Šéf slovenské sněmovny odmítl výtky z opisování, titul nepoužije

Události: Boris Kollár odmítl nařčení z plagiátorství (zdroj: ČT24)

Šéf slovenské sněmovny Boris Kollár odmítl nařčení z plagiátorství při psaní své diplomové práce. V pátek ale řekl, že vysokoškolský titul přestane v politice používat. Podle dřívějších informací některých politiků a médií Kollár ve své zmíněné práci kopíroval celé pasáže, aniž uvedl použité zdroje.

Rezignaci od Kollára v zájmu udržení koalice už minulý týden nepožadoval ani nový slovenský premiér Igor Matovič. Přitom ještě jako opoziční politik při podobné plagiátorské kauze u Kollárova předchůdce v čele sněmovny Andreje Danka požadoval jeho odchod z funkce. „Reakce premiéra na dnešní ranní oznámení Borise Kollára ale známá není,“ uvedl v pátek zpravodaj ČT v Bratislavě Petr Obrovský. Naopak některé slovenské univerzity Kollára kritizovaly. 

„Titul jsem získal v souladu se zákonem. Nedovolím, aby na mém jménu někdo vytvářel byť jenom nejmenší záminku vůči této vládní koalici, aby mohl rozeštvávat. Jen z tohoto důvodu jsem se rozhodl, že dokud budu v politice, budu používat jen jméno Boris Kollár,“ řekl předseda slovenské sněmovny, který titul magistra získal před pěti lety na soukromé slovenské Středoevropské vysoké škole ve Skalici.

Kollár tvrdil, že v diplomové práci jako zdroj neuvedl použité pasáže z publikace svého školitele Jozefa Minďaše, protože Minďaš s tím souhlasil. Minďaš, který je nyní rektorem zmíněné vysoké školy, v prohlášení uvedl, že Kollárova státní závěrečná zkouška byla provedena podle zákona. Středoevropská vysoká škola nepatří v zemi k prestižním vzdělávacím institucím.

Lidé politiky nevolí podle titulů, řekl Kollár

Podle Kollára lidé ve volbách nevolí politiky podle toho, kolik titulů mají před nebo za jménem. Řekl, že v souvislosti se svou diplomovou prací se nebude omlouvat, protože není k tomuto důvod. Tento týden ale přiznal, že možná udělal chybu a že si ulehčil psaní závěrečné práce.

Kollára v souvislosti s kauzou ohledně jeho diplomové práce kritizovaly některé slovenské univerzity a Slovenská akademie věd, které ve společném prohlášení označily plagiátorství za parazitování na akademickém systému. Vůči Kollárovi se vymezili i někteří koaliční politici.

Také Kollárův předchůdce ve funkci Národní rady Danko byl kritizován za plagiátorství ve své rigorózní práci. Kollár i nynější slovenský premiér Matovič ho za to tehdy z pozice opozičních politiků kritizovali. Danko rezignovat z čela parlamentu odmítl.

„Poslanci Hnutí OLaNO, Strany Sloboda a Solidarita a strany Za ľudí si chtějí příští týden Borise Kollára předvolat a osobně se ho na kauzu zeptat. Někteří z nich říkají, že jeho rozhodnutí nepoužívat sporný titul, ale zůstat v čele Národní rady je nedostatečné,“ uvedl zpravodaj ČT na Slovensku Petr Obrovský.

Prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová na sociálních sítích v pátek uvedla, že je důležité, aby vládní politici dodržovali ty stejné principy, které jako opoziční politici žádali od svých oponentů. „Naráží na to, že právě Kollár, nebo i premiér Maťovič v minulosti požadovali odstoupení po bývalém šéfovi Národní rady Andreji Dankovi, který rovněž čelil plagiátorské kauze,“ dodal Obrovský.

Na pátek 3. července se v centru Bratislavy chystá shromáždění na protest proti plagiátorům v politice.

Kollár je předsedou hnutí Sme rodina, které je druhou nejsilnější formací ve čtyřčlenné vládní koalici. Ta vznikla po únorových parlamentních volbách.

Kontakty na podsvětí a obchod s drogami

Po Kollárově vstupu do politiky v roce 2016 slovenský tisk informoval o jeho někdejších kontaktech na přední členy bratislavského podsvětí. Do médií tehdy unikly také kopie dokumentů kontrarozvědky z roku 1990, že se podílel na dovozu asi šesti kilogramů heroinu do tehdejšího Československa.

Kollár, který vlastní lyžařské středisko na středním Slovensku a také třetí nejposlouchanější rozhlasovou stanici v zemi, nařčení z obchodování s drogami popřel. Hájil se i tím, že jednoho mezitím zavražděného člena slovenské mafie znal od dětství a že se nikdy nepodílel na nelegálních aktivitách. Na stránky bulvárních listů se Kollár dostal i kvůli tomu, že má více dětí s několika ženami.