Při nehodě tchajwanského armádního vrtulníku ve čtvrtek zahynulo osm lidí, včetně náčelníka generálního štábu Šen I-minga a dalších vysoce postavených představitelů armády. Uvedlo to místní ministerstvo obrany. Havárii přežilo pět ze 13 lidí, kteří byli na palubě.
Při nehodě armádního vrtulníku na Tchaj-wanu zemřelo osm lidí, mezi nimi i náčelník generálního štábu
Resort obrany podle agentury AP informoval, že dvoumotorový vrtulník UH-60 Black Hawk odstartoval ze základny letectva v Tchaj-peji v 07:50 místního času (00:50 středoevropského času) a letěl do okresu I-lan na severovýchodě země.
Šen a jeho kolegové tam mířili na návštěvu za vojáky před příchodem lunárního nového roku, který připadá na 25. ledna.
Nicméně několik minut po startu stroj za špatného počasí nouzově přistával a havaroval v hornaté, zalesněné oblasti nedaleko tchajwanského hlavního města. Armáda na místo vyslala další dva vrtulníky a 80 vojáků.
Nehoda se stala několik dní před volbami
Třiašedesátiletý Šen se náčelníkem generálního štábu stal loni v červenci, dříve byl velitelem letectva. Měl pověst vynikajícího pilota.
Agentura AP uvádí, že piloti, kteří řídili havarovaný vrtulník, byli podle všeho velmi zkušení. Tento stroj určený pro pátrací a záchranné operace získala tchajwanská armáda podle údajů ministerstva obrany předloni.
Kvůli úmrtí Šena i dalších vysoce postavených armádních činitelů bude nutné rychle přeobsadit jejich pozice, podle AP to však nebude mít vliv na prezidentské a parlamentní volby naplánované na 11. ledna.
Vládnoucí Demokratická pokroková strana se ostře vymezuje proti snahám Číny o zvýšení ekonomického, vojenského a diplomatického tlaku na Tchaj-wan. Prezidentka Cchaj Jing-wen, která je členkou této strany, má velkou šanci ve volbách svůj post obhájit. V souvislosti se čtvrtečním neštěstím do soboty zrušila všechny akce související s volební kampaní.
Peking Tchaj-wan považuje za své území a vyhrožuje, že použije vojenskou sílu k jeho anexi.