Koho vyšlou do souboje o Elysejský palác? Republikáni míří k závěrečnému kolu primárek

8 minut
Horizont ČT24: Začíná souboj o Elysejský palác
Zdroj: ČT24

Francouzští Republikáni by měli mít v sobotu odpoledne jasno v tom, koho vyšlou do prezidentských voleb v dubnu příštího roku. Ve druhém kole primárek mají na výběr mezi bývalou ministryní a mezi zastáncem tvrdých opatření proti migrantům. Vítěz bude o přízeň voličů soupeřit nejenom se současným centristickým prezidentem, ale hlavně s dalšími osobnostmi na francouzské pravici.

V Elysejském paláci je zatím doma Emmanuel Macron. V posledních týdnech se prodlužuje seznam kandidátů, kteří by ho v sídle francouzských prezidentů rádi vystřídali. Po deseti letech chystají návrat k moci také konzervativní Republikáni.

Do druhého kola jejich primárek postoupili Éric Ciotti a Valérie Pécresseová.

Co nabízí Pécresseová

Favoritkou sobotního finále republikánských primárek je Pécresseová. S vysokou politikou už zkušenosti má. Jako ministryně pro rozpočet působila ve vládě posledního pravicového prezidenta Nicolase Sarkozyho. Nyní chce ještě výš. A nebojí se srovnávat s ženskými ikonami evropské politiky. Z jedné třetiny se označuje za „Železnou lady“ Britku Margaret Thatcherovou a ze dvou třetin za Němku „Mutti“ Angelu Merkelovou.

Z obou konzervativních republikánských kandidátů ji francouzská média označují za umírněnější, i ona ale v kampani přitvrdila rétoriku. Voličům slíbila omezit migraci a přísněji trestat zločiny v etnicky diverzifikovaných čtvrtích, kde podle ní policie ztratila kontrolu. V ekonomické oblasti plánuje zvýšit věk odchodu do důchodu na 65 let a propustit asi 200 tisíc státních zaměstnanců. 

Co nabízí Ciotti

Stejně jako ona chce migraci zpřísnit překvapivý vítěz prvního kola primárek, ostře pravicový poslanec a šéf departementu na Francouzské riviéře Ciotti.

Proud uprchlíků plánuje zastavit za pomoci referenda. Pro nastolení pořádku slibuje založit věznici pro teroristy, obdobu amerického Guantánama. V plánu má také razantní snížení podnikové daně na jednotnou sazbu 15 procent.

Na pravici je stále těsněji

Ve francouzských konzervativních kruzích začíná být čím dál více těsno. Konečný kandidát republikánů bude soupeřit nejenom s tradiční představitelkou krajní pravice Marine Le Penovou, ale také s Érice Zemmourem. Tento kontroverzní bývalý novinář už v některých průzkumech předsedkyni Národní fronty dokonce předstihl.

Z bojů na pravici by tak mohl nakonec podle některých expertů nejvíce vytěžit současný prezident, centrista Emmanuel Macron. To se domnívá i David Emler z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Současný prezident v minulosti nahradil dřívější střídající se socialisty a Republikány a může i nyní těžit z toho, že je ve středu politické scény. Zvláště, když i levice je roztříštěná a socialisté mají nyní velmi nízké preference. 

Emler dodal, že radikální pravici se daří prosazovat témata migrace či islámu do mainstreamu, na hlavní stránky novin. A to ve Francii, která v historii dlouho byla imigrační zemí. „Dnes se Francouzi začínají bát migrace a globalizace.“ Zároveň si však myslí, že dvoukolový prezidentský systém eliminuje antisystémové kandidáty.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA a Ukrajina podepsaly klíčovou dohodu o nerostech

Spojené státy a Kyjev podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Informuje o tom CNN. Ujednání poskytne Američanům privilegovaný přístup k novým projektům zaměřeným na ukrajinské přírodní zdroje, včetně hliníku, grafitu, ropy a zemního plynu, píše Bloomberg. Kyjev by se mohl dočkat nových vojenských dodávek.
00:34Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 5 hhodinami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 8 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 8 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 9 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 12 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...