Labouristé ústy krále slíbili stabilitu a růst životní úrovně

25 minut
Proslov krále Karla III., kterým zahájil nové období parlamentu
Zdroj: ČT24

Britský král Karel III. zahájil nové zasedání parlamentu, na kterém přednesl první projev labouristické vlády Keira Starmera. V řeči nastínil priority nového kabinetu pro nadcházející měsíce, mimo jiné labouristé hodlají usilovat o vedoucí úlohu při zajištění cesty Ukrajiny ke členství v NATO, avizovali také překonání krize životních nákladů a posílení ekonomiky. Labouristé na začátku července jasně zvítězili ve volbách a po čtrnácti letech ukončili vládu Konzervativní strany. Ceremoniál otevření parlamentu provází řada staletých rituálů a tradic.

Balíček více než pětatřiceti zákonů, které král v projevu jménem labouristické vlády nastínil, se zaměří na růst ekonomiky, reformy zákonů, které usnadní výstavbu domů a urychlí realizace velkých infrastrukturních projektů, zajistit mají zlepšení dopravy a vytváření pracovních míst. Labouristé také slíbili posílit práva zaměstnanců a vznik nové průmyslové strategie.

Král uvedl, že cílem je „dosáhnout růstu životní úrovně ve všech částech Spojeného království“. Legislativní program bude založen na principech „bezpečnosti, spravedlnosti a příležitostí pro všechny“, uvedl král a dodal, že stabilita bude „základním kamenem“ hospodářské politiky.

Kromě domácí politiky se vláda v programu vyjádřila také k mezinárodním otázkám. Uvedla, že „zajistí silnou obranu“ založenou na principech Severoatlantické aliance. „Její závazek vůči NATO zůstane neotřesitelný,“ řekl o vládě panovník. Dodal, že Starmerův kabinet bude nadále poskytovat plnou podporu Ukrajině čelící ruské invazi a „bude se snažit hrát vedoucí úlohu při zajišťování jasné cesty Ukrajiny ke členství v NATO“.

Labouristická vláda bude také usilovat o „obnovení vztahů s evropskými partnery a pracovat na zlepšení obchodních a investičních vztahů Spojeného království s Evropskou unií“, které se zhoršily po brexitu.

Blízký východ, migrace, cigarety

Kromě toho bude vláda podle krále „hrát svou roli ve snaze zajistit dlouhodobý mír a bezpečnost na Blízkém východě“ v souvislosti s válkou v Pásmu Gazy. Labouristé jsou „odhodlaní usilovat o dvoustátní řešení s bezpečným a chráněným Izraelem vedle životaschopného a suverénního palestinského státu“, dodal král.

Vláda bude také v souvislosti s ilegální migrací usilovat o posílení hranic a zvýšení bezpečnosti na ulicích. Prostřednictvím nového zákona chce mimo jiné zmodernizovat azylový a imigrační systém a zřídit nové velitelství pro bezpečnost hranic. Kromě toho král v projevu nastínil řadu dalších opatření, včetně zlepšení přístupu ke zdravotním službám nebo postupného zvýšení věku, od kterého si lidé mohou kupovat cigarety.

Král přednesl projev sepsaný novou britskou vládou k členům obou komor parlamentu ve Sněmovně lordů, kam si ho přišli poslechnout členové Dolní sněmovny. Karla III. doprovodila královna Camilla, která ve stejný den oslavila sedmasedmdesáté narozeniny.

Staleté rituály

Zahajovací ceremonie je plná rituálů starých stovky let. Král nad ránem opustí ve státním kočáře Buckinghamský palác a v průvodu vedeném dvěma nejstaršími pluky britské armády se vydá k budově parlamentu.

Dopoledne se dostaví k panovnickému vchodu a poté zamíří do oblékárny, aby si nasadil královskou korunu a slavnostní roucho. Král pak povede průvod přes Královskou galerii do sálu Sněmovny lordů a poté usedne na trůn, kde zhruba o půl jedné středoevropského času přednese svůj projev.

Před příchodem panovníka do parlamentu provádějí královští bodyguardi prohlídku sklepení Westminsterského paláce, zda v nich nejsou výbušniny. Jde o připomínku takzvaného spiknutí střelného prachu, pokusu o atentát z roku 1605.

2 minuty
Zpravodaj ČT v Británii Lukáš Dolanský o slavnostním zahájení parlamentního zasedání
Zdroj: ČT24

Další tradice, která měla zajistit panovníkovu bezpečnost, byla zavedena v roce 1649 a spočívala v tom, že jeden z poslanců Dolní sněmovny byl vzat jako rukojmí v Buckinghamském paláci, zatímco král nebo královna navštěvovali Westminster. To opět souvisí s dobou, kdy byly vztahy mezi panovníkem a parlamentem vyhrocené, což znamená, že koruna chtěla mít jistotu, že se jí během pobytu ve Westminsteru nic nestane.

Po usednutí na trůn dá král pokyn úředníkovi Sněmovny lordů, aby svolal poslance Dolní sněmovny. Zároveň se ale zabouchnou dveře horní komory. Tato tradice pochází z dob občanské války a používá se jako symbol nezávislosti poslanců na monarchii. Následují tři údery do dveří, než se otevřou a všichni poslanci vejdou do sálu. Jelikož pro ně není místo k sezení, tísní se vstoje na opačné straně sálu, než sedí panovník.

