Před pěti lety vznikla jaderná dohoda s Íránem. Dva hlavní signatáři ji už nerespektují

Před pěti lety světové mocnosti (USA, Rusko, Čína, Francie, Británie, Německo a Evropská unie) uzavřely ve Vídni s Íránem historickou dohodu o omezení jeho jaderného programu. Cílem bylo zabránit Teheránu ve vybudování jaderného arzenálu, výměnou za to byly odvolány sankce proti Íránu. Prezident USA Donald Trump v květnu 2018 oznámil, že USA odstupují od dohody, Írán tak přestal plnit jednotlivá ujednání.

Smlouva je i nadále v platnosti, podle reportéra zahraniční redakce ČT Jakuba Szántó je však současný stav jakýmsi „stavem klinické smrti“. Klíčové je podle něj to, že dva z nejdůležitějších signatářů dohody – USA a Írán – už nejsou její součástí.

„Spojené státy úplně odešly z této dohody. Írán prohlásil, že vzhledem k tomu, že Spojené státy odešly a vracejí se ty velmi tvrdé americké sankce, Teherán úmyslně neplní ta jednotlivá ujednání,“ připomněl Szántó s tím, že například inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii se nemohou dostat do jednotlivých íránských atomových zařízení.

Zájem jednotlivých zemí na dohodě s Íránem se různí

Szántó upozornil, že každá ze zemí, které byly signatáři dohody, má jiné zájmy a jinou zahraniční politiku. Například Francie a Německo vidí údajně velký diplomatický a obchodní potenciál. Naopak Velká Británie je podle něj vůči Íránu nejvíce tvrdá a kritická. 

„Evropská komise i nadále usiluje o to, aby ta dohoda zůstala v platnosti. Ale pokud ti jednotliví signatáři a především Spojené státy mají odstředivé zájmy, tak je celkem jednoznačné, že v tuto chvíli tahá za výrazně kratší provaz,“ poznamenal.  

Strach z jádra

Do roku 1979, kdy revoluce v Íránu svrhla nacionalistický režim, využíval Teherán jádro například z elektrárny, kterou vybudovaly USA v roce 1962. Po ratifikaci dohody o nešíření jaderných zbraní v roce 1970 se Írán zavázal, že se nebude podílet na šíření a vývoji jaderného arzenálu a bude využívat jádro výhradně pro civilní účely. 

O devět let později režim padl, ale jádro bylo stále považováno za něco, co je neislámské nebo nečisté. „Po válce, kterou vyprovokoval sousední Irák, Írán zjistil, že bude možná potřebovat vyvinout nějakou zbraň, která by mohla fungovat jako odstrašující,“ přiblížil Szántó. 

První informace o tom, že má Írán utajený jaderný program, se objevily v roce 2002, dodal Szántó. „Poté začalo všechno gradovat, až do roku 2006, kdy se USA a především evropské státy snažily dostat Írán na svou stranu, aby nevyvíjel jaderné zbraně. Tehdejší íránský režim to odmítl a pak přišly ty sankce,“ připomněl. 

  • Írán se zavázal k tomu, že o dvě třetiny sníží počet svých centrifug na obohacování uranu, a to během deseti let.
  • Samotné zásoby nízko obohaceného uranu se sníží na 300 kilogramů.
  • Inspekce OSN bude mít přístup k pravidelným kontrolám zařízení.
  • Poté, co inspektoři potvrdili dodržování dohod, byly zrušeny sankce OSN, USA a Evropské unie.
  • Více podrobností o dohodě.

Trump proti dohodě

Jaderná dohoda měla ve Spojených státech velmi silné kritiky už v době, kdy se v roce 2013 ukázalo, že probíhají nějaká jednání. Výrazným kritikem byl i Donald Trump. „Co nastoupil do Bílého domu, snaží se odčinit to, co považuje za hlavní body, které se podařilo dosáhnout Obamově administrativě,“ nastínil Szántó. 

Trump je navíc podle bývalého blízkovýchodního zpravodaje ČT obklopen lidmi, kteří jsou vůči Íránu více kritičtí a obezřetní. Jedním z nich je například poradce pro národní bezpečnost John Bolton, který dohodu silně kritizoval už od samého začátku. 

