Navalnyj už dýchá sám. O návratu do Ruska nepochybuje

7 minut
Studio ČT24: Zpravodaj Jonáš o kauze Navalnyj
Zdroj: ČT24

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj na sociální síti zveřejnil svůj první snímek z berlínské kliniky Charité, kde se zotavuje z nedávné otravy. Muž odhalující rozkrádání státních peněz ruskými politiky byl podle západních expertů otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok.

„Stýská se mi. Ještě skoro nic nezvládnu, ale včera jsem dokázal celý den sám dýchat. Úplně sám. Úplně bez cizí pomoci,“ napsal Navalnyj, který byl po upadnutí do kómatu připojen k umělé plicní ventilaci.

„Píšou mi novináři a vyptávají se, zda je pravda, že se Alexej Navalnyj chystá vrátit do Ruska. Chápu, proč se tak ptají, ale i tak považuji za divné, že by někdo mohl uvažovat jinak. Ještě jednou všem potvrzuji: žádné jiné plány se nikdy neposuzovaly,“ napsala Navalného mluvčí Kira Jarmyšová na Twitteru.

Berlínská klinika v pondělí uvedla, že se Navalného stav zlepšuje, už mu nemusí být poskytováno umělé dýchání a občas může krátce vstát z nemocničního lůžka. Sám také rozhoduje o tom, jaké informace o zdravotním stavu bude nemocnice zveřejňovat. Dosud to lékaři konzultovali s jeho ženou.

Německá vláda současně oznámila, že kromě německých expertů i laboratoře ve Švédsku a ve Francii nezávisle na sobě na základě zkoumání vzorků dospěly k závěru, že Navalnyj byl otráven novičokem, což je látka vyvinutá v bývalém Sovětském svazu.

Obvinění Kremlu

„Německá vláda vystupuje v tomto naprosto suverénně. Nepřipouští pochyby o tom, že Navalnyj byl otráven, že byl otráven záměrně a že byl otráven některým z jedů, které spadají do skupiny látek známých jako novičok,“ potvrdil zpravodaj ČT v Německu Martin Jonáš. Moskva odpovědnost odmítá.

Upozornil, že podle listu Spiegel to byla dosud neznámá a silnější forma látky. „Německá vláda nepochybuje o tom, že do jejího nasazení byly zapleteny státní orgány Ruské federace,“ doplnil Jonáš.

Trvalé následky jsou podle něj stále ve hře, byť lékaři o nich tentokrát nemluvili. Jonáš připomněl případ muže, který náhodou přišel do styku s novičokem při otravě Sergeje Skripala v britském Salisbury a dosud má problémy se zrakem a motorikou, které se mohou zhoršovat při virózách nebo dalších sezonních onemocněních.

Do Berlína byl Navalnyj převezen v kómatu z nemocnice v ruském Omsku několik dní poté, co během letu ze Sibiře do Moskvy 20. srpna zkolaboval. Předtím natáčel v Novosibirsku a v Tomsku videa obviňující tamní politiky z rozkrádání veřejných rozpočtů.

Vztahy na bodu mrazu

Západ od Ruska požaduje objasnění a zevrubné vyšetřování. Moskva tvrdí, že není co vyšetřovat, protože ruští lékaři v Navalného těle žádné toxické látky nenašli a pro spuštění vyšetřování chybějí důkazy.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v úterý prohlásil, že Moskva nechápe, proč také nedostala vzorky, které německá strana poskytla laboratořím ve Francii a Švédsku. „Rusko absolutně bylo a zůstává otevřeno spolupráci a součinnosti při objasnění toho, co se stalo,“ ujistil, tradičně bez toho, že by zmínil Navalného jméno, které ruské státní orgány ani média nikdy nevyslovují.

Podle Jonáše se od roku 2014, kdy Rusko vojensky napadlo Ukrajinu, rusko-německé vztahy takto nepropadly. Poškodila je sice vražda čečenského emigranta Zelimchana Changošviliho v Berlíně nebo informace o tom, že Rusko stálo za hackerským útokem na Spolkový sněm v roce 2015, při němž hackeři pronikli i do počítače kancléřky, ovšem reakce Berlína nebyla tak ostrá.

