Progresívne Slovensko přežilo neúspěchy a doufá, že porazí Fica

Slovenské hnutí Progresívne Slovensko (PS) má tentokrát velkou šanci se v předčasných volbách dostat do Národní rady. Podle slovenského politologa Grigorije Mesežnikova by mohlo dokonce hlasování vyhrát. PS je podle politologů na slovenské scéně výjimečné tím, že navzdory tomu, že nemá parlamentní zastoupení a často střídá lídry, přežívá a posiluje. Jestli ale svou mírnou a nekonfliktní kampaní osloví i voliče, jimž nejsou otázky menšin či životního prostředí blízké, se teprve ukáže.

Progresívne Slovensko (PS) je poměrně mladé politické hnutí. Než bylo v roce 2017 oficiálně zaregistrováno, zhruba rok fungovalo jako občanské sdružení. Jeden z jeho zakladatelů, podnikatel v oblasti startupů Ivan Štefunko, tehdy o Progresívnem Slovensku hovořil jako o think-thanku, který si kladl za cíl přinášet vlastní analýzy a návrhy na politická řešení v různých oblastech. 

„Chceme spojit progresivní lidi, kteří podobně smýšlejí,“ říkal tehdy Štefunko. O záměru občanského sdružení transformovat se do politické strany začala média psát v září 2016.

Impulsem pro registraci PS jako strany byly dle zakladatelů výsledky parlamentních voleb, ve kterých zvítězila strana Smer-SD, přičemž významného výsledku dosáhla také extremistická strana Kotleba – L'udová strana Naše Slovensko. To bylo pro PS údajně důkazem, že se Slovensko ubírá špatným směrem.

Podle slovenského politologa z Fakulty sociálních a ekonomických věd Univerzity Komenského v Bratislavě Pavla Hardoše je na PS zajímavé to, že hnutí nevzniklo jako projekt jedné charismatické osobnosti, na kterou se „nalepila“ politická strana. Naopak se podle něj PS od počátku profilovalo jako hnutí vícero osobností spojených liberálními a technokratickými ideami.

Úspěch s Čaputovou

V roce 2018 Progresívne Slovensko v obecních volbách samostatně získalo tři starosty a šestačtyřicet zastupitelů, v koalicích pak šest starostů a šestadevadesát zastupitelů. Úspěchem bylo obsazení postu primátora v Bratislavě, kterým se stal Matúš Vallo.

Od listopadu 2018 je jako jediný slovenský zástupce součástí evropské frakce liberálů ALDE. Ve volbách do Evropského parlamentu (EP) v roce 2019 hnutí získalo dva mandáty. 

Největší úspěch si hnutí připsalo v prezidentských volbách 2019. Postavilo vlastní kandidátku, spoluzakladatelku strany a svou tehdejší místopředsedkyni Zuzanu Čaputovou, která ve volbách zvítězila.

Naopak o rok později PS utrpělo ránu v parlamentních volbách. Kandidovalo společně se stranou SPOLU (nyní Demokrati) a k překonání hranice pro vstup do parlamentu jim tehdy chyběly jen čtyři setiny procenta hlasů. Jediným zástupcem PS v Národní radě je nyní poslanec Tomáš Valášek, který byl ale původně zvolený za centristickou stranu Za Ľudí.

„Myslím, že rozhodnutí jít do voleb v koalici se stranou SPOLU nebylo příliš šťastné,“ soudí politolog a prezident Institutu pro veřejné otázky Grigorij Mesežnikov. Podle něj šlo PS tehdy hlavně do konfrontace s extremisty. „To voliči neocenili. Podle mě to byl – co se týče jejich východisek – správný přístup, extremismus byl nebezpečný. Ale když vstupujete do konfrontace s extremisty, potom část voličů může považovat za extremisty vás,“ prohlásil.  

