Ruský motorkářský klub Noční vlci vyrazil na „vlasteneckou“ spanilou jízdu z Moskvy do Berlína. Píše to agentura AFP s odkazem na svého zpravodaje. Motorkáři vybavení symboly na podporu války na Ukrajině chtějí dojet do německé metropole 9. května, kdy si Rusko připomíná porážku nacistického Německa. Noční vlci mají blízko k šéfovi Kremlu a od loňska jsou na sankčním seznamu Evropské unie kvůli podpoře ruské agrese na Ukrajině.
Putinovi Noční vlci míří na spanilou jízdu do Berlína, písmenem Z podporují ruskou válku
Kolona motorek vyrazila z jižního okraje Moskvy, kde mají Noční vlci své sídlo. Někteří motorkáři na své stroje nalepili písmeno Z, které je symbolem ruské invaze na Ukrajinu – ta začala loni v únoru. Objevilo se také několik ruských a sovětských vlajek.
Podle pořadatelů motorkáři 1. května dorazí do Volgogradu, dříve nazývaného Stalingrad, kde došlo ke krvavým bojům během druhé světové války. Po bitvě u Stalingradu získali Sověti a jejich spojenci převahu nad Němci.
Zásoby pro Rusy na Donbase
Další zastávkou Nočních vlků má být Doněck na Donbase na východě Ukrajiny, kde zuří tvrdé boje. Motorkáři tam plánují rozdávat humanitární pomoc místním obyvatelům a ruským vojákům. „Obyvatelé Donbasu a my jsme stejný národ,“ řekl AFP čtyřiatřicetiletý dělník Arťjom, který se účastní jízdy.
Ruský motorkářský klub Noční vlci podporuje válku na Ukrajině, za což se dostal na unijní sankční seznam. Na tom je od roku 2014 kvůli schvalování anexe ukrajinského Krymu Ruskem i vůdce Nočních vlků Alexander Zaldostanov, který se označuje za Putinova přítele a nyní stanul v čele spanilé jízdy.
V květnu 2019 se členové kontroverzního ruského motorkářského klubu Noční vlci na své cestě do Berlína zastavili na Olšanských hřbitovech v Praze, aby uctili památku ruských vojáků padlých za druhé světové války.
Noční vlci už několik let pořádají jízdy Evropou do Berlína u příležitosti výročí konce druhé světové války. Některé země tyto výpravy považují za provokaci a hodnotí je jako bezpečnostní riziko. V minulosti jim vstup zakázalo například Polsko, Bosna nebo Gruzie.