Pozice Íránu je dnes podle Jakuba Szántó taková, že má právo na budování a využívání civilní energie. „Současný prezident Rouhání je jedním z lidí, kteří dohlíželi i na to utajování civilního jaderného programu. Říká, že to, co Spojené státy v roce 2018 udělaly, je jakási zrada, a i nadále tvrdí, že budou pokračovat ve vývoji civilního využívání jádra, aniž by přiznali, že tam evidentně jsou vojenské aspekty,“ dodal.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vyjádření o sanitkách nebylo pravdivé, přiznává izraelská armáda. Při její palbě zahynulo několik lidí

Video nalezené v telefonu jednoho ze zdravotníků, který byl spolu s dalšími humanitárními pracovníky koncem března nalezen v hromadném hrobě v Pásmu Gazy, zachycuje, že sanitky a hasičský vůz, v němž jeli, byly jasně označené a měly zapnutá světla, když je zasáhla izraelská palba, napsal The New York Times (NYT). Dodává, že podle OSN zdravotníky usmrtili Izraelci a že video se zdá odporovat izraelské verzi událostí, podle níž auta jela „podezřele“, bez označení a neosvětlená. Izraelská armáda později přiznala, že vyjádření nebylo pravdivé.
včeraAktualizovánopřed 12 mminutami

„Ruce pryč.“ Lidé napříč Amerikou vyšli demonstrovat proti Trumpovi a Muskovi

Po celých Spojených státech se sešly tisíce demonstrantů, kteří se zúčastnili asi dvanácti set protestů s názvem Ruce pryč. Jejich cílem bylo vytvořit největší protestní den proti amerického prezidentu Donaldu Trumpovi a jeho spojenci miliardáři Elonu Muskovi od doby, kdy se snaží rozšířit prezidentské pravomoci, píše agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 47 mminutami

Rusové v Kryvém Rihu zabili nejméně devět dětí, raketa dopadla ke hřišti

Páteční ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně devatenáct životů, mezi mrtvými je devět dětí, uvedly dle Reuters tamní úřady. Počet zraněných vzrostl na 74, informoval server Ukrajinska pravda. Podle Kyjeva jde o jasnou ukázku toho, že Moskva jednání s Washingtonem o příměří nemyslí vážně. Masakr odsoudili zástupci řady zemí, i americká velvyslankyně na Ukrajině Bridget Brinková. Její slova ale vyvolala kritiku Kyjeva.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Proti drahému bydlení se protestovalo v desítkách španělských měst

Desetitisíce Španělů vyšly do ulic demonstrovat proti drahému bydlení, za které podle pořadatelů protestů může především spekulace. Demonstrace se konaly ve skoro čtyřiceti městech, jedna z největších byla v Madridu, uvedl deník El País. Organizátoři protestu také kritizovali levicovou vládu premiéra Pedra Sáncheze, která není podle nich dostatečně razantní.
před 4 hhodinami

Rakousko kvůli slintavce uzavírá některé přechody

Rakousko uzavřelo z obav před šířením slintavky a kulhavky 24 malých hraničních přechodů se Slovenskem a Maďarskem, informuje agentura APA. Podle ní je na nich zatím situace klidná a nevytvářejí se zácpy. Bezpečnostní opatření na hranicích zpřísňuje i slovenská vláda. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok ohlásil uzavření sedmnácti hraničních přechodů s Maďarskem a Rakouskem.
před 5 hhodinami

Nemám žádné politické ambice, říká „polský Musk“ Brzoska

Rafał Brzoska bývá od února označován jako polský Elon Musk. Postavil se do čela iniciativy, která chce odstraňovat absurdity a zjednodušit právní předpisy. Během tiskové konference se na něj s žádostí o radu „jak deregulovat“ obrátil sám premiér Donald Tusk, Brzoska přijal. Je zakladatelem a šéfem společnosti InPost, která je největším evropským provozovatelem výdejních boxů a logistických center. Jejím největším akcionářem je česká finanční skupina PPF. Rozhovor vedl zpravodaj ČT Andreas Papadopulos.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Na hranicích USA mohou úředníci prohledávat telefony, upozorňuje Kanada své obyvatele

Kanadská vláda v aktualizovaných cestovních doporučeních upozornila Kanaďany, že američtí úředníci na hranicích mají značné pravomoci při rozhodování o tom, kdo vstoupí do Spojených států, včetně prohledávání notebooků a mobilních telefonů cestujících. Píše o tom web kanadské stanice CBC.
před 7 hhodinami
Načítání...