačka nedávno namířila radar navádějící střely před palbou na japonské letouny nad mezinárodními vodami. Na Okinawě se nachází sedmdesát procent amerických vojenských základen v zemi.
před 3 hhodinami

Rusko se Ukrajinu snaží odříznout od Černého moře, řekl Zelenskyj

Moskva se podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského snaží bránící se zemi odříznout od Černého moře. Zelenskyj řekl, že situace v Oděské oblasti, na kterou ruská armáda v posledních týdnech zesílila útoky, je tvrdá.
před 7 hhodinami

Úřady zveřejnily jen část spisů k Epsteinově kauze. Někteří zákonodárci to kritizují

Americké ministerstvo spravedlnosti v pátek zveřejnilo novou várku dokumentů z vyšetřování zesnulého finančníka a odsouzeného sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Ustoupilo tím tlaku zákonodárců, kteří jejich zveřejnění vynutili novým zákonem, napsala agentura Reuters. Někteří zákonodárci administrativu kritizovali za to, že nezveřejnila všechny dokumenty, což podle nich není v souladu se zákonem.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Vandalové polili barvou fasádu polského konzulátu v Bruselu

Neznámí vandalové ve čtvrtek polili červenou barvou fasádu polského konzulátu v Bruselu, popsali ji urážlivými hesly a před vchodem rozházeli psí exkrementy, informoval v sobotu podle rozhlasové stanice RMF FM mluvčí polského ministerstva zahraničí Maciej Wewiór. Varšava věc nahlásila belgickým bezpečnostním složkám.
před 10 hhodinami

Ruský raketový útok na ukrajinský přístav Oděsa zabil osm lidí

Ruský raketový útok na infrastrukturu v okolí ukrajinského černomořského přístavu Oděsa v pátek večer zabil osm lidí a dalších 27 zranil, napsala agentura Ukrinform. „Rusko pozdě večer zaútočilo balistickými raketami na přístavní infrastrukturu v oblasti Oděsy,“ napsal na sociální síti telegram ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba. Ukrajinské letectvo informovalo, že Rusko v noci na sobotu odpálilo tři balistické rakety Iskander-M.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...