„Dost bylo Fica.“ Na Slovensku se na výročí 17. listopadu konal protest

Slovenská společnost by se měla vrátit k vzájemnému porozumění a respektu, což byly hodnoty doby společenských změn v roce 1989, řekl slovenský prezident Peter Pellegrini na pietní vzpomínce na oběti komunistického režimu u příležitosti svátku Dne boje za svobodu a demokracii. Demonstrující v centru Bratislavy na shromáždění opozice k listopadu 1989 dali najevo nesouhlas s vládou Roberta Fica (Smer).

„Hlavním rysem listopadu 1989 nebylo nenávistné volání po pomstě, ale pozitivní emoce vzájemného porozumění, solidarity a respektu. Klíčem k našemu úspěchu jako národa je, abychom se k těmto hodnotám dokázali vrátit a nevzpomínali na ně jen jako na symbol listopadu 1989,“ prohlásil Pellegrini v projevu u památníku Brána svobody na okraji Bratislavy u hranic s Rakouskem.

Místní památník připomíná čtyři stovky lidí, kteří zemřeli při pokusu o útěk z komunistického Československa do západních zemí přes přísně střeženou hranici.

Pellegrini vyjádřil také přání k obnovení lidské solidarity mezi obyvateli země či pocitu spolupatřičnosti.

Bývalý předseda vládní strany Hlas Pellegrini už v sobotu poznamenal, že kabinet premiéra Roberta Fica a opozice rezignovaly na připomenutí významu 17. listopadu. Podle něj by si v tento den politici neměli připomínat vlastní úspěchy a zároveň by se nemělo demonstrovat proti současné vládní moci.

Slovensko nepatří vládě, zaznělo v Bratislavě

Ficova vládní strana Smer v neděli slavila 25. výročí svého vzniku, tři opoziční strany zase svolaly do centra Bratislavy shromáždění. Demonstraci zorganizovaly na Náměstí SNP, kde dav lidí před 35 lety opakovaně protestoval během takzvané sametové revoluce, která na Slovensku tehdy dostala přívlastek něžná.

Lidé skandovali například „Fico do Ruska“. Slovensko pod jeho vládou spolu s Maďarskem kritizuje protiruské sankce Evropské unie či západní vojenskou pomoc Ukrajině, která se od února 2022 brání otevřené ruské vojenské invazi.

„Slovensko je a navždy zůstane součástí západní civilizace. Nepřejeme si, aby nás někdo tahal k Moskvě,“ řekl z pódia poslanec KDH a někdejší disident František Mikloško, který patřil po pádu komunistického režimu řadu let k ústředním postavám slovenské politické scény.

Mikloško podobně jako dříve prezident Pellegrini kritizoval vládu za to, že se nezapojila do oslav nedělního svátku Dne boje za svobodu a demokracii.

„Tato doba nepřeje demokracii a svobodě. Netýká se to jen Slovenska, ale i celého světa. Čas od času se zdá, jako by tyto hodnoty už vycházely z módy, jako by budoucnost patřila diktaturám, populistům a extremistům,“ řekl šéf nejsilnějšího opozičního hnutí Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka, který sametovou revoluci označil za jednu z nejdůležitějších událostí ve slovenské historii. Z pódia pak řekl, že dar svobody a demokracie je třeba uchránit a odevzdat další generaci.

„Toto není jen vzpomínka na 17. listopad, toto je pro mě i protest proti této vládě,“ poznamenal v proslovu předseda opoziční strany SaS Branislav Gröhling. Dav pak začal skandovat „Dost bylo Fica“. Gröhling tvrdí, že Fico vede Slovensko k autoritářskému režimu podobnému tomu v Rusku nebo v Číně.

V úvodu shromáždění organizátoři zpívali část skladby Modlitba pro Martu, která se v Československu stala také jedním ze symbolů sametové revoluce. Minutou ticha pak uctili bezdomovce, kterého podle obvinění nedávno k smrti ubil slovenský policista.

Další shromáždění a jiné vzpomínkové akce byly i v jiných regionech Slovenska.