Polsko je na prahu parlamentních voleb. Nejsilnější stranou zůstává PiS, tvrdí průzkumy

27 minut
Část polské předvolební debaty s komentářem analytika Lebdušky
Zdroj: ČT24

Polsko během neděle čekají parlamentní volby a v zemi nyní vrcholí politická kampaň. Její součástí jsou i televizní debaty, jedna z těch nejočekávanějších přitom proběhla v pondělí. Odvysílala jí polská veřejnoprávní televize Telewizja Polska (TVP). Poláci budou kromě vybírání nového osazenstva Sejmu a Senátu během hlasování odpovídat i na několik otázek v referendech. Dění v Polsku okomentoval zahraniční zpravodaj ČT Andreas Papadopulos.

Podle českého novináře TVP již vyhlásila vítěze debaty, kterým je nynější premiér země Mateusz Morawiecki. Není to žádné překvapení, jelikož polská veřejnoprávní televize je ovládaná vládní stranou Právo a Spravedlnost (PiS), jejímž členem je právě předseda vlády, řekl Papadopulos.

„Řada nezávislých i opozičních médií se shodla na jiném vítězi, kterým je Szymon Holownia, lídr liberálního uskupení Třetí cesta. Ten se totiž jako jeden z mála účastníků debaty snažil věcně argumentovat a odpovídat na sáhodlouhé otázky moderátorů televize,“ popsal zpravodaj ČT. 

Holownia vstupuje do voleb jako šéf uskupení, které se v předvolebních průzkumech pohybuje na pomezí vstupu do polského Sejmu. Jelikož hnutí kandiduje jako volební uskupení, potřebuje překonat osmiprocentní hranici. Vystoupení v debatě může Třetí cestě usnadnit její překonání, tvrdí podle Papadopulose polští komentátoři.

Totéž si myslí i analytik z Asociace pro mezinárodní otázky Michal Lebduška. „Holownia byl věcný a jeho útoky na Morawieckého během debaty byly spíše věcné než agresivní. Mohlo by to přesvědčit především nerozhodnuté a váhající voliče, aby volili Třetí cestu. To by uskupení mohlo pomoci v tom, aby těch osm procent překročilo,“ okomentoval lídrův projev v debatě. 

3 minuty
Události: V Polsku rezonují předvolební debaty
Zdroj: ČT24

Komentátory zklamal Tusk i Morawiecki

Komentátoři jsou přitom zklamaní nejen z projevu Morawieckého, ale i lídra opoziční strany Občanská platforma (OP) Donalda Tuska. Ten se podle nich utápěl v různých invektivách. „Oba politici reagovali na sebe, a ne na nastolená témata,“ popsal Papadopulos.

Polský premiér Mateusz Morawiecki po debatě
Zdroj: Reuters/Maciek Jazwiecki

Spravedlivosti debaty rovněž nepomohlo to, že jedním z jejích moderátorů byl Michal Rachoń. „Je to jedna z hlavních tváří televize a bývalý mluvčí PiS na severu Polska. Často otevřeně a nevybíravě na sociálních sítích kritizuje Tuska. Z tohoto principu výběru moderátora ta debata nebyla spravedlivá,“ podotkl Papadopulos.

Tusk podle něho během debaty využil svůj čas, aby hovořil k opačným politickým táborům. „Hovořil k lidem jako člověk, který se v televizi objevuje velmi často, ale v nelichotivých situacích, které jej vyobrazují jako ohrožení Polska. Jazyk propagandy televize je velmi namířený proti Tuskovi,“ dodal zpravodaj.

Morawieckého projev může odradit váhající voliče

Podle Lebdušky byl Tusk ve svém projevu „překvapivě slabý“, měl ale i silné momenty. „Rozhodila ho první otázka, na kterou nejdříve neodpovídal. Představoval se půl minuty a pak si spletl zvukový signál. Trochu se v tom zamotal. Měl tam pár dobrých momentů, kdy mimo jiné připomněl, že Morawiecki býval jeho poradcem a podporoval myšlenku navýšení věku odchodu do důchodu, což PiS nyní kritizuje,“ okomentoval analytik Tuskův výkon.

Co se týče Morawieckého, domnívá se, že jeho účast v debatě nebude mít na tvrdé voličské jádro strany PiS přílišný vliv. „Tam se opakuje stále to samé, útoky na Tuska. Nebyl to velký výkon a v té televizi to běží neustále. Může to mít ale negativní efekt na váhající voliče, které tenhle agresivní přístup mohl odradit,“ dodal Lebduška.

Jedno téma, jedna minuta

Co se týče samotné struktury předvolební debaty, trvala hodinu. Jednotliví mluvčí v ní přitom měli celkem sedm minut na vyjádření. Každému z nich byly pokládány otázky na různá témata, kandidát měl přitom jednu minutu na zodpovězení. Zaměřené byly mimo jiné na migraci nebo sociální politiku, konkrétně třeba ohledně plošného přídavku na děti, který se má zvýšit.

Řešily se třinácté a čtrnácté důchody, rezonovaly i otázky ohledně bezpečnosti země. „Celkem těch témat bylo šest, na každé mohl kandidát odpovídat minutu,“ dodal Papadopulos s tím, že během sedmé minuty se mohl politik věnovat tématu dle vlastního gusta.

Akce se neodehrávala v televizním studiu, ale v prostorech soukromé společnosti, které byly vzdáleny dvacet kilometrů od městského centra. Problém byl totiž s tím, že televizní studio obklopili přívrženci jednotlivých stran. „Situace kolem byla velmi napjatá,“ uvedl zpravodaj ČT.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
13:52Aktualizovánopřed 44 mminutami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
16:38Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Souostroví Tonga v Tichomoří zasáhlo silné zemětřesení, hrozí i tsunami

Souostroví Tonga v Tichém oceánu zasáhlo silné zemětřesení, jehož intenzitu americká geologická služba USGS předběžně stanovila na 7,1 stupně magnituda. Podle ní hrozí v přilehlých oblastech vlna tsunami.
před 3 hhodinami

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Při ruském dronovém útoku v Charkově zemřeli dva lidé

Rusové zaútočili pozdě večer desítkami dronů na několik ukrajinských měst. Největší škody hlásí Charkov, kde podle tamních úřadů utrpěla zásah vojenská nemocnice, obchodní centrum nebo několik bytových domů. Poslední zprávy hovoří o dvou mrtvých a 35 zraněných. Jsou mezi nimi i vojáci, kteří se léčili právě v zasaženém zdravotnickém zařízení. Další lidé byli zraněni při útoku v Kupjansku. Ukrajinská protivzdušná obrana uvedla, že v noci na neděli sestřelila 65 ze 111 ruských dronů a dalších 35 zřejmě zničily systémy elektronického boje.
09:24Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Myanmar zasáhl následný otřes

Oblast druhého největšího myanmarského města Mandalaj v neděli zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně, další z několika po silném pátečním zemětřesení o intenzitě 7,7 stupně, které zasáhlo kromě Myanmaru také Thajsko. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Lidé v ulicích Mandalaje začali křičet strachy, když následný otřes udeřil, uvedla agentura AP. Epicentrum otřesů bylo asi 20 kilometrů severozápadně od města.
před 7 hhodinami

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 11 hhodinami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...