Severní Kypr přitahuje investory z Ruska. Pravidla teď zpřísňuje

3 minuty
Události: Praní peněz na Severním Kypru
Zdroj: ČT24

Severní Kypr zpřísnil pravidla nákupu nemovitostí pro cizince. Reaguje tak na obvinění, že umožňuje praní špinavých peněz. Mezinárodně neuznávaná část ostrova se po začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu nepřipojila k západním sankcím, což přitahuje například Rusy nebo Íránce.

V posledních letech Severní Kypr zažívá nebývalý stavební boom. V místech, kde před pár lety byla jen pole, stojí anebo teprve rostou celá sídliště. Například obrat stavební firmy podnikatele Barise Gerceka se díky poptávce cizinců zdvojnásobil. „V současnosti máme hodně investorů ze zahraničí. Z Íránu, Ruska nebo Německa,“ popsal. Na území mezinárodně neuznávaného státu neplatí západní sankce a místní zákony umožňovaly anonymní nákupy libovolného počtu nemovitostí.

Parlament na Severním Kypru tak minulý měsíc přijal opatření, která mají neprůhledný prodej nemovitostí cizincům znemožnit. Podle některých analytiků je to výsledek tlaku Turecka – jediný stát, který republiku na severu uznává, totiž sám usiluje o odstranění z mezinárodního seznamu zemí, které nedostatečně bojují s praním špinavých peněz.

Kryptoměny

Problémů je ale na Kypru více. Například pohyby peněz jsou na ostrově obecně mimořádně netransparentní, což je dáno třeba i tím, že zde chybí regulace obchodování s kryptoměnami. Je za ně možné koupit dům nebo auto, dá se jimi platit v kasinech a nočních klubech, nebo je dokonce vyměnit za hotovost ve směnárnách.

Kvůli neprůhledným transakcím chybí spolehlivé statistiky. Ekonom Mertkan Hamit odhaduje, že objem peněz, který na sever ostrova v posledních dvou letech přitekl, odpovídá až dvojnásobku místní ekonomiky. „Většina tu zůstane rok dva, nemovitosti na severu Kypru prodají a pak ty peníze už jako čisté přesunou jinam,“ popsal mechanismus praní špinavých peněz.

Spokojenost s přílivem zahraničního kapitálu navíc nepanuje ani všude na Severním Kypru. „Investorů do nemovitostí ze zahraničí je tolik, že vytvořili vlastní komunity, což naráží na kapacitu infrastruktury,“ vysvětlil opoziční poslanec Fikri Toros. Nemovitosti zároveň kvůli nim rekordně zdražují a je otázkou, zda se ze zisků netěší jen malá menšina místních.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo pět lidí, přes sedm set se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má pět obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o nejméně sedmi stech lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie.
13:35Aktualizovánopřed 11 mminutami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
17:17Aktualizovánopřed 12 mminutami

Obrazem: Zaplněné Svatopetrské náměstí i účast státníků přineslo rozloučení s papežem Františkem

Tělo papeže Františka bylo uloženo do baziliky Panny Marie Sněžné v Římě. Posledního rozloučení se zúčastnilo dvanáct monarchů a 54 hlav států. Mezi nimi byli například i prezidenti Spojených států, Francie či Ukrajiny Donald Trump, Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj. Celkem do Říma přijelo 164 zahraničních delegací. Desítky tisíc lidí přihlížely jak ceremonii na Svatopetrském náměstí, tak i převozu pozůstatků. Sobotní dění přibližuje fotogalerie.
před 21 mminutami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil podle agentury AFP Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let, příčinou jeho smrti byla mozková mrtvice. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
09:00Aktualizovánopřed 29 mminutami

Kyjev popřel, že by ruští vojáci vytlačili všechny Ukrajince z Kurské oblasti

Kyjev popřel tvrzení Moskvy, že by se jejím silám podařilo z ruské Kurské oblasti vytlačit všechny zbývající ukrajinské vojáky. Vedení ukrajinské armády uvedlo, že její jednotky dál operují na některých územích západoruské oblasti, kterou částečně obsadili loni v létě. Šéf Kremlu Vladimir Putin uvedl, že ukrajinské dobrodružství v kurském regionu zcela ztroskotalo, a tak se prý otevírá cesta k dalším úspěšným krokům ruských ozbrojených sil.
14:56Aktualizovánopřed 51 mminutami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
07:24Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Indie a Pákistán proti sobě opět střílely

Indie a Pákistán proti sobě už druhý den v řadě zahájily palbu. K incidentům došlo podél hranice pákistánské a indické části Kašmíru. Indická armáda prohlásila, že její vojáci pouze reagovali na pákistánskou střelbu. Napětí mezi dvěma jadernými velmocemi se zvýšilo po úterním útoku ozbrojenců na skupinu turistů, při kterém zemřelo přes dvacet lidí.
11:48Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Trump chce obřím balíkem zbraní zlepšit vztahy se Saúdskou Arábií

Spojené státy nabídnou Saúdské Arábii prodej zbraní za bezmála dvě a čtvrt bilionu korun. Jedná se například o dopravní letadla C-130, rakety nebo radary. Prezident USA Donald Trump má návrh představit během květnové návštěvy Rijádu. Nabídka velkého zbrojního balíku by měla napomoct překonat rozpory klíčového amerického spojence a předchozí administrativy Joea Bidena. Ta tehdy uvalila zákaz na prodej zbraní do státu Arabského poloostrova, čímž ho chtěla přinutit k ukončení války v Jemenu.
před 8 hhodinami
Načítání...