Při kybernetickém útoku na Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA) se pachatelům podařilo získat dokumenty o lécích a vakcínách proti covidu-19. Později je zveřejnili na internetu, jejich text ale pozměnili, oznámila EMA v tiskové zprávě. Zmanipulované texty by podle ní mohly podkopat důvěru veřejnosti ve vakcíny.
Při útoku na EMA ukradli hackeři dokumenty o vakcínách proti covidu-19 a pozměněné je zveřejnili
K dokumentům, které se podařilo hackerům získat, patří i důvěrné e-maily z listopadu loňského roku, které se týkají procesu hodnocení vakcín proti covidu-19. „Část korespondence pachatelé před zveřejněním zmanipulovali a to způsobem, který by mohl podkopat důvěru ve vakcíny,“ uvedla EMA.
Kde hackeři pozměněné dokumenty zveřejnili, není jasné. Známo zatím není ani to, kdo za kybernetickým útokem na unijní lékovou agenturu stál.
EMA informovala na začátku prosince, že se stala terčem kybernetického útoku. Podrobnosti o jeho rozsahu tehdy nesdělila. Kyberútok se odehrál v době, kdy EMA hodnotila dvě vakcíny proti covidu-19. Přípravek konsorcia Pfizer/BioNTech nakonec doporučila Evropské komisi ke schválení 21. prosince, očkovací látku firmy Moderna 6. ledna.
V úterý EMA oznámila, že obdržela žádost o podmínečnou registraci na unijním trhu vakcíny proti covidu-19 vyvinuté ve spolupráci firmy AstraZeneca a Oxfordské univerzity. Rozhodnout o ní by mohla 29. ledna.