Rukou partnera nebo člena rodiny zemřelo loni ve světě celkem 51 500 žen, v průměru jedna každých deset minut. Zabitých žen bylo o 2300 více než o rok dříve. Nejčastějším místem vražd je domov, uvedla ve své zprávě Organizace spojených národů. Statistiku zveřejnila u příležitosti světového dne boje proti násilí páchanému na ženách.
OSN: Každých deset minut je zabita jedna žena partnerem nebo členem rodiny
„Epidemie násilí páchaného na ženách a dívkách zahanbuje lidstvo,“ prohlásil generální tajemník OSN António Guterres a žádá spravedlnost pro oběti a odpovědnost pro pachatele.
Vraždy žen, femicidy, jsou páchány všude ve světě a napříč socioekonomickými i kulturními skupinami. Přesto však existují regionální tendence. V Evropě a v Americe jsou za vraždy dívek a žen ve většině případů, v 64, respektive v 58 procentech, odpovědní manželé či intimní partneři. Ve zbytku světa jsou pachateli nejčastěji jiní rodinní příslušníci.
Podle zprávy zaznamenala nejvyšší počet vražd žen souvisejících s partnery obětí či jejich rodinou Afrika, kde bylo v roce 2023 zabito 21 700 žen, následovala Severní a Jižní Amerika a Oceánie.
Lidé si myslí, že je to věc rodiny, říká expertka
Česká republika se femicidou moc nezabývá, domnívá se spoluzakladatelka organizace ROSA – centrum pro ženy Zdena Prokopová. „Společnost na to není vyloženě nastavená. Řada lidí si myslí, že je to věc rodiny, takže je to hodně o tom změnit mýty ve společnosti, které stále přetrvávají,“ upozornila.
Řada žen podle ní bere prvotní projevy agrese ze strany partnera za projevy lásky, jde například o časté kontrolování. „Pak přijde první facka a situace začíná být dost vážná,“ dodala. Kromě fyzického útoku zmínila Prokopová i další formy násilí, ať už jde o zastrašování, ponižování, nebo také ekonomické násilí. Vše pak podle ní může končit i smrtí.
Celkem loni zemřelo podle zprávy záměrnou násilnou smrtí 85 tisíc žen. OSN upozorňuje, že výrazně klesá počet zemí, které sdílejí informace o tom, zda ženy zabil jejich partner či člen rodiny. Zatímco v roce 2020 to uvádělo 75 zemí, loni už jich bylo jen 37. Organizace přesto analyzovala data ze 107 zemí světa.