Obsazení postu šéfa slovenského parlamentu vyvolalo v koalici roztržku

3 minuty
Události: Obsazení postu předsedy slovenského parlamentu
Zdroj: ČT24

Už tento měsíc by mohlo být jasné, kdo se stane novým předsedou slovenského parlamentu, tvrdí Matúš Šutaj Eštok, lídr strany Hlas, která chce nového předsedu parlamentu nominovat. Spor o tento post, který je podle tamní ústavy druhou nejvyšší funkcí ve státě, stál v pozadí zatím největší koaliční roztržky. O křeslo totiž měly zájem hned dvě vládní strany. Předseda SNS Andrej Danko však od kandidatury ustoupil. Slovní útoky v koalici ale pokračují.

„Pokud tu byly nějaké otázky, debaty, komu ta pozice náleží, tak pro nás to není otázka. Náleží straně Hlas,“ je přesvědčen úřadující ministr vnitra Eštok. Jeho Hlas by rád o řádném šéfovi poslanců nechal hlasovat ještě tento měsíc. Zmiňovanou ústavní funkci naposledy vykonával Peter Pellegrini. Po jeho odchodu do prezidentského paláce ho už půl roku pouze zastupuje jeden z místopředsedů.

„V Národní radě není ústavně vyžadovaná funkce předsedy parlamentu a my se na to jen díváme a posouváme to z měsíce na měsíc,“ není se situací spokojen místopředseda KDH Viliam Karas. Zástupci koalice navíc připouštěli, že nové jméno nemusí být jasné ani do příštích voleb.

Kromě Hlasu o post dlouho stála i SNS. Její předseda Danko však před nedávnem sdělil, že o funkci nemá zájem a dodal, že od strany Hlas si vyprošuje útoky, „že SNS rozbíjí tuto vládu“.

Spory i ohledně zprávy o pandemii

Mohlo by se zdát, že zatím nejvýraznější koaliční spor tímto skončil. Jenže ostré vzkazy mezi oběma stranami neustaly. I když od parlamentních křesel se přesunuly k těm vládním – konkrétně kolem zmocněnce pro vyšetřování pandemie covidu Petera Kotlára, kterého nominovala právě SNS a který měl zhodnotit postup státu během této doby.

Kotlár v nedávné zprávě mluvil třeba o vakcínách jako o biologické zbrani, která mění lidskou DNA. Strana Hlas to odmítla jako zpochybnění vědeckých faktů. Podle slovenského Denníku N Eštok řekl, že zprávu o pandemii v této podobě ani nemusí Kotlár na vládu posílat.

SNS následně Hlasu vzkázala, ať raději řeší své nominanty. „Eštok by se měl spíše zaměřit na systémovou práci v policii a ne otevírat témata, která jsou předmětem koaliční rady,“ stálo ve vyjádření SNS.

Novým šéfem parlamentu by mohl být současný ministr pro investice Richard Raši (Hlas). Jestli ale tento krok vyřeší pnutí v koalici premiéra Roberta Fica (Smer), ukáží až následující týdny a měsíce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Beru prášky, spím, nic neslyším.“ Psychiatrická péče na Ukrajině čelí náporu

Na Ukrajině během plnohodnotné ruské invaze podle lékařů, se kterými hovořila agentura AFP, evakuovali z psychiatrických zařízení tisíce pacientů. V zemi byli už před válkou, boje a devastace pak vyvolaly rozsáhlou krizi duševního zdraví – mezi vojáky i civilisty, píše AFP. Týká se to i Olhy Klimovové, která během ruských nočních útoků usíná na přeplněném psychiatrickém oddělení daleko od domova.
před 26 mminutami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Informovala o tom agentura Reuters.
06:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Evropa loni zažila nejteplejší rok v historii

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
05:50Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Modré přilby na jihu Libanonu odkrývají sklady zbraní Hizballáhu

Na jihu Libanonu stále přetrvává křehké příměří. Podle mise OSN UNIFIL, která má dodržování klidu zbraní monitorovat, ale na denní bázi dochází z obou stran k jeho porušování. Libanon navíc obviňuje Izrael, že bezdůvodně útočí na civilisty a jejich obydlí. Jeruzalém na oplátku poukazuje na to, že na libanonské straně stále zůstává řada zbraní a muničních skladů teroristického hnutí Hizballáh. Příslušníky mise UNIFIL na podezřelá místa navádí vrtulník, ze kterého jsou potenciální skrýše v hustém porostu lépe vidět. Pozici vyznačí a přesunou se dál, o nalezený arzenál se pak postarají pyrotechnici.
před 3 hhodinami

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 3 hhodinami

Humanitární krize v Súdánu se prohlubuje

Povstalecké Jednotky rychlé podpory v Súdánu se nevzdávají. Na konci března se sice stáhly z metropole Chartúmu, přesně dva roky od vypuknutí nové fáze občanské války ale oznámily, že dostaly pod kontrolu tábor čítající sedm tisíc uprchlíků v Dárfúru. Podle OSN už při bojích zemřelo nejméně sto civilistů. Jedna z nejhorších humanitárních krizí na světě se tak nadále prohlubuje. Špatná situace panuje zejména ve frontových oblastech, kde podvýživou trpí desítky tisíc dětí.
před 10 hhodinami

Meta je u soudu, může přijít o WhatsApp a Instagram

Ve Washingtonu začal soud s Meta Platforms, mateřskou společností Facebooku Marka Zuckerberga. Americká Federální obchodní komise (FTC) ji viní z toho, že síť Instagram a aplikaci WhatsApp koupila před víc než dekádou proto, aby se zbavila konkurence. Žalobci chtějí miliardáře přimět, aby tyto dceřiné firmy prodal.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Maďarsko schválilo změny v ústavě zaměřené proti LGBT+

Maďarský parlament schválil změny v ústavě, které podle kritiků omezují práva a svobody komunity LGBT+. Server Index.hu informoval, že pro hlasovalo 140 poslanců, proti 21 poslanců. Přijatá novela základního zákona posiluje zákaz pořádání pochodů hrdosti a zaměřuje se také na osoby s dvojím státním občanstvím, považované za „zrádce národa“, kterým podle agentury AFP nyní hrozí ztráta státní příslušnosti a vyhoštění. Možným terčem tohoto ustanovení je podle AFP finančník a filantrop George Soros.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...