Zastavení nelegální migrace do Spojených států bylo jedním z hlavních předvolebních slibů nyní už přes měsíc úřadujícího prezidenta Donalda Trumpa. Od převzetí moci podepsal víc než desítku příkazů zaměřených na reformu přistěhovaleckého systému, celkový počet vyhoštěných ale i tak zůstává oproti předchozí administrativě nižší. Brzy však plánuje zavést národní soupis migrantů, do něhož se budou muset dotyční sami registrovat, nebo systém takzvané zlaté karty.
Trump v zátazích na migranty přitvrzuje, ve zlatých kartách vidí možnost výdělku
Spojené státy během Trumpova prvního měsíce deportovaly 37 660 osob. Jedná se přitom pouze o dvě třetiny měsíčního průměru z posledního roku mandátu předchůdce Joea Bidena. Může jít o důsledek toho, že se převaděči zalekli.
S nabídkou vybudování deportačních táborů se podle serveru Politico na Trumpovy poradce obrátily soukromé bezpečnostní firmy, včetně lidí z bývalé společnosti Blackwater, která pracovala pro Pentagon v Iráku. Za pětadvacet miliard dolarů údajně nabízí vybudování deportačních táborů na vojenských základnách, nasazení až stovky letadel a deportaci dvanácti milionů lidí během dvou let. Zda je to reálné a zda prezident dokument viděl, není jasné.
K zadržování dopadených, podle nařízení podepsaného v lednu, Spojené státy začaly využívat základnu Guantánamo na Kubě, kde zřídily třicet tisíc lůžek. První vyhoštěné už tam úřady přemístily, ale ukázalo se, že jejich zadržování ve stanovém táboře nesplňuje standardy imigrační policie. Venezuela z něj své občany převzala a dopravila do vlasti.
Trumpův tlak do více směrů
O přebírání deportovaných ze třetích zemí Trump uzavřel dohodu s některými latinskoamerickými státy. Do Kostariky už takto přiletěly dva spoje, na palubě i s nezletilými.
Trump zároveň klasifikoval osm latinskoamerických drogových kartelů jako teroristické organizace a sankcemi přinutil Mexiko posílit ostrahu hranic. Zátahy ve Spojených státech probíhají kdekoliv, a to i proti těm, kteří zemi obývají už desítky let. Deportace navíc kromě samotných imigrantů děsí i jejich zaměstnavatele v zemědělství a potravinářském průmyslu.
Prezident přitom slibuje, že v zátazích ještě přitvrdí. „Zve na ně televizní štáby. Nově má také za cíl vytvořit národní soupis migrantů bez potřebných papírů, který se bude týkat všech starších čtrnácti let. Do systému se budou muset sami nahlásit, ovšem pokud tak neučiní, administrativa jim hrozí kriminálním vyšetřováním,“ doplnil zpravodaj ČT ve Washingtonu Bohumil Vostal.
Systém zlaté karty
Novinkou v americké vízové politice má být rovněž systém takzvané zlaté karty. Ta má za cenu pěti milionů dolarů (téměř 120 milionů korun) umožnit svému majiteli trvalý pobyt ve Spojených státech. Prodej by měl začít zhruba za dva týdny.
Vostal zlatou kartu přirovnává ke zlatým vízům, která mají některé evropské státy. Trump však mezi žadatele hodlá zahrnout i ruské oligarchy. Od opatření si podle zpravodaje slibuje bohaté výdělky. Dokonce doufá v možnost splácet z nich státní dluh.