Trumpův návrat by mohl oživit diplomacii mezi USA a KLDR

3 minuty
Události: Korejský poloostrov na křižovatce mezi diplomacií a konfrontací
Zdroj: ČT24

S návratem Donalda Trumpa na pozici amerického prezidenta se Korejský poloostrov znovu ocitá na křižovatce mezi diplomacií a konfrontací. Krátce poté, co americký prezident naznačil ochotu opět oslovit severokorejského diktátora Kim Čong-una, se KLDR opřela do nového amerického ministra zahraničí Marca Rubia, který ji zařadil mezi takzvané zlotřilé státy, což Pchjongjang považuje za projev nepřátelství.

Kim Čong-un se vydal na inspekci jaderného zařízení. Propaganda ukazuje, že jaderný materiál zůstává prioritou. Během ledna Severní Korea provedla tři zkoušky zbraní – naposledy rakety s plochou dráhou letu. „KLDR čelí nestabilní bezpečnostní situaci kvůli dlouhodobé konfrontaci s nejzavilejšími nepřátelskými zeměmi, takže se musíme strategicky připravit,“ uvedla v prohlášení severokorejská tisková agentura.

Trumpův návrat zvyšuje vyhlídky na oživení diplomacie. Zatímco administrativa předchozího prezidenta Joea Bidena Kima ignorovala a soustředila se na bezpečnostní alianci se Soulem a Tokiem, Donald Trump a jeho ministr obrany Pete Hegseth označují Severní Koreu za jadernou mocnost.

Byť jde o rétoriku, je to citlivé. Smlouva o nešíření jaderných zbraní jmenuje jen pět jaderných mocností. Uznání severokorejského arzenálu by mohlo podnítit ke zbrojení další země a smlouvu znehodnotit.

V prvním funkčním období se Trump sešel s Kimem třikrát, ale kvůli sporům o ekonomické sankce a neochotě KLDR k denuklearizaci to výsledky nepřineslo. Teď připouští pokračování. „Není to žádný náboženský fanatik. Kim Čong-un je chytrý chlap,“ řekl americký prezident v rozhovoru pro Fox News. Na otázku, zda severokorejského diktátora znovu osloví, pak odpověděl kladně.

Severní Korea rozvíjí spojenectví s Ruskem

Od setkání v demilitarizované zóně se situace změnila. Kim rozšířil zbrojní arzenál a rozvíjí výhodné spojenectví s Ruskem. Za zbraně a vojáky dostává suroviny a technologie. „Nasazení vojáků na Ukrajině z toho dělá vojenskou alianci. Je to jakýsi dar Severní Koreje Rusku. Na oplátku získává pevné spojenectví. Tím si zajistí, že ji Jižní Korea a USA nebudou ohrožovat,“ vysvětlil analytik z Korejského institutu pro národní sjednocení Hong Min.

Podle analytiků, se kterými Česká televize mluvila, se KLDR promyšleně připravuje na válku. Naznačuje to i nová severokorejská mapa, která vymazává Jižní Koreu. Použitý termín potvrzuje, že Pchjongjang už nevnímá Jihokorejce jako stejnou etnickou skupinu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Druhá světová válka obrátila pohled na mezinárodní spravedlnost

Poté, co bezpodmínečně kapitulovala třetí říše a o několik měsíců později i Japonsko, světová veřejnost začala do detailu odhalovat zločiny, kterých se vládnoucí krajně pravicové režimy, ale i jednotlivci, dopouštěli doma i na okupovaných územích. Ani oběti holocaustu a desítky milionů mrtvých civilistů nejsou vyčerpávajícím výčtem utrpení, které tento konflikt přinesl. V návaznosti na to se obyvatelé spojeneckých států a zejména Němci museli nevyhnutelně vypořádat s faktem, že těmto skutkům a vůbec celé válce nebylo zabráněno.
před 8 mminutami

Putin navrhl přímé rozhovory s Ukrajinou

Ruský vládce Vladimir Putin navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Informovaly o tom světové agentury. Šéf Kremlu reagoval na výzvu k bezpodmínečnému 30dennímu příměří, kterou v sobotu učinil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spolu s lídry Francie, Německa, Británie a Polska. Ukrajina se již více než tři roky brání plnohodnotné ruské vojenské agresi.
01:59Aktualizovánopřed 10 mminutami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 8 hhodinami

Pákistán a Indie se vzájemně obviňují z porušení uzavřeného příměří

Pákistán krátce po jejím uzavření porušil dohodu o příměří, řekl v sobotu pozdě odpoledne agentuře AFP zdroj blízký indické vládě. Ve městě Šrínagar v indické části Kašmíru byly podle Reuters slyšet výbuchy. O porušování příměří a pokračování pohraničních šarvátek ale podle agentur hovoří také pákistánští představitelé. Americký prezident Donald Trump dříve odpoledne oznámil, že se Indie s Pákistánem dohodly na úplném a okamžitém klidu zbraní. Potvrdil to i pákistánský ministr zahraničí a následně i indická diplomacie. Napětí v regionu vyvolal útok na indické turisty v Kašmíru minulý měsíc.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

„Vrátilo se nás 37, žijeme dva.“ Pamětníci popsali konec druhé světové války

Pro některé je výročí konce druhé světové války jen historické datum, pro jiné zcela osobní vzpomínka. V Izraeli se setkali dva muži, kteří jsou na světě jen díky událostem z května 1945. Zatímco Pavel Jelínek po válce nakonec zůstal v Liberci, Avri Fischer z Bratislavy odešel do Izraele, konkrétně do vesnice Kfar Masaryk, kterou založili českoslovenští Židé. Setkání obou pamětníků zorganizoval Pavel Jelínek mladší.
před 10 hhodinami

Církev by se měla zabývat umělou inteligencí, řekl nový papež kardinálům

Katolická církev by se měla ve své sociální doktríně zaměřit na novou průmyslovou revoluci a rozvoj umělé inteligence, řekl kardinálům nový papež Lev XIV. Vyzval také, aby církev pokračovala ve směru, který nastavil Druhý vatikánský koncil, který zahájil reformu církve, stojí v textu papežova projevu, který Vatikán rozeslal novinářům.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Evropští lídři dohodli příměří, pohrozili sankcemi. Návrh zvážíme, vzkázal Kreml

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a lídři velkých zemí Evropy se shodli na třicetidenním příměří od pondělí. Evropa i USA zkoordinují nové sankce, pokud ruský vůdce Vladimir Putin odmítne, zaznělo v Kyjevě na setkání vrcholných představitelů takzvané koalice ochotných. Účastníci schůzky hovořili telefonicky i se šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem. Rusko podle mluvčího Kremlu návrh zváží, ale má vlastní stanovisko. Původně Kreml reagoval slovy, že se nenechá zastrašit.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Průlom to není, ale nové je zapojení USA, míní o návrhu příměří z Kyjeva expert

Příměří mezi Ruskem a Ukrajinou vyloučeno není, ale je obtížné ho dosáhnout, a to i pod hrozbou sankcí, převažuje v reakcích expertů na sobotní výsledek jednání v Kyjevě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a vrcholní představitelé Británie, Francie, Německa a Polska z takzvané koalice ochotných se shodli na nabídce třicetidenního příměří v bojích na Ukrajině, které má bez předběžných podmínek začít platit od pondělí 12. května. Chystají se ale i nové sankce proti Rusku, pokud Moskva na klid zbraní nepřistoupí. Podpora dosažené dohodě zazněla i ze Spojených států, což odborníci označují za důkaz zájmu USA o Ukrajinu. Kreml v reakci prohlásil, že se Rusko nenechá zastrašit.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...