Důraz na otázky menšin a životního prostředí

Progresívne Slovensko je z evropského hlediska standardní sociálně liberální stranou, která podle Hardoše klade silný důraz na environmentální a menšinové otázky. V konkrétních politikách pak spoléhá zejména na technokratická, tedy odborná řešení, jak zní i její motto: „Jde to, normálně a odborně“.

Co se konkrétně otázek menšin týče, strana by si přála „budoucnost, ve které každý člověk může žít spokojený a naplněný život bez ohledu na svou národnost, etnicitu, náboženské vyznání, barvu pleti, vztahovou a sexuální orientaci či rodovou identitu“, jak píše ve svých programových prioritách. Podporuje zavedení manželství pro homosexuální páry, ratifikaci Istanbulské úmluvy či finanční osamostatnění církví.

V otázkách životního prostředí je hnutí například zastáncem snížení emisí skleníkových plynů Slovenska o šedesát procent (oproti roku 1990) do roku 2030 či posuzování všech zákonů a investic z hlediska vlivu na emise skleníkových plynů a adaptaci na změnu klimatu.

„Jsou také silně proevropskou stranou s jasným odhodláním pro euroatlantické spojenectví a pro podporu Ukrajiny proti ruské agresi,“ poznamenal Hardoš. To strana tvrdí i ve svých programových prioritách. Důležitá je podle PS podpora Ukrajiny nejen ve snaze získat zpět její okupované území, ale i ve snaze jejího začlenění do evropských struktur.

Navzdory názvu je PS spíše středové, míní politologové

Ačkoliv Progresívne Slovensko třeba v oblasti lidských práv dle Hardoše stojí na politickém spektru nalevo, v otázkách ekonomických se ale příliš neliší od podobných liberálních stran v Evropské unii. „Tam jsou mírně napravo, zejména svým důrazem na neoliberálně politické řešení upřednostňující individuální snahu a odpovědnost,“ míní politolog.

„To je na standardní politické pravolevé ose řadí někam do středu. V porovnání s českými Piráty jsou ekonomicky trochu více vpravo, ale nalevo od STAN,“ poznamenal Hardoš.

S tím souhlasí i Mesežnikov. „Myslím, že je to středová strana. Je to strana demokratická a dává přednost občanským principům,“ ujasnil. Podle něj tak PS není stranou levicovou, jak ji občas někteří označují, ačkoliv samotný název strany k takovým závěrům může svádět.

Lídr s českými kořeny

Současným předsedou PS je od května loňského roku pětatřicetiletý Michal Šimečka. Politickou zkušenost má zatím z Evropského parlamentu, kam byl zvolen v roce 2019. Od ledna 2022 je jakožto první Slovák v historii jeho místopředsedou.

Bakalářské studium absolvoval na Univerzitě Karlově v Praze, poté odešel na Oxfordskou univerzitu. Patří tedy mezi Slováky, kteří své vysokoškolské vzdělání získali v zahraničí, což PS na webových stránkách zdůrazňuje.

Zaujmout může i politikova česká stopa v životopisu. Jeho dědečkem byl český filozof a disident Milan Šimečka a otcem česko-slovenský publicista a novinář Martin Milan Šimečka, který v letech 2006 až 2009 vedl český týdeník Respekt.

Toho si všímá i politolog Mesežnikov. „Osobnosti z PS nejvíce symbolizují generační změnu. Symbolismus je navíc osobní, protože lídr strany je synem Martina Milana Šimečky, který byl součástí revolučního hnutí během roku 1989. On se poté ve stranické politice angažoval, byl takovým intelektuálním pozorovatelem. Teď jeho syn jakoby přebírá žezlo občansko-demokratické části politického spektra,“ soudí.

Výjimečná schopnost přežít

Šimečka je celkem čtvrtým předsedou hnutí. Jako první v čele PS stanul Štefunko, v roce 2019 byl jeho nástupcem zvolen podnikatel Michal Truban, který rezignoval po nevydařených volbách do parlamentu v roce 2020. Nahradila jej Irena Bihariová, která se na ale na stranickém sněmu v roce 2022 rozhodla post neobhajovat.

