Slovensko se chystá vyhostit Ukrajince kvůli údajné hrozbě převratu

Slovensko plánuje vyhostit jednoho občana Ukrajiny v souvislosti s informacemi o hrozbě převratu v zemi, ze kterého premiér Robert Fico (Smer) minulý týden obvinil opozici a nevládní sektor, vyplývá ze čtvrtečního vyjádření nové šéfky slovenské policie Jany Maškarové. Opozice postup policie zpochybňuje a už opakovaně nařčení z Ficovy strany důrazně odmítla.

„V současnosti je jedna osoba na úřadu hraniční a cizinecké policie, kde je vykonáváno administrativní vyhoštění. Ta osoba může požádat například o azyl,“ řekla Maškarová. Dodala, že jde o Ukrajince a že jména dalších osob budou zařazena do národního informačního systému. Generálka Maškarová se minulý týden stala prezidentkou policie, dříve byla viceprezidentkou. Je tak první ženou v čele policejního sboru v historii země.

Ukrajinec vyhošťovaný ze Slovenska představoval bezpečnostní riziko, dalším lidem bude zamezen vstup do země, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok.

Policejní prezídium v prohlášení pro média bez podrobností uvedlo, že slovenský úřad boje proti organizovanému zločinu „vykonává operativně-pátrací činnost“ a cizinecká policie „úkony související s administrativním vyhoštěním a s vkládáním do národní databáze blokovaných osob“.

Úřady již zakročily proti více osobám

Ministr Eštok v souvislosti s uvedeným případem dále řekl, že čtyřem osobám byl již zamezen vstup do schengenského prostotu volného pohybu osob a stejný postup slovenské úřady učiní vůči pěti dalším lidem. Slovenský premiér ve svých vyjádřeních ohledně hrozícího převratu dříve tvrdil, že se v těchto aktivitách angažují také lidé, kteří se podíleli na protestech v Gruzii či na Ukrajině.

Ve středu pak šéf sboru Ficových poradců a europoslanec Erik Kaliňák během své návštěvy Gruzie tvrdil, že organizátoři protestů v této zemi, které označil za pokus o převrat, stejně jako pořadatelé demonstrací na Slovensku, mají napojení na zahraničí prostřednictvím nevládních organizací.

Tvrdí, že provokatéry v Gruzii vyškolila Gruzínská legie, a zveřejnil fotografii velitele této jednotky Mamukiho Mamulašviliho se spoluorganizátorkou slovenských demonstrací Lucií Štasselovou. Ta podle Denníku N uvedla, že fotografie vznikla před téměř dvěma lety v Bratislavě na diskusi o knize, ve které vystupuje jako hlavní postava právě Mamulašvili. Ten zase v reakci označil za zábavné, že je spojován s protesty na Slovensku, a dodal, že se se Štasselovou nezná, napsal list.

Šutaj Eštok řekl, že „zachytil informace“ o působení Gruzínské legie na Slovensku a úřady se tím zabývají.

Zprávou slovenské tajné služby SIS o hrozící destabilizaci země, kterou využil Fico k výpadům proti opozici, se měl ve čtvrtek zabývat výbor pro obranu a bezpečnost slovenského parlamentu. Jeho schůzi se ale nepodařilo zahájit. Poslanec opoziční strany Sloboda a Solidarita a člen výboru Juraj Krúpa podle listu Denník N řekl, že tak, jak jsou vykonstruovány informace o připravovaném převratu, mohou být také vykonstruované informace o člověku, který má být vyhoštěn.

Podle Krúpy jde o vymyšleného člověka, ve kterém si koalice našla „oběť“, napsal deník Aktuality.sk. Poslankyně Irena Bihariová (Progresívne Slovensko) pak poukázala na to, že Fico buď šíří informace z trestního řízení, nebo bezpečnostní složky neprošetřují závažné informace o převratu, uvedl Čas.sk.

Fico spojoval hrozbu převratu s občanskými manifestacemi za proevropské směřování Slovenska, které v zemi začaly po jeho prosincové schůzce s ruským vůdcem Vladimirem Putinem v Moskvě. Fico kvůli tomu dokonce minulý týden svolal Bezpečnostní radu státu, po které nicméně politici žádná bezpečnostní opatření neoznámili. O víkendu pak premiér prohlásil, že seznam vyhošťovaných připraví zpravodajské služby.

Jeden člověk převrat nedělá

Předseda branného výboru Richard Glück (Smer) se nechal slyšet, že vyhoštění je v kompetenci ministra vnitra a že i on čeká na víc informací. „Shodneme se na tom, že jeden člověk to asi udělat nemůže,“ odpověděl podle Aktualit.sk na otázku, zda je zapojení jen jednoho člověka adekvátní při organizaci státního převratu.

Novináři se ho rovněž zeptali, zda je vyhoštění dostatečným trestem v případě puče. „Nejvyšší trest je pro něj poslat ho domů, protože předpokládám, že bude zadržen a bude poslaný do armády,“ zamyslel se vládní poslanec.

Možná korupce v Hlasu

Krajská prokuratura v Bratislavě prověřuje informace o korupci a dalších možných trestných činech ve vládní straně Hlas. V ní se rebelující poslanci a vedení strany vzájemně obviňují z vydírání a kupčení s funkcemi, informoval portál Aktuality.sk.

