Kybernetické útoky nástrojem hybridní války. Ruští hackeři cílí výrazně na Polsko a Pobaltí

30 minut
Zóna ČT24: Boj proti kyberútokům
Zdroj: ČT24

Součástí kritické infrastruktury státu jsou nemocnice, energetické společnosti nebo budovy státní správy. Zkrátka vše důležité, co je třeba ochránit pro bezpečné fungování společnosti. Nejde přitom jen o fyzické ohrožení – často na ně míří i kybernetické útoky. Ty mají za cíl instituce ochromit nebo se dostat k citlivým datům. Stopy útoků pak často vedou do států, jako je Rusko, Severní Korea nebo Čína. Věnoval se tomu pořad Zóna ČT24, jehož tématy jsou bezpečnost a výzvy dnešního světa a který moderovali Martin Řezníček a Michal Kubal. Řeč byla také o napětí v Jeruzalémě, pořad také ukázal výrobu špičkového francouzského radaru.

Z běžné kriminální oblasti kybernetické útoky rychle přerostly v regulérní nástroj hybridní války. Nemusí jít vždy vyloženě o vojenské využití. Útoky mohou mít za cíl podlomit morálku, získat citlivé informace nebo třeba zahltit sítě a servery zajišťující každodenní běh společnosti. „Ten trend je obecně setrvalý, mírně rostoucí. Neřekl bych, že tam je nějaký výkyv, ale obecně se dá říci, že v nějakém dlouhodobém horizontu útoků přibývá,“ řekl výkonný ředitel Asociace kritické infrastruktury Michal Moroz.

Nejčastější formou pokusu o útok je takzvaný DDoS útok. Při něm se síťové zařízení nebo server zahlcuje velkým množstvím požadavků z více zdrojů. Těmi jsou většinou jiné osobní počítače, které hackeři už dříve napadli a které nyní dokážou ovládat. Říká se jim botnet. Cílem tohoto útoku je službu zahltit, zablokovat, a tak ji znepřístupnit uživatelům. Někdy ale také slouží pouze jako záminka. „Na popředí probíhá nějaký DDoS útok a na pozadí se útočníci snaží zneužít nějakou zranitelnost a dostat se do hloubky, do té cílové infrastruktury a poškodit aktiva nebo zastavit procesy,“ vysvětlil expert na kybernetickou bezpečnost ze společnosti AEC Yehor Safonov.

Další častý druh je phishingový útok. Jeho název vznikl z anglického slova pro rybaření. Podobným stylem se totiž útočník snaží nalákat uživatele – nejčastěji formou falešných reklam nebo e-mailů. „Tam se může jednat o phishing na klienty nebo na zaměstnance ve snaze vylákat údaje k přístupu do interních sítí,“ popsal Moroz.

Kybernetické útoky míří také na nemocnice. Jeden se stal i v Benešově v roce 2019. Nemocnice tehdy musela odložit plánované operace. V případě podobných větších útoků je důležitá i spolupráce se státními složkami – především s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost. „Vydávají pravidelně doporučení pro infrastruktury – jaké aplikace používat, nepoužívat a tak dále. A také bych doporučoval bezpečnost řešit na všech možných vrstvách,“ řekl Safonov.

Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost také ve svých zprávách pravidelně informuje o kybernetických útocích. Po lednovém nárůstu se počet incidentů v únoru opět snížil. Jeden z únorových útoků byl ale úspěšný a řadí se mezi velmi významné. Šlo o DDoS útok proti českému ministerstvu spravedlnosti a způsobil nedostupnost systémů kritické infrastruktury. Výpadky služeb výrazně zasáhly do jeho činnosti. Útok proběhl v několika vlnách, které trvaly několik hodin a výpadky systémů se dotkly více než milionu uživatelů.

Stát nyní chce pravidla kybernetické bezpečnosti zpřísnit, aby bylo fungování firem a úřadů zabezpečenější. Zatímco Česko je na úrovni diskuzí, jinde jsou mnohem dál. Týká se to zemí, které tvoří východní hranici Severoatlantické aliance.

Nejvyšší stupeň ohrožení

Po začátku plnohodnotné invaze na Ukrajinu ruští hackeři vyvíjejí nápor zejména na systémy kritické infrastruktury v Polsku a Pobaltí. Podle Varšavy se počet útoků po únoru 2022 zdvojnásobil. Podle odborníků jsou ale Polsko i pobaltské státy dobře připravené a hackeři nezaznamenali od začátku invaze na Ukrajinu žádný větší úspěch. U naprosté většiny útoků se podařilo identifikovat útočníky jako skupiny z Ruské federace, často napojené na tamní tajné služby.

