„Ruce pryč od mého hidžábu!“ Francií zmítá spor o náboženské symboly u nezletilých

3 minuty
Horizont: „Ruce pryč od mého hidžábu!“
Zdroj: ČT24

Francouzský Senát chce zpřísnit nový zákon proti takzvanému islámskému separatismu. Vedle posílení dohledu nad extremistickými imámy a komunitami, které ignorují ústavu, chce v případě nezletilých omezit nošení nápadných náboženských symbolů na veřejnosti. Deset let od zákazu pokrývek hlavy plně zakrývajících obličej se tak spor „republikánské hodnoty versus svoboda vyznání“ opět vyhrotil.

Část francouzských politiků dlouhodobě brojí proti náboženskému separatismu. Tím má na mysli odcizení komunit věřících od státu.

Odpovědí na poslední návrh je heslo, které často zní nejen na sociálních sítích: „Ruce pryč od mého hidžábu!“ Navrhovaný zákaz odsuzují tisíce dívek a žen – včetně těch, které jsou mezi mladými muslimy populární. Kampaň podpořila mimo jiné i americká kongresmanka Ilhan Omarová. „Všem svým sestrám ve Francii: Zůstaňte královnami tak, jak jste,“ vzkázala.  

Mladé muslimky ve Francii nesmějí nosit šátek na státních školách. Už deset let pak platí plošný zákaz úplného zahalování na veřejnosti. Například šestnáctiletá Mariem Chouraková označuje snahy o další zpřísnění za diskriminaci.

„Mohli by mi zakázat nosit hidžáb na veřejných místech. To mě šokovalo a také vyděsilo, protože jsem si uvědomila, že bych musela čekat do osmnácti, abych mohla uplatnit svobodu vyznání,“ uvedla dívka.  

Možná dojde i na burkiny

Návrh zákona proti separatismu předložila vláda prezidenta Emmanuela Macrona. Má hlavně zesílit dohled nad náboženskými institucemi, které posilují radikalizaci. Senát ho chce ale ještě zpřísnit a přidal své dodatky. Třeba v bazénech by dívky neměly mít možnost obléknout celotělové plavky, takzvané burkiny.

„Do jaké míry může sekulární republika tolerovat, aby děti ukazovaly náboženské symboly na očích všem? Rodiče by neměli vnucovat dětem dogmata,“ domnívá se francouzský senátor Christian Bilhac.

Bouřlivá debata nejen o muslimských šátcích, ale i o multikulturalismu nebo asimilaci etnických a náboženských menšin zní napříč Evropou. Tu francouzskou posunuly a zostřily především loňské teroristické útoky islamistů – vražda učitele z pařížského předměstí a útok v katolickém kostele v Nice.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 14 mminutami

Izraelský úder na předměstí Bejrútu zabil člena Hizballáhu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh Hasan Bdajr, který byl při útoku zabit. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně další tři lidé, informovala agentura Reuters. Úder odsoudili libanonský prezident Joseph Aún i premiér Naváf Salám.
06:20Aktualizovánopřed 18 mminutami

Nejdražší soudní kampaň v historii USA otestuje moc Muska

Úterní volby do Nejvyššího soudu státu Wisconsin budí v USA nebývalé emoce. Demokraté a republikáni nalili do kampaně rekordní částky, aby podpořili kandidáty, kteří mohou rozhodovat o klíčových tématech jako potraty, volební pravidla či přerozdělení obvodů v Kongresu. Místní obyvatelé mají obavy ze zpolitizování justice. Kritika míří hlavně na kampaň miliardáře Elona Muska. Demokraté z klání udělali de facto referendum o něm a politice prezidenta Donalda Trumpa.
před 53 mminutami

Bahnitá voda se valila ulicemi. Řecký ostrov zasáhly silné deště

Silné deště ochromily řecký ostrov Paros, kde úřady uzavřely školy a omezily dopravu. V obci Naousa se ulicemi valila bahnitá voda, která unášela auta i trosky. Meteorologové varují, že nepříznivé počasí bude pokračovat a silné deště zasáhnou další ostrovy v Egejském moři.
před 2 hhodinami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce.
09:04Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury.
05:58Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Polsku se stali tématem vyhrocené prezidentské kampaně

Ukrajinští běženci se stali tématem předvolebního boje v sousedním Polsku. V rétorice proti uprchlíkům přitvrzují nejen opoziční politici, ale i zástupci vládní koalice. Kabinet uvažuje, že těm Ukrajincům, kteří si dosud nenašli v zemi práci, zruší poslední dávku – měsíční příspěvek na dítě. Kladný postoj k uprchlíkům před válkou má stále většina Poláků, odpůrců přesto přibývá.
před 8 hhodinami

Oslavy konce ramadánu poznamenaly pokračující boje v Gaze

Evropská unie požaduje ukončení války v Gaze, propuštění izraelských rukojmí a oživení humanitární pomoci ve válkou zpustošeném pásmu. V jeho troskách si dva miliony Palestinců připomněly konec postního měsíce ramadánu. Letošní oslavy svátku Íd al-Fitr se nesly ve znamení obnovení útoků izraelské armády i bezprecedentních protestů proti teroristickému hnutí Hamás. V pondělí se v Gaze také konal pohřeb osmi místních zdravotníků – židovský stát přiznal, že chybně vyhodnotil cíl vzdušného útoku.
před 9 hhodinami
Načítání...