Od jednání k jednání a plat 175 tisíc čistého měsíčně aneb Jak žijí europoslanci?

3 minuty
90' ČT24: Jaký je život europoslance?
Zdroj: ČT24

Stěžejní součástí práce europoslance je účast na plenárních zasedáních, která se konají ve Štrasburku a Bruselu, ale i na schůzích jednotlivých výborů nebo politických skupin. Jen v minulém volebním období proběhlo v europarlamentu přes deset tisíc hlasování. Čeští zástupci patří mezi ty nejaktivnější, zúčastnili se téměř 92 procent hlasování a v porovnání s ostatními zeměmi se řadí na páté místo.

Štrasburk byl vybrán za jedno ze sídel Evropského parlamentu kvůli tomu, že vzhledem ke své poloze na hranicích mezi Německem a Francií je určitým symbolem poválečného smíření. Poslanci pracují také v Bruselu, kde sídlí i většina dalších hlavních institucí EU. V belgické metropoli se scházejí výbory a jednotlivé politické skupiny. Administrativní část pak sídlí v Lucemburku.

Jak uvádí oficiální stránky europarlamentu, „každodenní pracovní náplň poslanců je rozdělena na práci pro voliče v domovských zemích, práci ve výborech, jednání politických skupin a rozpravy či hlasování na plenárních zasedáních. Poslanci se účastní schůzí výborů a politických skupin i mnoha dalších. Mohou být také členy delegace pro vztahy se zeměmi mimo EU, což může vyžadovat cesty mimo EU“. Kromě schůzí by měli také pravidelně navštěvovat své volební obvody. 

Kolik si europoslanci vydělají?

Od července 2018 je výše platu europoslanců stanovená na necelých 8760 eur měsíčně – v přepočtu asi 225 tisíc korun hrubého. Odvádí z něj ale daň a příspěvky na pojištění. Po odečtení jim zůstane zhruba 175 tisíc korun, konečná výše totiž záleží i na daňových předpisech v jejich zemích. Každý, kdo svůj pětiletý mandát dokončí, si tak přijde zhruba na deset a půl milionu korun.

Po opuštění postu navíc dostanou odchodné ve výši jednoho platu za každý rok mandátu. Kdo odsloužil celých pět let, dostane tak pět měsíčních platů. Bývalí poslanci pak po dovršení věku 63 let mají nárok na starobní důchod. Vypočítává se podle délky mandátu.

Někteří čeští europoslanci vydrželi v Evropském parlamentu už od roku 2004 – zatímco Jan Zahradil (ODS) bude pokračovat i v dalším volebním období, Jiří Maštálka (KSČM) se rozhodl už znovu nekandidovat.

Citlivé téma – náhrady

Kromě běžného platu dostávají europoslanci i různé náhrady. Například na všeobecné výdaje, kam patří třeba náklady na řízení kanceláře nebo poplatky za telefonní a poštovní služby, dále náklady spojené s cestováním a náleží jim i paušální denní příspěvek na pokrytí dalších výdajů. Největší částku mají měsíčně na asistentské a expertní služby, a to téměř 25 tisíc eur, tedy v přepočtu více než 640 tisíc korun.

A právě finanční náhrady byly v minulosti diskutovaným tématem. Skupina evropských novinářů chtěla vědět, jak s nimi europoslanci nakládají. Soudní dvůr EU ale jejich žalobu loni v září zamítl s odůvodněním, že jde o osobní údaje.

Evropský parlament si uvědomuje, že téma náhrad je velice citlivé. Zejména před eurovolbami se poslanci báli kritiky. Pomalu tak začali mluvit o tom, že transparentnost by měla zvítězit. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Němečtí sociální demokraté schválili koaliční smlouvu, píší agentury

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom ve středu informovaly agentury DPA a Reuters. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.
09:37Aktualizovánopřed 9 mminutami

Izraelská vláda zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa tajné služby Šin Bet Ronena Bara

Izraelská vláda v úterý zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronena Bara, který v pondělí oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Nevládní organizace, které citoval server The Times of Israel, označily úterní krok kabinetu Benjamina Netanjahua za „cynický a jasný trik“, který má zastavit jednání nejvyššího soudu. Ten se zabývá stížnostmi, podle nichž předchozí rozhodnutí vlády o Barově odvolání bylo osobní a politicky motivované.
před 23 mminutami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Evakuovat se musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
před 3 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V bojích proti Ukrajině zahynulo na šest set vojáků KLDR, tvrdí Soul

V bojích proti Ukrajině zahynulo na šest set severokorejských vojáků, kteří pomáhali ruské armádě, uvedl podle agentur AFP a Reuters jihokorejský poslanec na základě informací tajných služeb. Severokorejské ztráty činí celkem 4700 vojáků, z toho bylo dva tisíce zraněných přepraveno zpět do vlasti. Pchjongjang vyslal do bojů v ruské Kurské oblasti dohromady ve dvou vlnách osmnáct tisíc vojáků, sdělil poslanec.
06:14Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Uzbecká vláda zabavuje půdu ve prospěch „plíživého Pekingu“

Uzbečtí farmáři tvrdí, že je vláda pod záminkou státem podporovaného rozvoje nutí přenechávat půdu čínským podnikům, čímž místním obyvatelům odebírá tisíce hektarů úrodných bavlníkových a pšeničných polí, napsala stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). K převodům pozemků má oficiálně docházet dobrovolně, zemědělci však pro server popsali zastrašování a výhružky ze strany tamních úředníků. Ve Střední Asii tak rostou protičínské nálady a obavy z plíživého vlivu Pekingu.
před 3 hhodinami

Soud nařídil Trumpově vládě doplatit Rádiu Svobodná Evropa dubnové finance

Americký federální soud vydal předběžné opatření, kterým nařídil administrativě prezidenta Donalda Trumpa uvolnit dvanáct milionů dolarů (244 milionů korun) pro rozhlasovou stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) sídlící v Praze, uvádí agentura AP. Peníze mají sloužit na dubnový provoz stanice, jejíž financování chtěl Trump zcela ukončit, soud to však jiným předběžným opatřením zakázal.
před 4 hhodinami

Vůdce padl, lkala před 80 lety nacistická propaganda

Ještě 20. dubna nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels opěvoval Adolfa Hitlera coby nejstatečnější srdce Německa. O deset dní později spáchal vůdce třetí říše ve svém berlínském bunkru sebevraždu, zhrzený generalitou i vlastním národem. O posledních hodinách muže, který šest let týral Evropu, se ovšem veřejnost nedozvěděla víc, než že „hrdinně padl“. Poslední dubnový den od jeho smrti uplynulo 80 let. Připomínáme starší výroční text webu ČT24.
před 4 hhodinami
Načítání...