Patová Francie, energická Británie, hodnotí pozorovatelé povolební vývoj

15 minut
Události, komentáře: Britský velvyslanec Matt Field a režisérka Andrea Sedláčková
Zdroj: ČT24

Není vyloučené, že přesně za rok budou další parlamentní volby a může se stát, že extrémní pravici narostou další procenta, řekla v Událostech, komentářích režisérka a spisovatelka Andrea Sedláčková k volbám ve Francii s tím, že v zemi obecně vládnou emoce. Britský velvyslanec Matt Field zmínil, že naopak v Británii se vláda po volbách ustanovila velmi rychle, jak bývá obvyklé. Podotkl, že Britové situaci ve Francii velmi pečlivě sledují.

Sedláčková zmínila, že celá desetiletí existovaly ve Francii dvě hlavní politické strany, které se pravidelně střídaly u moci. „Několik let se zkoušela pravicová politika, potom levicová, nyní je vlastně poprvé taková tripartita – extrémní pravice, extrémní levice a pak Macronův střed, který se nikdy nepodařilo úplně definovat. A je to, myslím, pro všechny velmi těžká situace,“ popsala s tím, že lidé se více hádají a celkově je ve společnosti nálada vyhrocenější, což platí i pro politiky.

„Už nyní si vzájemně říkají, že spolu nechtějí stvořit koalice. My to známe, naše parlamentní demokracie funguje na koaličním systému, dlouhá léta fungovala, ale tam, protože je to novinka, tak si myslím, že vládnou daleko větší emoce,“ podotkla Sedláčková. Podle ní není vyloučené, že za rok budou další parlamentní volby. „Bohužel se může stát, že extrémní pravici opět narostou další procenta, protože je to ta tendence.“

Podotkla, že francouzský prezident Emmanuel Macron se podle některých politologů přepočítal a nejspíše nečekal, že velmi rozhádané levicové politické strany během jednoho týdne najdou společný program a spojí se. „Slyšela jsem ale i politology, kteří říkají, že možná mu to vyjde, že se levicové strany nedomluví a udělají nakonec koalici s jeho stranou, takže možná nás zase Macron překvapí jako vždy.“

Field: Patové situace zažila i Británie

Field zmínil, že Británie situaci ve Francii bedlivě sleduje. „Žádná země asi nemá takový zájem na tom, co se děje ve Francii, jako Velká Británie, je pro nás velice důležitým partnerem.“ Podotkl, že i v Británii byly v minulosti patové situace, kdy se vyjednávaly koalice. „Není to pro nás ale moc typické, pro nás je skutečně typičtější jednoznačná výhra,“ podotkl a zmínil, že v Británii se po posledních volbách situace hýbala velmi rychle.

„Přišly výsledky, které velice jasně ukázaly, že lidé chtějí změnu. V podstatě tyto výsledky značí čtrnáct let konce vlády konzervativců. Zásadní je, jak rychle jsme se posunuli dál,“ zmínil s tím, že ještě v pátek se lídr labouristů Keir Starmer ujal premiérského úřadu a začala pracovat jeho nová vláda.

Velvyslanec podotkl, že většina lidí volí buď konzervativce nebo labouristy, ale tentokrát spousta lidí volila například i liberální demokraty. Varianty podle Fielda tedy jsou, ale Starmer má opravdu silný mandát. „Získal silnou většinu a právě z tohoto důvodu vstupuje do nové vlády se skutečnou energií, se zápalem. Myslím si, že to bylo vidět i z jeho proslovu v Downing Street, byla to taková veselá pozitivní oslava, ale zároveň to bylo velice vážné a byla tam atmosféra toho, že jdeme na to, jdeme makat. A myslím si, že to bude i to, jak jeho vláda bude fungovat.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo jedenáct lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na filipínském festivalu najel do davu, zemřelo jedenáct lidí. Policie původně informovala o devíti obětech, k večeru SELČ podle agentury Reuters ale bilanci navýšila. Více než dvacet dalších osob utrpělo zranění, potvrdil dříve kanadský premiér Mark Carney. Řidiče policie zadržela, podle ní nejspíš trpěl psychickými problémy. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Tisíce lidí proudily k hrobu papeže Františka v Římě

Tisíce lidí se v neděli přišly poklonit k papežovu hrobu v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě. Lidé se sešli opět také v okolí Svatopetrského náměstí ve Vatikánu, dorazilo jich na dvě stě tisíc. Zejména mladí se tam účastnili mše vedené kardinálem Pietrem Parolinem.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Polská prokuratura šetří možnou korupci spojenou s gigantem Orlen

Polská prokuratura vyšetřuje korupční kauzy spojené s bývalým ředitelem energetického gigantu PKN Orlen Danielem Obajtkem. Nově se zabývá podezřelým nákupem upadající sítě novinových kiosků. Postupuje také prošetřování transakce, která firmu připravila v přepočtu až o devět miliard korun.
před 5 hhodinami

Rubio: Moskva a Kyjev musí brzy uzavřít mírovou dohodu

Mírová dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou musí být uzavřena brzy, řekl v nedělním rozhovoru s televizí NBC americký ministr zahraničí Marco Rubio. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa se podle něj v následujícím týdnu pokusí rozhodnout, zda mají Spojené státy v tomto konfliktu nadále pokračovat jako prostředník ve vyjednávání.
před 5 hhodinami

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na čtyřicet

Přinejmenším čtyřicet obětí a více než dvanáct set raněných má sobotní exploze v největším íránském obchodním přístavu u města Bandar-Abbás, uvedly v neděli íránské úřady podle tiskových agentur. Předchozí bilance íránského Červeného půlměsíce čítala 28 mrtvých a více než tisíc raněných.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 7 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 11 hhodinami

Po únorovém útoku ruského dronu jsou v Černobylu zpřísněna opatření

Od havárie atomové elektrárny v Černobylu uplynulo devětatřicet let. Bezpečnostní opatření v areálu jsou teď zpřísněna. Úřady k tomu přistoupily po únorovém útoku ruského dronu na kryt sarkofágu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii opakovaně upozorňuje na přetrvávající rizika pro světovou jadernou bezpečnost v souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině. V Černobylu natáčela zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová.
před 13 hhodinami
Načítání...