„Poslali je do první linie jako pytel brambor.“ Rusko chce doplnit stavy armády migranty ze Střední Asie

Získat dobrovolníky pro boj na Ukrajině je pro ruskou armádu čím dál obtížnější. Kvůli rostoucím ztrátám, které podle odhadů Kyjeva přesáhly 180 tisíc mužů, Kreml potřebuje získat nové vojáky. Náboráři se proto zaměřují na migranty ze střední Asie, kteří do Ruska přijeli pracovat. Podle svědectví pro Rádio Svobodná Evropa, BBC nebo The Moscow Times čelí přistěhovalci tlaku, že pokud nepodepíšou vojenský kontrakt, budou deportováni nebo přijdou o ruský pas. Zvlášť zranitelnou skupinou jsou středoasijští migranti v ruských věznicích.

Foziljon Umarov pracuje jako zedník, do ruské Nižegorodské oblasti přijel z Tádžikistánu. Když nedávno žádal o prodloužení povolení pobytu v Rusku, byl zaskočen otázkou úřednice, které odevzdával své dokumenty. Zeptala se jej, zda už uvažoval o vstupu do armády.

„Řekla mi, že když se stanu smluvním vojákem, nebudu už potřebovat povolení k pobytu ani pracovní povolení a po šesti měsících vojenské služby mohu získat ruský pas. Také bych si vydělal asi tři tisíce dolarů měsíčně,“ řekl pro Rádio Svobodná Evropa.

Umarov není jediným asijským migrantem, který čelil podobným dotazům. Rusko během invaze na Ukrajinu přišlo podle středečních údajů Kyjeva o 183 750 mužů, Moskva ztráty nezveřejňuje. Při vyhlášení částečné mobilizace čelil Kreml odlivu desítek tisíc mužů do zahraničí. Doplnit stavy armády se proto nyní zřejmě snaží méně nápadně, z řad středoasijských přistěhovalců.

Nejedná se o nepočetnou skupinu. Podle vládních statistik v Rusku pracuje asi 4,5 milionu Uzbeků, 2,4 milionu Tádžiků a 920 tisíc Kyrgyzů. Jen za rok 2020 přišlo z těchto států a z Kazachstánu do Ruska přes 140 tisíc lidí.

Ruský pas je pro obyvatele střední Asie, kteří mají často ve své rodné zemi problém se uživit, cenným artiklem. Příjmy z práce v zahraničí, kterým je často právě Rusko, tvoří 30 procent HDP Tádžikistánu a 28 procent HDP Kyrgyzstánu.

Kreml hledá 400 tisíc mužů

Tito přistěhovalci v Rusku často čelí podle serveru The Moscow Times diskriminaci. Potýkají se s krádeží mezd, bezohlednou byrokracií i výhružkami smrti ze strany bezpečnostních složek státu. Řada z nich navíc postrádá řádné pracovní povolení nebo žijí na jiném místě, než kde jsou přihlášeni. Mohou proto být snadným cílem armádních náborářů.

Podle údajů z ruských regionálních médií se Moskva pro boj na Ukrajině chystá naverbovat 400 tisíc vojáků. Středoasijští migranti tvrdí, že je ruští rekrutéři oslovují na ulicích, úřadech, v ubytovnách i mešitách.

Rádio Svobodná Evropa získalo video, na kterém údajně vystupuje ruský náborář s projevem v mešitě v Čeljabinsku. „Nemusíte čekat pět let, abyste se stali ruskými občany – místo toho můžete podepsat smlouvu o vojenské službě na šest měsíců nebo až na jeden rok výměnou za urychlené získání občanství pro sebe a své rodiny,“ řekl uniformovaný muž na shromáždění.

Mezi přistěhovalci roste obava, že budou ke vstupu do armády donuceni. Že je strach oprávněný, potvrdila BBC obhájkyně práv přistěhovalců Valentina Chupiková, podle které policisté někdy zastavují středoasijské migranty na ulici a zastrašují je, aby podepsali vojenskou smlouvu. Jinak jim hrozí deportací.

Dobrovolníci rozdávají letáky k náboru do ruské armády u vlakové zastávky v Moskvě
Zdroj: Profimedia

Dělník s dvojím občanstvím, ruským a tádžickým, popsal BBC, že byl zadržen při policejní razii na stavbě. Měl být odveden na policejní stanici ke kontrole dokladů, místo toho byl převezen do náborového střediska. Když začal na policisty křičet a dožadovat se vysvětlení, zkroutili mu ruce a hodili jej zpět do autobusu. Nakonec byl propuštěn.

„Myslím, že ruská vláda využívá pracovní migranty na Ukrajině jako krmivo pro děla,“ uvedl v rozhovoru pro Rádio Svobodná Evropa. „Tyto migranty pravděpodobně nabírá ministerstvo obrany a soukromé vojenské společnosti.“

„Syn se bojí, že ho donutí jít také“

Nejzranitelnější skupinou jsou obyvatelé Střední Asie, kteří se v Rusku dostali do vězení. Na začátku války přitom nábor ve vězeních byl poměrně úspěšný. „Na začátku jsem také uvažoval, že půjdu, protože si všichni mysleli, že Rusko je silnější, že Rusko vyhraje – možná za měsíc, za tři měsíce nebo za rok. Ale teď vidíme, kolik lidí tam umírá, a jestli mají nedostatek vojáků – to není dobré. Když mi řeknou, abych šel, a já odmítnu, tak můžou prohlásit, že jsem proti Rusku,“ popsal uzbecký trestanec v Rusku pro BBC.

BBC získala v únoru svědectví otce jednoho z uvězněných, který si svůj trest za prodej drog odbývá v trestanecké kolonii ve Vladimirské oblasti. Věznice je známá nejen svou nechvalnou pověstí, na stránky novin se pravidelně dostává kvůli nejznámějšímu odsouzenému, Alexeji Navalnému.

Podle otce vězně, jehož identitu BBC skrývá, byla skupina trestanců původem ze Střední Asie bez jejich souhlasu poslána do bojů na Ukrajinu. „V tom vězení je spousta Uzbeků, Tádžiků, Kyrgyzů. Teď tam plánují poslat další skupinu a můj syn se bojí, že ho donutí jít také,“ řekl.

Případ potvrdila i ředitelka organizace na ochranu lidských práv Rusko za mřížemi Olga Romanová. Rodiče vězňů, kteří byli donuceni odjet na Ukrajinu, se na ni obrátili s žádostí o pomoc. „Neměli na výběr. Řekli jim, aby podepsali smlouvu, a poslali je do první linie jako pytel brambor,“ řekla Romanová.

Rodiče těchto trestanců podle ní chtěli předstoupit před soud. Názor změnili z obavy z trestu, který by jejich potomkům hrozil, kdyby ve „věznici plné mučení“ zůstali.

Právě strach je jedním z faktorů, který v náboru středoasijských migrantů hraje velkou roli. Mnoho přistěhovalců se totiž obává, co se stane, když se tlaku postaví. „Musí odmítnout. Než zemřít v nespravedlivé válce nebo se stát nájemným vrahem, je lepší ztratit občanství,“ řekla Chupniková.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 39 mminutami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 9 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 11 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 11 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 11 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 17 hhodinami
Načítání...