Rusko stáhlo do posádek stálého umístění přes 10 tisíc vojáků, kteří se zúčastnili měsíčního cvičení mimo jiné i v několika oblastech blízko Ukrajiny. Informovala o tom agentura Interfax s odvoláním na oznámení jižního vojenského okruhu ruských ozbrojených sil.
Rusko stáhlo přes deset tisíc vojáků do kasáren, částečně také od Ukrajiny
Kyjev a západní metropole v posledních týdnech obviňují Rusko, že hromadí v blízkosti Ukrajiny i na okupovaném Krymu armádní jednotky s více než stem tisíců vojáků a že vůči sousednímu státu zvažuje novou agresi, možná už v lednu. Moskva to důrazně popírá.
Mezi regiony poblíž Ukrajiny, z nichž se nyní ruské jednotky vracejí do kasáren, jsou Krasnodarský kraj, Rostovská a Volgogradská oblast. Odcházejí i z Krymu, který Rusko vojensky v rozporu s vlastními smluvními závazky zabralo Ukrajině v roce 2014. Kolik vojáků se při této příležitosti stáhne, není zřejmé.
Další vojáci se totiž vracejí do kasáren i ze Stavropolského kraje, z Astrachaňské oblasti, ze severního Kavkazu, ale také v Arménii, Abcházii a Jižní Osetii.
Armáda navíc neupřesnila, do jakých kasáren budou uvedené jednotky po skončení manévrů stažené.
Možnost setkání
Zahraničněpolitický poradce německého kancléře Olafa Scholze Jens Plötner a ruský vyjednávač v otázkách Ukrajiny Dmitrij Kozak se dohodli, že se v lednu osobně setkají v rámci úsilí o uvolnění politického napětí mezi Západem a Moskvou kvůli Ukrajině. Podle agentury Reuters to sdělil nejmenovaný německý vládní zdroj. Plötner a Kozak se na osobním setkání dohodli po dlouhém telefonickém rozhovoru ve čtvrtek, uvedl zdroj pod podmínkou anonymity. Ani jedna strana informaci oficiálně nekomentovala.
Osobní setkání mezi západními a ruskými vládními činiteli jsou v poslední době vzácná, ačkoli ještě v červnu se v Ženevě setkali americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin. V posledních měsících se pak odehrálo mnoho telefonátů mezi západními vrcholnými činiteli a Putinem kvůli ruskému posilování vojenské přítomnosti na ukrajinské hranici.