Ukrajinské úřady pustily novináře do Černobylu týden poté, co se z nechvalně proslulé jaderné elektrárny stáhla ruská vojska. Zaměstnanci zakonzervovaného zařízení poprvé popsali, v jakých podmínkách je okupanti víc než měsíc drželi. Potvrdili také, že radiace nepřekročila únosnou míru.
Rusové po sobě v Černobylu nechali spoušť. Strážní bod měli i na zakonzervovaném reaktoru
V areálu zůstávají vybudované strážní body. Jeden z nich Rusové zřídili přímo na zakonzervovaném čtvrtém reaktoru, místu nejhorší jaderné nehody v dějinách. Naopak v kancelářských budovách a ubytovně pro zaměstnance po sobě nechali veliký nepořádek.
„Odnesli odsud všechno. Vyrabovali moji jídelnu i ubytovnu,“ sčítá škody černobylský kuchař Serhij. Ruští výsadkáři elektrárnu obsadili hned na začátku invaze. Zařízení opustili na konci března.
Přímo v areálu mělo podle Ukrajinců základnu asi tři sta okupantů. Další dvě stovky mužů se rozmístily po okolí. „Podnikali u nás razie třikrát denně. Přišla skupina pěti lidí se samopaly. Prohledali všechno, včetně šuplíků se spodním prádlem,“ popisuje zaměstnankyně v Černobylu Anna Monaškinová.
Celou dobu na místě drželi sto sedmdesát ukrajinských pracovníků. Umístili je do atomového krytu, kde je málo světla a špatný vzduch. Zabavili jim telefony, aby s nikým nemohli komunikovat. „Spali jsme na stanici. Děvčata nám nosila jídlo. Díky nim jsme to přečkali ve zdraví,“ vypráví operátor jaderné elektrárny Valerij Semjonov.
Zákopy v kontaminované zóně
Záběry z okolí elektrárny potvrzují předchozí informace, že okupanti budovali zákopy i v jedné z nejkontaminovanějších zón na světě – v Rudém lese. Vyšší míru radiace kvůli rozvířenému prachu zaznamenala měřidla nejen tam, ale i v místnostech, kde Rusové spali. „Hodnoty jsou čtyřikrát až pětkrát vyšší, někde ještě víc,“ potvrzuje ekologický pracovník Andrij.
Podle ukrajinských zdrojů dokonce někteří ruští vojáci utrpěli příznaky nemoci z ozáření a museli být evakuování do Běloruska. Šéfka českého úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová ale na Twitteru věrohodnost takových informací zpochybnila.
„Dovedla bych si vymyslet scénáře, které by i po šestatřiceti letech od havárie mohly vést k vysokým dávkám u jednotlivce. Ale akutní radiační syndrom u desítek lidí? To nejspíš někdo přehání,“ napsala na konci března Drábová.
Práci ani život místních naměřené hodnoty neohrožují. O osud některých Ukrajinců z oblasti ale má Kyjev obavy. Podle ministra vnitra ruští vojáci odvezli jako zajatce některé členy černobylské ostrahy a úřady netuší, jak s nimi zacházejí.