Na Slovensku přistály první dvě z celkem čtrnácti objednaných stíhaček F-16 od americké společnosti General Dynamics. Země tak naplňuje největší armádní zakázku ve své historii. Kontrakt vyšel v přepočtu na více než 38 miliard korun. Jde o první nové stíhačky po téměř třiceti letech, upozorňují slovenská média.
Slovensko obdrželo první dvojici stíhaček F-16
Víceúčelové stíhačky přistály na letišti Kuchyňa u Malacek na západě země krátce po osmé večer. Piloti nejprve kroužili nad letištěm, pak postupně přeletěli nad dráhou se zataženým podvozkem, po dalším přiblížení už přistáli.
Slovensko si stroje objednalo již v roce 2018 za vlády tehdejšího premiéra a současného prezidenta Petera Pellegriniho. Na Slovensku měly být už loni, dovážku ale zdržela pandemie covidu-19 a s ní související globální nedostatek čipů.
Do konce roku má následovat další stíhačka F-16 a zbývající přiletí v letech 2025 a 2026, uvedla televize TA3 a dodala, že dokud slovenská letka nedosáhne bojeschopnosti, ochranu slovenského vzdušného prostoru budou nadále zajišťovat spojenci ze Severoatlantické aliance.
- víceúčelový stíhací letoun
- výrobce: Lockheed Martin (původně General Dynamics)
- délka: 14,8 m
- rozpětí: 9,8 m
- výška: 4,8 m
- maximální vzletová hmotnost: 17 010 kg
- pohon: 1x Pratt & Whitney F-100-PW 200/220/229; též GE F110-GE 100/129
- tah: 120 kN
- maximální rychlost: Mach 2
- dolet: 1740 Nm (3200 km)
- dostup: 50 000 stop (15 km)
- výzbroj: 20mm kanón M-61A1, dvě střely AIM-9, dvě AIM-120, dvě bomby
Slovenské stíhačky letěly z USA 9,5 hodiny bez přestávky, napsal deník Pravda na svém webu. Oba jednomístné stroje přiletěly ještě s americkými piloty a státními znaky, uvedla RTVS. Třetí dvojmístná stíhačka má následovat v říjnu, dodala.
Stíhačky měly původně přistát na letišti Sliač na středním Slovensku, ale to se ani za pět let nepodařilo zmodernizovat, a tak dočasně budou v Kuchyni.
Od roku 2022, kdy Bratislava po ruském napadení Ukrajiny vyřadila z výzbroje své stíhací letouny MiG-29 ruského původu, později předané Kyjevu, chrání slovenské nebe spojenci z NATO. Vedle českých a maďarských gripenů nasadilo Polsko své stroje F-16 a od loňského září se přidalo i německé letectvo se svými eurofightery.
Slovenští piloti mezitím absolvují výcvik ve Spojených státech. Momentálně je vycvičených osm a dalších deset výcvik podstupuje, zaznělo ve vysílání TA3. Přechod z migů na F-16 bude podle vojáků představovat generační skok, který posílí celkové schopnosti slovenských ozbrojených sil. Podle RTVS má ministerstvo obrany v plánu časem doplnit letku o další čtyři stíhačky.