Rusko v neděli oznámilo 14 723 nových případů covidu, jde tak o největší jednodenní počet případů od 13. února. Polovina z toho přitom připadá na Moskvu. K zastavení pandemie je zapotřebí jedenáct miliard dávek, uvedl na setkání s nejvyššími představiteli ekonomicky silných zemí ze skupiny G7 šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Doplnil, že WHO zároveň připravuje další fázi vyšetřování původu koronaviru.
Pandemie ve světě: Počet nakažených v Rusku dál stoupá. Hypotéza o wuchanském původu covidu zůstává otevřená, připustilo WHO
Koronavirus - červen
Počet nově nakažených covidem v Rusku opět stoupl. Z celkově 14 723 případů, které země v neděli ohlásila, zaznamenala 7704 přímo Moskva, kde se tak jedná o největší jednodenní počet případů od 24. prosince, informovala agentura Reuters.
Týdenní míra nárůstu nákazy v metropoli se zvýšila o více než sto procent. Ve dvanáctimilionové Moskvě se od začátku pandemie podle nejnovějších údajů už nakazilo 1 234 717 lidí. Kvůli rychlému šíření nákazy příští týden nebudou muset tamní obyvatelé do práce a všechny bary, restaurace a diskotéky budou muset po 23. hodině zavřít. Oznámené opatření o placeném pracovním volnu se nedotkne zaměstnanců městské infrastruktury a vojska, zavřená budou ale také dětská hřiště a sportoviště v parcích.
Úmrtí s covidem ale za posledních 24 hodin mírně ubylo, konkrétně na 357 ze 399. Vládní pracovní skupina v neděli uvedla, že počet zemřelých stoupl na 126 430. Federální statistický úřad ale sestavuje vlastní statistiku, podle níž v Rusku od dubna 2020 do letošního dubna zemřelo s covidem už zhruba 270 tisíc lidí.
Prezident Vladimir Putin v sobotu podle agentury Interfax řekl, že proti covidu je v Rusku zatím očkováno osmnáct milionů lidí. Země také otestovala vakcínu ve formě nosního spreje. Ta má být vhodná pro děti od osmi do 12 let a na trhu by měla být od září.
WHO: Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je stále otevřená
Na summitu skupiny G7 se jednalo kromě jiného o tom, jak předejít dalším pandemiím, a skupina tak chce poskytnout miliardu očkovacích dávek proti covidu chudším státům. Polovinu z nich hodlají uhradit USA, sto milionů Británie.
Šéf WHO se ale domnívá, že to nestačí. K zastavení pandemie je zapotřebí jedenáct miliard dávek, aby bylo naočkováno do poloviny příštího roku (kdy se bude konat další summit G7) sedmdesát procent světové populace. „Potřebujeme jich víc a rychleji,“ řekl k vakcínám na sobotním jednání. Zopakoval, že by bylo dobré, aby do konce roku bylo v každé zemi naočkováno třicet procent občanů.
Uvedl také, že se na jednání hovořilo i o původu koronaviru. Americký prezident Joe Biden v květnu nařídil tajným službám vyšetřit původ pandemie, a to včetně teorie o tom, že původcem je laboratoř v Číně. A tato hypotéza zůstává podle šéfa WHO stále otevřená.
Covid-19 zabil od loňska téměř 3,8 milionu lidí. „Je to tragické a myslím, že si ti lidé zaslouží, aby se vědělo, odkud ten virus pochází, abychom tomu mohli v budoucnu předejít,“ řekl Tedros Adhanom Ghebreyesus. WHO podle něj připravuje další fázi vyšetřování, při němž bude zapotřebí „spolupráce a poctivý přístup Číny“.