Na Slovensku je takové střídání předsedů politických stran nezvyklé, na což upozorňují i oba politologové. Tím je podle nich strana svým způsobem výjimečná. „Není to strana jednoho lídra. Dokáže tak posílit i v případě odchodu šéfa strany. Tři odešli a strana je stále silná,“ okomentoval Mesežnikov.

„Střídání či výměna lídrů je problémem, na který obvykle jiné slovenské strany umírají. Většinou tak k tomu nedochází a nespokojení odcházejí zakládat nové projekty. Z PS ale zatím nikdo neodešel, spíše byli úspěšní v náboru dalších osobností z jiných stran,“ poznamenal Hardoš.

Podle něj ale strana zatím neprošla skutečnou zatěžkávací zkouškou vysoké parlamentní politiky, kde se teprve může ukázat, jak umí zvládat vnitřní diskusi, nesouhlas a tlaky při případném vládnutí.

Zkušenost PS s „přežitím“ je ale podle něj celkem výjimečná. „Dokázali vygenerovat silnou osobnost na prezidentský úřad, v koalici se stranou SPOLU vyhráli volby do EP v roce 2019, aby potom těsně neprošli do parlamentu. Výjimečné je PS ve slovenské politice tedy i tím, že přežili a přetrvali, protože obvykle je neúčast v parlamentu rozsudkem smrti,“ zhodnotil Hardoš.

Přesvědčit pravicové voliče

Progresívne Slovensko současnou kampaň před zářijovými parlamentními volbami zahájilo poměrně brzy. Postupuje v ní celkem umírněně a s důrazem na nekonfliknost. „Jde zřejmě o reakci na zkušenost s vládou Igora Matoviče, která se nesla ve znamení permanentních konfliktů a chaosu, stejně tak reakcí na únavu voličů z těchto konfliktů,“ myslí si Hardoš. Množství kampaňových krátkých videí PS na sociálních sítí se tak nese v duchu poukazování na výroky oponentů a pokojných reakcí na ně, podotkl politolog.

Z umírněnosti a nekonfliknosti kampaně ale dle Hardoše nelze vyvozovat, že se některým tématům kvůli obavám z opakování scénáře z roku 2020 vyhýbají. „Například práva LGBT+ lidí jsou opakovaně zdůrazňována jako důležitá, čelní představitelé se zúčastnili bratislavského Pride a tuto skutečnost komunikovali i na sociálních sítích,“ uvedl jako příklad.

Na to upozorňuje i Mesežnikov. „Nedá se říci, že by rezignovali na témata, která jsou pro ně profilující,“ podotkl. Na kontaktních akcích s občany podle něj určitě otevřeně hovoří o všech svých programových priotách. „Nicméně třeba na billboardech, na tom, co má celoplošný dosah, spíše reagují na reálné problémy – ale to neznamená, že se nedotýkají témat, která jsou pro ně důležitá.“

Pro další úspěch a růst budou dle Hardoše muset přesvědčit zejména pravicové voliče, pro které nejsou kulturní a environmentální témata až tak důležitá, že PS je schopným vyzyvatelem strany Smer-SD.

Není vyloučeno, že PS volby vyhraje, říká Mesežnikov

Dosavadní průzkumy dávají PS ve volbách poměrně velké šance. Mesežnikov si rostoucí podporu hnutí vysvětluje tím, že strana nikdy nebyla ve vládě. S tím souhlasí i Hardoš. „Jsou jednou z mála etablovaných značek, které nejsou ničím spojené s předešlou zdiskreditovanou vládou.“

Mesežnikov také připomíná, že část zklamaných voličů středopravých stran, se posunula právě k Progresívnemu Slovensku. „A elektorát těchto stran je stále rezervoárem pro PS,“ poznamenal.

„Pokud volič těchto stran získá pocit, že jejich hlas propadne, tak to raději hodí straně, která je jim buď nejbližší, nebo nejvíce akceptovatelná. A tou může být právě Progresívne Slovensko,“ doplnil.