Dva ze čtyř kandidátů na kancléře hovoří dokonce o konci budovaného plynovodu Nord Stream 2 spojujícího obě země přímo po mořském dně. „Nikdy v Německu nezaznívalo tak silné volání po tom, aby byla stavba zastavena,“ řekl Jonáš a dodal: „Německo hledá možnost, jak zatlačit na ruskou vládu, a nutno říct, že kromě plynovodu Nord Stream 2 těchto možností Berlín mnoho nenašel.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Tisíce lidí se ve Vatikánu naposledy rozloučily s papežem

Ve Vatikánu skončilo třídenní veřejné loučení se zesnulým papežem Františkem. Hold mu přišlo vzdát 250 tisíc truchlících, uvedla vatikánská služba. Organizátoři na sobotním pohřbu očekávají kolem 200 tisíc lidí.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Putin a Witkoff jednali o obnovení přímých rozhovorů Kyjeva a Moskvy

Páteční tříhodinové jednání ruského vládce Vladimira Putina s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem bylo konstruktivní a užitečné, prohlásil podle agentur Putinův poradce Jurij Ušakov. Podle ruské agentury RIA Novosti doplnil, že debata se týkala i možného obnovení přímých rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem. Witkoff jednání zatím nijak nekomentoval, ale Trump jeho misi označil za dobrou.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti“.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Itálie si připomíná osmdesát let od pádu fašismu

Itálie si připomíná výročí pádu fašismu. Před osmdesáti lety vydal Národní osvobozenecký výbor výzvu k všeobecnému povstání a partyzáni začali osvobozovat Janov, Turín a Milán. Do odboje se jich zapojilo až čtvrt milionu. Jedním z hlavních center partyzánského velení se stalo Palazzo Marino v Miláně, odkud byl i vydán příkaz k popravě Benita Mussoliniho. Vzpomínkové akce se konají po celé zemi. Kvůli sobotnímu pohřbu papeže Františka však mají oslavy střízlivější charakter.
před 5 hhodinami

Při výbuchu nálože v autě u Moskvy zahynul ruský generál

Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Horší než Alcatraz. Věznice v Salvadoru je „fabrika na lidskou zkázu“

Světlo nikdy nezhasíná, jí se holýma rukama a návštěvy nejsou povolené. Tak vypadá život v jednom z největších a nejdrsnějších žalářů světa, který nechal postavit salvadorský prezident Nayib Bukele. Obří věznice pojme desetitisíce osob. Šéf Bílého domu Donald Trump do ní poslal stovky údajných členů gangů. Kritici nazývají zařízení „černou dírou lidských práv“. Podle experta Lukáše Dirgy jde o „fabriku na zkázu lidského bytí“.
před 11 hhodinami

Trumpovy výpady udělaly z kanadských liberálů favority voleb

Kanadští liberálové měli podle průzkumů ztrátu dvaceti procentních bodů za opozičními konzervativci a směřovali k porážce ve volbách, které jsou vypsané na 28. dubna. Útočná rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Kanadě však během uplynulých měsíců semkla voliče kolem vládních liberálů, kterým se podařilo zvrátit dosavadní trend. Jejich podpora vzrostla i v provincii Québec, která v uplynulých volbách byla doménou strany Québecký blok (QB).
před 16 hhodinami

V Narvě na hranici s Ruskem vytvoří Estonsko vojenskou základnu

Pobaltské státy od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu posilují svou obranyschopnost. Estonsko tento týden oznámilo, že v pohraničním městě Narva vznikne vojenská základna se stovkami vojáků. Společně s Litvou a Lotyšskem už dříve informovaly o vybudování „obranné linie“ na hranicích s Běloruskem a Ruskem. Jeho menšina v Pobaltí čítá skoro devět set tisíc osob.
před 17 hhodinami
Načítání...