Vůdce gruzínského separatistického regionu Abcházie Aslan Bžanija podal demisi, píše agentura Reuters a ruské tiskové agentury s odvoláním na úřad lídra oblasti. Součástí dohody s opozicí je úterní odchod demonstrantů z vládních budov. Protestující je obsadili minulý týden kvůli spornému zákonu, jenž by umožnil ruským občanům a firmám kupovat pozemky a nemovitosti v regionu. Abcházie se s pomocí Moskvy fakticky odtrhla od Gruzie na počátku 90. let, drtivá většina států ji stále považuje za součást Gruzie.
„Prezident“ Abcházie po nepokojích rezignoval
„Úřadující hlavou státu byl jmenován dosavadní viceprezident Abcházie Badra Gunba,“ sdělila ruská státní agentura TASS. Další ruská agentura Interfax o něco dříve napsala, že ve funkcích skončí i další činitelé včetně „premiéra“ Alexandra Ankvaba. Region čekají podle úřadů předčasné „prezidentské volby“.
Nepokoje vypukly minulý týden v pondělí, když abchazský parlament začal projednávat návrh zákona o ratifikaci dohody s Moskvou. Legislativa by umožnila Rusům kupovat pozemky a nemovitosti v Abcházii, jejíž hory a pláže u Černého moře jsou pro ně oblíbenou turistickou destinací. Prodej rezidenčních nemovitostí cizincům byl v regionu podle agentury AFP zakázán v roce 1995.
Obyvatelé Abcházie se podle listu Kommersant obávají, že dohoda podepsaná 30. října v Moskvě by umožnila ruským firmám stavět nové apartmány pod záminkou budování víceúčelových středisek.
Protestující mluví o manipulaci
Opozice dohodu s Kremlem označuje za pokus Bžanijova režimu o vlastní obohacení. Po obsazení komplexu vládních budov v Suchumi tak opoziční představitelé vystoupili s požadavkem na „prezidentovo“ odstoupení.
Demonstranti však zároveň zdůraznili, že protest není zaměřen proti úzkým vazbám Abcházie s Ruskem, a obvinili „prezidenta“, že se „snaží tyto vztahy využít pro své sobecké zájmy a manipuluje s nimi v zájmu posílení svého režimu“.
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová uvedla, že Rusko očekává, že situace v Abcházii bude vyřešena výhradně mírovými politickými prostředky.
Abcházie je region s přibližně 245 tisíci obyvateli, který po konci války v roce 1993 zůstal z velké části pod kontrolou separatistů. Zbytek území ztratila Gruzie ve válce s Ruskem v roce 2008, po níž Moskva formálně uznala separatistický region za nezávislý stát. Tbilisi i drtivá část světového společenství včetně Česka území považuje za okupované.
V souvislosti s Abcházií se nedávno objevily informace o údajné urychlené výstavbě ruské námořní základny v černomořském přístavu Očamčyra, připomíná server Kyiv Independent. Navzdory satelitním snímkům dokládajícím stavební činnost abchazský „ministr zahraničí“ Sergej Šamba v září prohlásil, že neexistují „žádné plány“ pro ruskou námořní základnu v regionu, jenž nemá vlastní námořnictvo.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zdůraznil, že Kyjev zaútočí na ruskou Černomořskou flotu „kdekoli bude umístěna“, a naznačil tak možné útoky na Ruskem kontrolované oblasti Gruzie, včetně Abcházie.