Z tohoto důvodu se podle něj nedá úplně vyloučit, že Progresívne Slovensko parlamentní volby vyhraje. V takovém případě by ale mohlo mít těžké hledat koaliční partnery.

Hardoš také dodal, že velkou roli hraje i fakt, že Progresívne Slovensko je jedinou významnou politickou silou, která reprezentuje plnohodný liberalismus. K „nabalování“ dalších voličů přispívá podle něj také to, že se s rostoucími preferencemi stávají hlavním soupeřem Smeru-SD. „Chtějí podpořit někoho, kdo je schopný Smer porazit,“ uzavřel politolog.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

SledujteRakev s tělem papeže Františka zamířila do baziliky Panny Marie Sněžné

Na náměstí svatého Petra ve Vatikánu skončilo veřejné poslední rozloučení s papežem Františkem, který zemřel v pondělí ve věku 88 let. Příčinou smrti hlavy katolické církve byla mozková mrtvice. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko na pohřbu zastupuje premiér Petr Fiala (ODS).
09:00AktualizovánoPrávě teď

Indie a Pákistán proti sobě opět střílely

Indie a Pákistán proti sobě už druhý den v řadě zahájily palbu. K incidentům došlo podél hranice pákistánské a indické části Kašmíru. Indická armáda prohlásila, že její vojáci pouze reagovali na pákistánskou střelbu. Napětí mezi dvěma jadernými velmocemi se zvýšilo po úterním útoku ozbrojenců na skupinu turistů, při kterém zemřelo přes dvacet lidí.
11:48Aktualizovánopřed 35 mminutami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky v Bílém domě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní. Do italské metropole přicestovali oba státníci na pohřeb papeže Františka.
07:24Aktualizovánopřed 51 mminutami

Trump chce obřím balíkem zbraní zlepšit vztahy se Saúdskou Arábií

Spojené státy nabídnou Saúdské Arábii prodej zbraní za bezmála dvě a čtvrt bilionu korun. Jedná se například o dopravní letadla C-130, rakety nebo radary. Prezident USA Donald Trump má návrh představit během květnové návštěvy Rijádu. Nabídka velkého zbrojního balíku by měla napomoct překonat rozpory klíčového amerického spojence a předchozí administrativy Joea Bidena. Ta tehdy uvalila zákaz na prodej zbraní do státu Arabského poloostrova, čímž ho chtěla přinutit k ukončení války v Jemenu.
před 3 hhodinami

FBI zadržela soudkyni kvůli podezření z maření zadržení migranta

Agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v pátek zatkli soudkyni ve Wisconsinu. Čelí podezření, že se pokusila zabránit zadržení migranta. Šéf FBI Kash Patel to napsal v příspěvku na sociání síti X, který brzy smazal. Informaci ale následně potvrdila federální policejní služba (USMS). Soudkyně už předstoupila před soud, který ji z vazby propustil do dalšího pokračování soudního řízení. Žena čelí obvinění z maření imigračního řízení a skrývání osoby s cílem zabránit jejímu zatčení.
před 3 hhodinami

Tisíce lidí se ve Vatikánu naposledy rozloučily s papežem

Ve Vatikánu skončilo třídenní veřejné loučení se zesnulým papežem Františkem. Hold mu přišlo vzdát 250 tisíc truchlících, uvedla vatikánská služba. Organizátoři na sobotním pohřbu očekávají kolem 200 tisíc lidí.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Putin a Witkoff jednali o obnovení přímých rozhovorů Kyjeva a Moskvy

Páteční tříhodinové jednání ruského vládce Vladimira Putina s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem bylo konstruktivní a užitečné, prohlásil podle agentur Putinův poradce Jurij Ušakov. Podle ruské agentury RIA Novosti doplnil, že debata se týkala i možného obnovení přímých rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem. Witkoff jednání zatím nijak nekomentoval, ale Trump jeho misi označil za dobrou.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti“.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...