Polsko zpřísní kvůli slintavce kontroly na hranicích

Polsko zpřísní kontroly na hranicích se Slovenskem, Českem a Německem, aby se ochránilo před slintavkou a kulhavkou, oznámil premiér Donald Tusk. Zdůraznil, že nemoc se dosud v zemi nevyskytuje a že se vláda soustřeďuje na to, aby se do země ani nedostala. Kontroly na hranicích se třemi sousedními zeměmi proto mají být častější.

„Přijali jsme rozhodnutí spolu s ministrem (zemědělství Czeslawem) Siekierským, že zpřísníme kontroly na hranicích se Slovenskem, ale také s Českem a Německem, a to tak, aby transporty z oblastí postižených kulhavkou a slintavkou nebyly vpuštěny do Polska,“ řekl premiér podle serveru Gazeta.pl.

Tusk také poděkoval ministrovi za už zahájená opatření. „Tyto kroky přinesly výsledky. Nebyl u nás zaznamenán jediný případ. Kontrolujeme hranice, hlavně se Slovenskem, protože tam je největší ohrožení,“ dodal.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Nevyhýbá se ani volně žijícím zvířatům. Nákaza se nedávno objevila v Maďarsku a poté na Slovensku.

Nahrávám video

Pomoc na hranicích

V Česku se nákaza dosud neobjevila, podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) zatím není ani podezření. Nicméně kvůli riziku zavlečení slintavky a kulhavky bude armáda od středy pomáhat na hranicích s kontrolami kamionů. Podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) se do nich zapojí vojáci z veterinární správy české armády. Kvůli situaci komunikuje s Výborným, ve středu budou vládě předkládat usnesení.

Tuzemští veterinární inspektoři budou také ve spolupráci s mlékárnami testovat vzorky mléka v Jihomoravském kraji. Testy proběhnout v 57 chovech. Jedná se o chovy, které mají více než sto dojnic a dodávají své mléko celkem do deseti mlékáren v Česku. Inspektoři plánují testovat dvakrát týdně, a to až do odvolání. Vzorky bude vyšetřovat Státní veterinární ústav.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko podle Ukrajiny zasáhlo raketami civilní nákladní loď a nejméně pět lidí zahynulo

Ruské rakety zasáhly civilní nákladní loď s obilím, pět lidí zemřelo a dalších pět se pohřešuje, uvedlo na facebooku ukrajinské námořnictvo. Podle něj šlo o loď plující pod vlajkou Guiney-Bissau s tureckým vlastníkem. Osm členů posádky bylo přepraveno do nemocnice, doplnilo.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Írán po útocích USA poslal rakety do Jordánska

USA v noci na neděli provedly novou sérii úderů na Írán, informovalo oblastní velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM). Cílem podle něj bylo potrestat Teherán za smrt dvou amerických vojáků v Jordánsku, kteří zemřeli při pátečních útocích Teheránu. Armáda islámské republiky v reakci podle státních médií uvedla, že provedla dronové útoky na dvě americké základny v Kuvajtu. Íránské rakety likvidovalo Jordánsko. Ammán si podle agentury AFP předvolal íránského chargé d'affaires.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Rusko provedlo jeden z největších útoků balistickými raketami na Kyjev od začátku války

Rusko v noci na neděli provedlo masivní úder balistickými raketami na Kyjev, jeden z dosud největších na hlavní město. Některé ukrajinské instituce a představitelé ještě před zveřejněním zpřesněných údajů letectva hovořili o úplně největším takovém úderu na Kyjev. Nejméně jeden člověk zemřel, dalších šestnáct utrpělo zranění. Dva zranění jsou po útoku v přilehlé Kyjevské oblasti. Okupanti zaútočili i na předměstí Charkova, kde zabili nejméně čtyři lidi a dvě desítky zranili.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Čečenská exilová vláda se tajně sešla v Praze. Žádá podporu pro nezávislost na Rusku

Představitelé exilové vlády Čečenské republiky Ičkerie se za přísných bezpečnostních opatření sešli v Praze. Evropskou unii a Ukrajinu žádají o podporu své snahy obnovit nezávislost Čečenska na Rusku. Věří, že Kreml je v důsledku jeho agrese proti Ukrajině nejslabší za několik posledních desetiletí.
před 7 hhodinami

V Irsku o polovinu přibylo dětí, které se vážně zranily při nehodách na elektrokoloběžkách

Podle organizace Children's Health Ireland (CHI) došlo k 50procentnímu nárůstu počtu dětí a mladých lidí hospitalizovaných s traumatickým poraněním mozku v důsledku nehod na elektrických koloběžkách.
před 15 hhodinami

Izraelská vláda narazila s reformou médií u nejvyššího soudu

Izraelský nejvyšší soud zmrazil části sporného zákona o reformě mediálního průmyslu, který parlament narychlo schválil minulý týden těsně před svým rozpuštěním. Informuje o tom server Times of Israel (ToI). Podle kritiků zákon posílí vládní vliv na média před volbami. Kabinet naopak tvrdí, že otevře mediální trh dalším subjektům a zvýší konkurenci.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

V Miami zadrželi bratry Tateovy, v Británii oba čelí novým obviněním

Britsko-americký influencer Andrew Tate a jeho bratr Tristan byli v noci na neděli zadrženi federálními úřady v Miami. Informovala o tom agentura AP. Britská prokuratura již požádala o vydání bratrů kvůli obvinění ze znásilnění a obchodování s lidmi za účelem sexuálního vykořisťování. Bratři se měli z těchto činů provinit v období od července 2010 do srpna 2017.
před 20 hhodinami

Írán i Kuvajt hlásí útoky na klíčová odsolovací zařízení

Americké oblastní velitelství na Blízkém východě (CENTCOM) podniklo další vlnu úderů na Írán, její ukončení oznámilo v sobotu brzy ráno. Šlo již o sedmou noc útoků v řadě. Americká armáda údajně zasáhla vojenskou infrastrukturu a armádní cíle. Íránská média mluví o třech obětech v provincii Hormozgán na jihu země. Íránské údery na ropné zařízení v Kuvajtu si pak vyžádaly zraněné a způsobily rozsáhlé škody, oznámila státní ropná společnost. Terčem v Íránu i Kuvajtu se stala mimo jiné také klíčová odsolovací zařízení.
18. 7. 2026Aktualizováno18. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.