Noc na středu jasný výsledek amerických prezidentských voleb nepřinesla. Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump podle agentury AP získal k 5:30 středoevropského času 230 hlasů volitelů. Demokratka Kamala Harrisová si zajistila 187 volitelů. Oba kandidáti vyhrávali ve státech, kde se jejich vítězství předpokládalo. Až nad ránem AP vyhlásila vítěze prvního z klíčových států – Severní Karolínu získal Trump.
Trump a Harrisová v noci vítězili ve svých baštách
Média dávala větší šance na vítězství Trumpovi. Ukazatel New York Times odhadoval ve středu ráno pravděpodobnost, že usedne v Bílém domě republikán, na 89 procent. Podle závěrů deníku navíc pravděpodobně získá všech sedm klíčových států, takzvaných „swing states“.
Sčítání probíhá i v sedmici těchto států, u kterých nebylo před volbami jasné, zda se přikloní k jednomu nebo druhému kandidátovi. V Georgii bylo ráno sečteno devadesát procent hlasů. Trump zde měl k 5:00 SEČ náskok 51 procent hlasů.
V podobně důležité Severní Karolíně vedl Trump s 50,8 procenta hlasů. K 5:00 SEČ bylo sečteno osmdesát devět procent hlasů místních voličů. Podle AP Trump tento stát získal.
V klíčové Pensylvánii se sečetlo 76 procent hlasů. Trump zde k 5:00 SEČ vedl s 51,1 procenta hlasů. Tento stát je pro Harrisovou v letošních volbách nejdůležitější.
V Michiganu bylo sečteno k 5:00 SEČ třicet jedna procent hlasů, Trump vedl s 51,9 procenta hlasů.
Ve Wisconsinu po sečtení šedesáti pěti procent hlasů vedl Trump k 5:00 SEČ s 50,7 procenta.
V Arizoně k 5:00 SEČ měl navrch Trump, po sečtení 50 procent hlasů vedl s 49,7 procenta.
Ve středu ráno se stále čekalo na první výsledky z Nevady.
Minutu po minutě
K 5:00 SEČ se Harrisová ujala mírného vedení ve Virginii, která se překvapivě přikláněla po většinu noci k republikánskému kandidátovi, ačkoli se v ní očekával několikaprocentní náskok demokratů.
Hlavní témata voleb
Téměř tři čtvrtiny voličů v amerických volbách věří, že je americká demokracie v ohrožení. Vyplývá to z národního exit pollu analytické společnosti Edison Research. Američané za nejvýznamnější témata voleb považují demokracii a ekonomii, píše agentura Reuters.
Průzkum ukázal, že 73 procent amerických voličů se domnívá, že demokracie je v ohrožení, zatímco jen 25 procent ji považuje za bezpečnou.
Výsledky do jisté míry odráží vývoj v kampani, které dominovala nespokojenost Američanů s nárůstem životních nákladů a debaty o ohrožení demokracie. Na první téma spoléhal republikánský exprezident Trump, druhé zase zdůrazňovala Demokratická strana v čele s viceprezidentkou Harrisovou.
USA za sebou mají vyhrocenou kampaň plnou mimořádných událostí včetně prvního procesu s bývalou hlavou státu Trumpem, bezprecedentní výměny kandidáta Demokratické strany (současného prezidenta Joea Bidena v kandidatuře nahradila Harrisová) a dvou pokusů o atentát na Trumpa. Průzkumy po překotném vývoji nasvědčovaly velmi těsnému souboji mezi 78letým republikánem a šedesátiletou demokratkou, a to jak na úrovni celých USA, tak v sedmi klíčových státech.
Definitivní potvrzení, kdo bude příští hlavou Spojených států, přijde zřejmě až za několik dní.