Následuje králův proslov, o němž pak budou zákonodárci debatovat a hlasovat, což je ovšem považováno za formalitu. Toto hlasování naposledy prohrál v roce 1924 konzervativní premiér Stanley Baldwin, který měsíc předtím ve volbách přišel o parlamentní většinu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Odvolací soud dočasně obnovil cla uvalená Trumpem

Americký odvolací soud dočasně obnovil ve čtvrtek cla uvalená prezidentem Donaldem Trumpem, jež ve středu večer pozastavil americký federální soud pro mezinárodní obchod. Informovala o tom agentura Reuters. Odvolací soud neuvedl žádné stanovisko ani odůvodnění, ale nařídil žalobcům, aby reagovali do 5. června a Trumpově administrativě do 9. června.
02:26Aktualizovánopřed 4 mminutami

Řidiče, jenž v Liverpoolu najel do davu, obvinili z těžkého ublížení na zdraví

Třiapadesátiletý muž, který v pondělí večer vjel v Liverpoolu automobilem do davu fanoušků slavících ligový titul místního fotbalového klubu a zranil téměř osmdesát lidí, byl ve čtvrtek obviněn z úmyslného těžkého ublížení na zdraví a dalších šesti závažných trestných činů. Informovala o tom podle agentury AP místní prokurátorka. Muži hrozí až doživotní vězení, pokud bude usvědčen.
před 23 mminutami

Šéf slovenské národní banky dostal pokutu za podplácení

Soud první instance na Slovensku nepravomocně uznal guvernéra Národní banky Slovenska (NBS) Petera Kažimíra vinným v případu, ve kterém čelil obžalobě, že před lety jako ministr financí podplatil šéfa slovenské finanční správy. Za to Kažimíra potrestal pokutou 200 tisíc eur (asi pět milionů korun). Šéf banky vinu od začátku popírá a na vyhlášení verdiktu nepřišel. Obhajoba oznámila, že svému klientovi doporučí odvolat se.
10:05Aktualizovánopřed 28 mminutami

Izrael souhlasí s americkým návrhem na dočasné příměří v Pásmu Gazy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl příbuzným rukojmí, že Jeruzalém přijal nový návrh na dočasné příměří, který předložil zvláštní americký vyslanec Steve Witkoff. Informaci později potvrdil Bílý dům. Teroristické hnutí Hamás už dříve uvedlo, že nový návrh obdrželo a vyhodnocuje jej, píší Reuters a AFP. Civilní obrana v Pásmu Gazy ovládaná Hamásem také sdělila, že čtvrteční izraelské údery v enklávě zabily nejméně 44 Palestinců, uvedla AFP. Tuto informaci nelze ověřit.
13:09Aktualizovánopřed 57 mminutami

Francie zakáže kouřit tam, kde můžou být děti

Francie od 1. července zakáže kouření na plážích, v parcích, v okolí škol a dalších venkovních veřejných prostorách, kde by se mohly nacházet děti. Informovala o tom podle agentury AFP francouzská ministryně zdravotnictví Catherine Vautrinová v rozhovoru, který ve čtvrtek zveřejnil regionální deník Ouest-France. Za porušení zákazu podle ministryně bude hrozit pokuta ve výši 135 eur (přes 3360 korun).
před 1 hhodinou

Švýcarskou vesnici pohřbila masa ledu a skal, předpověď zachránila životy

Vědci správně předpověděli kolaps ledovce a pak i svahu nad obcí Blatten. Vesnici se díky tomu podařilo evakuovat dříve, než ji pohřbila masa ledu a skal. Nezvěstný zůstává podle úřadů jeden člověk.
11:52Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Každá špionáž je odsouzeníhodná, řekl Koten ke zprávám o čínském kyberútoku

Každá špionáž je odsouzeníhodná, i ta čínská, podotkl poslanec SPD Radek Koten v Interview ČT24 k nedávnému oznámení vlády o kyberútoku Pekingu proti tuzemskému resortu zahraničí. V kritické infrastruktuře je podle něj třeba používat zařízení, která jsou „velmi dobře ošetřena a zabezpečena“ – a to bez ohledu na to, kdo je vyrábí. Na opakované upozornění moderátora Daniela Takáče, že tajné služby označují asijskou zemi za riziko, a dotazy, zda by nebylo namístě čínská zařízení z využití ve veřejném sektoru vyloučit, se Koten jasně nevyjádřil. Řekl, že zařízení je třeba „prozkoumat a buď jim udělit, či neudělit certifikaci“. Řeč se stočila i na migraci v Evropě a příslušné zákony či na vztahy mezi Prahou a Bratislavou.
před 2 hhodinami

Novináři se dostali k plánům nukleárních základen, kde je Putinova „absolutní zbraň“

Německý magazín Der Spiegel společně s dánským investigativním střediskem Danwatch podrobně zmapovaly rekonstrukci, modernizaci a výstavbu řady jaderných zařízení ruské armády. Novináři se díky databázím zakázek a výběrových řízení dostali mimo jiné k plánům nukleárních základen u města Jasnyj, kde jsou umístěny hypersonické střely Avangard. Ty ruský vůdce Vladimir Putin v roce 2020 označil za absolutní zbraň, proti které je protivzdušná obrana naprosto neúčinná.
12:08Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...