Jeden z těch nejvážnějších útoků měl za cíl vyřadit z provozu divizi zpravodajství jedné z největších mediálních společností v Polsku. „Vytvořili jsme několikačlenný tým, který pracoval 24 hodin denně. Identifikovali jsme útočníka jako aktéra, který je napojený na ruskou vládu. Měl za úkol paralyzovat komunikaci a výměnu informací v celé zemi a způsobit tak občanské nepokoje,“ sdělil bezpečnostní IT technik ze společnosti Blue Energy Jaroslaw Kuta.

I proto platí v Polsku nejvyšší stupeň kybernetického ohrožení. Stejně jako ve všech pobaltských zemích. Platí varování před útoky ruských hackerských skupin napojených na Kreml. Útoky míří na kritickou infrastrukturu, státní instituce, banky, elektrárny, teplárny, školy. Byly také provedeny útoky na velká státní média.

Rusové se pomocí DDoS útoků pravidelně snaží vyřadit z provozu i weby největších lotyšských dopravních společností nebo institucí, které poskytují služby občanům. Pokaždé ale výpadky trvají jen pár minut. Lotyšští experti totiž byli na tuto hrozbu už před válkou připraveni. Žádný z velkých útoků nebyl úspěšný – Rusku se ale podařilo v prvních dnech války narušit třeba systémy dopravních firem.

„To, čeho jsme zatím byli svědky, nepřineslo Rusku žádný užitek. Takže jsme byli na tyto eventuality docela dobře připraveni. Samozřejmě, že je to riziko, to bez pochyby. Tyto hybridní způsoby útoků jsou pro ně stále velmi užitečným způsobem, jak cílit na Lotyšsko i celé Pobaltí. Ale dobře jsme se na to připravili a myslím, že jsme odolní,“ uvedl ředitel NATO Strategic Communications Centre of Excellence v Rize Janis Sarts.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent. Trump později také naznačil možnost dalšího jednání.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Cla zvýšila obavy z nárůstu nákladů v průmyslu

Nová rozsáhlá americká cla podle agentury Reuters zvýšila obavy z nárůstu nákladů ve velkém množství průmyslových odvětví. Akcie technologické společnosti Apple se propadly o 9,25 procenta na 203,19 dolaru. Tržní hodnota firmy tak klesla o 310 miliard dolarů (přes sedm bilionů korun). Americké akcie klesly nejvíce od globální pandemie v roce 2020.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Z dronů se staly primární zbraně rusko-ukrajinské války

Diplomatické snahy o zastavení bojů v ruské válce na Ukrajině se podle ukrajinských vojáků na frontě nijak neprojevují. Většina zranění je podle nich nyní způsobována drony. Ty rovněž útočí každodenně na civilisty, na charkovském sídlišti je nově pět zraněných včetně dítěte. Obě strany konfliktu se k tomu obviňují z porušování moratoria na útoky proti civilní energetické infrastruktuře.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

USA vypnuly satelit, který umožňoval vysílání ruskojazyčné televize Rádia Svobodná Evropa

Spojené státy vypnuly satelit, který umožňoval vysílání ruskojazyčné televize Nastojaščeje vremja, vytvořené rozhlasovými stanicemi Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) a Hlas Ameriky. Podle agentury AFP to uvedl ředitel RFE/RL Stephen Capus. Kromě Ruska vysílá televize také na Ukrajinu, do zemí Střední Asie a východní Evropy.
před 4 hhodinami

Turecká opozice vyzvala k bojkotu ekonomiky

Navzdory svátkům pokračují v Turecku protesty, které před více než dvěma týdny spustilo zadržení istanbulského starosty Ekrema Imamoglua za údajnou korupci a napomáhání teroristům. Masové demonstrace ale přerostly v méně okázalé projevy vzdoru. Naposledy například turecká opozice vyzvala své příznivce, aby po celý den neutráceli žádné peníze a bojkotovali tím ekonomiku.
před 4 hhodinami

Izrael udeřil na školu v Gaze. Prý útočil na Hamás

Izraelský úder na školní areál ve čtvrtek ve městě Gaza zabil nejméně třicet lidí, uvedla agentura AFP, další média zmiňují o několik jednotek nižší údaj. Podle palestinských zdrojů se v areálu nacházeli lidé, kteří prchali před boji. Izraelská armáda uvedla, že v oblasti útočila na předního představitele teroristického Hamásu. Před boji přitom prchají stovky tisíc obyvatel, podle Reuters jde o jeden z největších masových přesunů za osmnáct měsíců války.
před 5 hhodinami

Maďarsko odstoupí od Mezinárodního trestního soudu, oznámil Orbán

Maďarská vláda odstoupí od Mezinárodního trestního soudu (ICC), protože se stal politickým, uvedl ve čtvrtek podle Reuters premiér Viktor Orbán. Jeho izraelský protějšek Benjamin Netanjahu, který je právě na návštěvě Budapešti navzdory zatykači ICC, označil rozhodnutí maďarské vlády za odvážné a zásadové, soud je podle něj zkorumpovaný. Vedení instituce je rozhodnutím Budapešti znepokojeno a v dopise ji vyzvalo k pokračování spolupráce.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...