Čtveřice vzpurných poslanců Hlasu v čele se Samuelem Migaľem tvrdí, že se je vedení strany snažilo umlčet a přimět k odchodu z parlamentu nabídkou lukrativních funkcí. Předseda strany a ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok naopak tyto zákonodárce obviňuje, že si o funkce sami řekli a vydírali.

Kdo má pravdu a kdo se dopustil korupce, by podle webu mohla po čase říci krajská prokuratura v Bratislavě, která ve čtvrtek oznámila, že „medializované informace“ prověřuje kvůli podezření na možné spáchání korupčních a dalších trestných činů. Prokurátor případ přesunul na krajskou policii, není však vyloučeno, že nakonec skončí u specializovaného Úřadu boje proti organizované kriminalitě. Ten má totiž samostatnou protikorupční jednotku, píší Aktuality.sk.

Vážné rozbroje mezi čtveřicí poslanců a vedením Hlasu panují už týdny. Po sněmu Šutaj Eštok oznámil, že dva „vyděrače“ ze strany vyhodili. Další dva ve straně zůstávají, ale jejich kritické postoje se nezměnily.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Španělsko postupně obnovuje dodávky proudu po blackoutu

Ve Španělsku a Portugalsku, které v pondělí zasáhl rozsáhlý výpadek proudu, se během večera pomalu daří obnovovat dodávky elektřiny. Podle španělského tisku oblasti ve většině španělských regionů znovu dostávají proud, včetně některých čtvrtí v Barceloně a Madridu. Španělský premiér Pedro Sanchéz pozdě večer uvedl, že se v zemi podařilo obnovit dodávky elektřiny zhruba z padesáti procent. V Portugalsku se energetici domnívají, že by se jim mělo v průběhu noci podařit situaci stabilizovat. Elektřinu tam nyní dostává zhruba desetina odběratelů.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Německo je o krok blíž nové vládě, CDU zveřejnila jména ministrů

Pravděpodobný budoucí německý kancléř Friedrich Merz postupuje v sestavování nového kabinetu. Jeho Křesťanskodemokratická unie (CDU) zveřejnila kandidáty pro sedm ministerských pozic, které jí podle koaliční smlouvy připadnou. Celkem jich má mít kabinet osmnáct, tedy o jednoho více než nyní, a CDU vůbec poprvé po šedesáti letech obsadí post šéfa diplomacie. Mezi Merzovými nominanty jsou blízcí straničtí spojenci i manažeři velkých firem, kteří mají pomoci řešit nejen ekonomické problémy země.
před 5 hhodinami

„Příhodný konec bídného života.“ Před 80 lety byl zastřelen Benito Mussolini

Přesně před osmdesáti lety zemřel Benito Mussolini, který proslul jako čelní představitel fašistické Itálie titulovaný duce. V zemi zavedl cenzuru tisku a zavlekl Itálii po boku nacistického Německa do druhé světové války. Zemřel 28. dubna 1945 po boku své milenky Clary Petacciové, kdy byl bez soudu zastřelen partyzány. Jejich těla pak byla pověšena za paty hlavou dolů před čerpací stanicí na milánském Piazzale Loreto.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
před 5 hhodinami

Chci vidět trvalé příměří na Ukrajině a zastavení zabíjení, vzkázal Trump Kremlu

Americký prezident Donald Trump chce mezi Ruskem a napadenou Ukrajinou vidět trvalé příměří a zastavení zabíjení, uvedla mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová. Šéf Bílého domu tak reagoval na rozhodnutí ruského vládce Vladimira Putina zastavit boje během oslav výročí konce druhé světové války. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského chce Rusko pouze klid na vojenskou přehlídku a návrh označil za „pokus o manipulaci“.
před 5 hhodinami

Kritický nedostatek jídla. Mezinárodní soud projednává izraelskou blokádu Gazy

Mezinárodní soud v Haagu v pondělí začal projednávat další stížnost na Izrael, a to kvůli blokádě, kterou armáda židovského státu uvalila na Pásmo Gazy téměř před šedesáti dny. Znamená to, že k více než dvěma milionům obyvatel tohoto území neproudí žádná humanitární pomoc. Pro řadu z nich začíná být nedostatek jídla kritický. OSN uvádí, že podvýživou trpí pětina z více než padesáti tisíc těhotných žen v Pásmu.
před 5 hhodinami

Šéf izraelské tajné služby viněný v souvislosti s útokem Hamásu odstoupí

Šéf izraelské vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronen Bar v pondělí večer oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Hodlá tak vyvodit osobní zodpovědnost za to, že tajná služba nedokázala včas varovat před útokem palestinského teroristického hnutí Hamás na jih Izraele 7. října 2023, informují izraelská média. O odvolání Bara přitom už od března usiluje vláda premiéra Benjamina Netanjahua.
před 6 hhodinami

Kanaďané rozhodují o složení nového parlamentu

Obyvatelé Kanady v předčasných volbách vybírají složení nového parlamentu. Největší šance na vítězství průzkumy přisuzují vládnoucím liberálům, přestože ještě před dvěma měsíci za opozičními konzervativci výrazně zaostávali. Pomohla jim obchodní válka i výhružky ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. Právě diplomacie a reakce na Trumpovu rétoriku o připojení Kanady k USA tak byly hlavním tématem pro favorita a současného premiéra Marka Carneyho. Jeho konzervativní soupeř Pierre Poilievre naopak přitáhne voliče, kteří chtějí zásadní změnu.
před 7 hhodinami
Načítání...