Tunisko je před prezidentskými volbami ve varu

Horizont ČT24: Tunisko ve varu (zdroj: ČT24)

Tunisko je jedinou arabskou zemí, které se po lidových povstáních z roku 2011 podařilo zbavit se diktatury a zavést pluralitní systém. Čtyři tamní organizace za to dokonce v roce 2015 dostaly Nobelovu cenu míru. Nyní, měsíc před prezidentskými volbami, byli tři kandidáti diskvalifikováni. A jednoho ze dvou zbývajících soupeřů stávající hlavy státu Kaíse Sahída úřady obvinily z volebního podvodu.

Oficiálně kampaň před říjnovými volbami ještě ani nezačala, ale Tunisko je ve varu. Volební komise neuposlechla správní soud a neodvolala diskvalifikaci tří prezidentských kandidátů. „Je to naprostý převrat spáchaný proti vůli voličů, státním institucím a jasnému verdiktu správního soudu,“ míní politický aktivista Hičem Adžbouní.

Opozice tvrdí, že volební komise není nezávislá, jak má v názvu, a snaží se pouze zajistit znovuzvolení současného prezidenta Saída. Komise to odmítá. Nyní ale na regulérnost nadcházejících voleb vrhá pochybnost i krok policie a prokuratury. Ve vazbě totiž tento týden strávil čtyři noci jeden ze dvou zbývajících prezidentových rivalů, Ajáší Zammál, který je obviněn z falšování podpisů na své kandidátní listině. 

„Omezení uvalená na mou osobu mají za cíl bránit mi v práci a odvádět mou pozornost, abych se nemohl soustředit na vedení kampaně,“ prohlásil Zammál.

Iluze nového arabského jara se rozplynula

Bývalý profesor ústavního práva prezident Kaís Saíd byl přitom před pěti lety sám demokraticky zvolen, v druhém kole víc než 72 procenty hlasů. Paradoxně ho drtivě podpořili mladí Tunisané. Tehdy kandidoval jako nezávislý a prakticky nevedl kampaň. 

Iluze nového arabského jara, obnovy demokracie, se ale rozplynula. Saíd začal před třemi lety po masových protestech vládnout pomocí dekretů. Rozpustil parlament a odvolal premiéra, prosadil i novou ústavu upevňující moc prezidenta.

Ospravedlňoval to potřebou prolomit politickou paralýzu a ekonomický úpadek po pandemii. Ten ale pokračuje a Saídovo působení diktaturu připomíná stále víc. Loni prohlásil, že zemi nepředá lidem, kteří nejsou vlastenci. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Evropské země se připravují na nový kurz USA

Evropští státníci pozorně sledují vyjádření i kroky nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. V oblasti bezpečnosti zatím reagují jednoznačně pozitivně. Odlišné pohledy mají například na klimatickou politiku.
před 4 hhodinami

Kyjev usiluje o schůzky s Trumpem, Rusko mezitím dál tlačí u Pokrovsku

Kyjev podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského spolupracuje s Washingtonem na plánování společné schůzky s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Zelenskyj v pondělí Trumpovi pogratuloval ke druhému mandátu a označil jeho návrat do Bílého domu za „příležitost k dosažení spravedlivého míru“. Ruská invazní armáda přitom dál postupuje k strategickému ukrajinskému městu Pokrovsku. Na místě natáčela tamní zpravodajka ČT Darja Stomatová.
před 5 hhodinami

Požár hotelu v tureckých horách má více než sedmdesát obětí

Požár v hotelu v lyžařském středisku na severu Turecka, který tam vypukl v úterý nad ránem, si vyžádal 76 obětí, oznámil turecký ministra vnitra Ali Yerlikaya. Kolem padesáti dalších osob utrpělo zranění. V hotelu bylo přes dvě stě lidí. Policie následně zatkla čtyři osoby včetně majitele hotelu, píše agentura AFP s odkazem na ministra spravedlnosti Yılmaze Tunce. Prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil na středu státní smutek.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Trump vyhlásil stav energetické nouze a dal milosti v případu útoku na Kapitol

Americký prezident Donald Trump chce maximalizovat těžbu ropy a plynu v USA, zrušil příslušné regulace a vyhlásil stav energetické nouze. Odvolal rovněž čtyři vysoké vládní úředníky jmenované svým předchůdcem Joem Bidenem. Na domácí půdě také v rámci dalších rozhodnutí po své inauguraci omilostnil přibližně patnáct set obviněných z útoku na Kapitol před čtyřmi lety a zmírnil tresty čtrnácti členům krajně pravicových skupin Oath Keepers a Proud Boys. Podepsal také příkaz proti uznávání občanství dětem migrantů narozeným v USA.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Nejdůležitější Trumpův krok je milost pro útočníky na Kapitol, míní politolog

„Je to velká smršť exekutivních akcí hned v první den nového prezidentství,“ říká o prvních krocích amerického prezidenta Donalda Trumpa politolog Jakub Dopieralla, který ze symbolického hlediska považuje za nejdůležitější milost, kterou Trump udělil 1500 obviněným z útoku na Kapitol. „Někteří z nich dostali velmi dlouhé tresty vězení, jednalo se o pokus o státní převrat a zvrácení demokratických výsledků voleb. Takže to z hlediska legitimity americké demokracie a legitimity a uznávání předchozích volebních výsledků považuji za velmi problematické,“ dodal.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Slovenská opozice kvůli utajenému režimu schůze stáhla návrh na odvolání vlády

Slovenská sněmovna v úterý předčasně a bez hlasování ukončila jednání o návrhu odvolat vládu Roberta Fica (Smer). Opozice kvůli utajenému režimu schůze návrh odvolala. Předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka předtím návrh na schůzi vysvětloval slovy, že vláda prý nezlepšila kvalitu života obyvatel a její politici připustili možnost odchodu Slovenska z EU. Fico naopak tvrdí, že opozice kritizuje nedostatky, ke kterým sama přispěla. Neveřejnost rozpravy opozice už dříve během dne označila za ostudu, která nemá obdoby v historii slovenské sněmovny. Opozice chce vyvolat nové jednání o odvolání vlády, to ale Fico odmítá.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Fico označil kroky Trumpa za inspirativní, Orbán se už považuje za součást hlavního proudu

Slovenský premiér Robert Fico má za inspirativní kroky staronového prezidenta Spojených států Donalda Trumpa. Řekl to na tiskové konferenci po schůzce s maďarským kolegou Viktorem Orbánem. Podle Orbána se s nástupem Trumpovy administrativy stává politika Budapešti součástí hlavního proudu a už není okrajová.
před 10 hhodinami

Média: Trump testuje limity, začíná období nejistoty

Americký prezident Donald Trump začal ihned po návratu do Bílého domu testovat limity svého úřadu, když podepsal řadu dekretů, které byly okamžitě napadeny u soudů a podle expertů mohou být za hranicemi jeho pravomocí, píší některá americká média. Kritika v tisku zaznívá na pondělní milosti oznámené Trumpem i jeho předchůdcem Joem Bidenem. Evropská média v reakci na inauguraci a první kroky šéfa Bílého domu v úřadu píší, že s Trumpem začíná období nejistoty.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...