Demonstranti v Abcházii obsadili sídla moci, „prezident“ odstoupit odmítá

Úřad „prezidenta“ v gruzínském separatistickém regionu Abcházie oznámil, že zruší návrh zákona o investiční dohodě s Moskvou. Lidé protestující proti normě, která by umožnila Rusům kupovat pozemky a nemovitosti v Abcházii, v pátek obsadili sídla „parlamentu“, „vlády“ i „prezidentské administrativy“ v hlavním městě Suchumi. Opozice žádá, aby „prezident“ Aslan Bžanija rezignoval, ten to ale odmítá. Abcházie se s ruskou pomocí fakticky odtrhla od Gruzie na počátku 90. let, drtivá většina států ji stále považuje za součást Gruzie.

V pátek měl abchazský „parlament“ projednat ratifikaci dohody s Moskvou o realizaci investičních projektů. Opozice vyzvala obyvatele, aby se aktivně podíleli na protestu, protože považuje tuto dohodu za škodlivou pro ekonomickou suverenitu země.

Mezi demonstranty a policií se pak strhla potyčka. Lidé na strážce zákona házeli lahve, vejce, kameny a klacky. Podle webu Echo Kavkaza také znemožnili průjezd hasičskému vozu, který měl sloužit k zablokování průchodu vytvořeného po stržení části plotu. Podle ruské státní agentury TASS demonstranti „parlament“ i sídlo vlády nyní okupují.

Protestující později převzali kontrolu i nad budovou „prezidentské správy“ a bezpečnostní složky, které uvnitř zajišťovaly pořádek, budovu začaly opouštět, uvádí TASS. Do nemocnice bylo podle záchranné služby převezeno nejméně osm lidí.

„Nyní budeme usilovat o odstoupení současného prezidenta Abcházie,“ prohlásil lídr opozice Ešsu Kakalija, kterého citovala agentura Interfax. Předseda abchazského „parlamentu“ Laša Ašuba uvedl, že úřady budou vyjednávat se zástupci opozice, kteří komplex budov okupují.

Abchazské Suchumi
Zdroj: Reuters/Igor Onuchin

Tlak na odchod „prezidenta“

Bžanija však odstoupit odmítá. „Prezident, premiér, šéfové ministerstev a úřadů zůstávají ve svých funkcích a budou dále pracovat,“ řekl svým přívržencům. „Nepodléhejte provokacím! Zůstanu v Abcházii a budu pracovat jako dříve.“ Opozice mu dala další čas na rozmyšlenou, ale pokud neodstoupí, chce si pro něj dojít. Jednání mezitím pokračují.

Bžanija se podle svého okolí chystá odjet ze Suchumi do rodné vsi Tamyš. Mezitím opozičníci, ovládající komplex vládních budov, odstranili tabulku s „prezidentovým“ jménem a příjmením ze dveří jeho pracovny, dodala soukromá ruská agentura Interfax. Ta dříve napsala, že „prezident“ se nachází v komplexu budov v centru Suchumi, ve kterých sídlí „ministerstvo“ vnitra a tajná služba. Opozice navrhla jako východisko dvě varianty: po Bžanijově odstoupení by „prezidentovy“ pravomoci mohl převzít „viceprezident“ Badra Gunba z Bžanijova týmu nebo předseda „parlamentu“ Laša Ašuba.

„Bžanija se v agónii snaží udržet v křesle všemi způsoby,“ napsal opoziční zpravodajský kanál Respublica a obvinil šéfa státu, že Moskvu krmí dezinformacemi, podle kterých se opoziční aktivisté chystají napadnout ruské vojáky v Abcházii. „Větší nesmysl se nedá ani vymyslet. Rusko je náš strategický partner. Nikoho v Abcházii by ani nenapadla podobná provokace proti jedinému garantovi naší bezpečnosti,“ napsala Respublica a dodala, že lidé protestují výlučně proti Bžanijově hrabivosti.

Respublica už dříve spekulovala, že Bžanija, který se prý aktuálně nachází pod ochranou někdejší šedé eminence Kremlu Vladislava Surkova, by také mohl rozpustit „parlament“ a vyhlásit „volby“ a následně odletět do ruského exilu. Ze Soči prý už přiletěly dva vrtulníky. Aktuálně ale Ašuba po jednání s „prezidentem“ pokračuje v rozhovorech s opozicí.

Cíl ruských turistů

Navrhovaný zákon by umožnil Rusům kupovat pozemky a nemovitosti v Abcházii, jejíž hory a pláže u Černého moře jsou pro ně oblíbenou turistickou destinací. Prodej rezidenčních nemovitostí cizincům byl v regionu podle agentury AFP zakázán v roce 1995.

Obyvatelé Abcházie se podle listu Kommersant obávají, že dohoda podepsaná 30. října v Moskvě by umožnila ruským firmám stavět nové apartmány pod záminkou budování víceúčelových středisek.

Protestující už v noci z pondělí na úterý začali blokovat mosty vedoucí do Suchumi v reakci na zatčení odpůrců navrhovaného zákona. U jednoho z mostů se s protestujícími střetla policie, bezprostředně ale nebyli hlášeni žádní zranění nebo zatčení.

Výzva Moskvy ke klidu

Moskva doporučila ruským občanům, aby se zdrželi cest do Abcházie, a vybídla k vyřešení situace „výlučně pokojnou politickou cestou“. V Abcházii je nyní kolem osm tisíc ruských turistů, uvedl Interfax. Ruské velvyslanectví doporučilo Rusům vyhýbat se místům, kde se shlukují davy lidí.

Abcházie je region s přibližně 245 tisíci obyvateli, který po konci války v roce 1993 zůstal z velké části pod kontrolou separatistů. Zbytek území ztratila Gruzie ve válce s Ruskem v roce 2008, po níž Moskva formálně uznala separatistický region za nezávislý stát. Tbilisi i drtivá část světového společenství včetně Česka území považuje za okupované.

Spekulace o ruské základně

V souvislosti s Abcházií se nedávno objevily informace o údajné urychlené výstavbě ruské námořní základny v černomořském přístavu Očamčyra, připomíná server Kyiv Independent. Navzdory satelitním snímkům dokládajícím stavební činnost abchazský „ministr zahraničí“ Sergej Šamba v září prohlásil, že neexistují „žádné plány“ pro ruskou námořní základnu v regionu, jenž nemá vlastní námořnictvo.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zdůraznil, že Kyjev zaútočí na ruskou Černomořskou flotu „kdekoli bude umístěna“, a naznačil tak možné útoky na Ruskem kontrolované oblasti Gruzie, včetně Abcházie.