Kdo brání svou zemi, musí zvítězit. V tom je spravedlnost, věří Perebyjnis

11 minut
Bývalý velvyslanec Kyjeva v Česku Perebyjnis k roku války
Zdroj: ČT24

Dějiny ukazují, že Ukrajina se vždy dokázala ubránit. V rozhovoru s Michalem Kubalem to řekl náměstek ukrajinského ministra zahraničí a bývalý velvyslanec Kyjeva v Česku Jevhen Perebyjnis. Země za rok, co ji sužuje plnohodnotná ruská invaze, podle něj dokázala ujít cestu, kterou by mnohé státy nezvládly za desetiletí. Vnímá také velkou podporu, a to jak ze strany Ukrajinců, tak i ze zahraničí. To by se podle něj mělo soustředit zejména na protiruské sankce, ale také na další dodávky zbraní.

Perebyjnis už první večer po zahájení ruské invaze prohlásil, že Ukrajina vyhraje. „Řekl jsem, že vyhrajeme, protože bojujeme za vlastní zemi. Ukrajina není agresorem, Ukrajina nikdy na nikoho neútočila. Ale bráníme svou zemi. A spravedlnost je v tom, že ten, kdo brání svou zemi, musí zvítězit,“ věří.

Dějiny podle něj ukazují, že Ukrajinci vždy svou zemi dokázali ubránit. „S Rusy bojujeme už několik staletí. Snažili se nás zničit hladomorem, různými represemi i válkami, ale vždy jsme to ustáli, vždy Ukrajina zůstala,“ řekl s tím, že ani po loňském zahájení velké invaze neměl pochyby, že se Ukrajina ubrání i nyní.

Domnívá se, že Ukrajina je stále silnější. „Dokázali jsme projít cestu k jednotě Ukrajiny, k naší silnější armádě a také naši zahraničněpolitickou cestu. Cestu, kterou možná některé země nedokáží ujít za desetiletí,“ uvedl. Začít najednou bránit celou vlast podle něj nebylo vůbec snadné, a tak jistou dobu trvalo, než se armáda připravila na to, aby začala okupovaná území osvobozovat.

Podle Perebyjnise se kromě Ukrajiny stal silnějším také celý svět. „Myslím si, že je to hlavní výsledek tohoto roku,“ dodal.

Perebyjnis tvrdí, že Ukrajina věděla, že válka přijde. „Ale přiznám se, že jsem nevěřil, že to bude takový frontální útok na celou zemi, hlavně na hlavní město. Myslel jsem, že to bude spíš nějaká taková lokální operace na Donbasu. A domnívám se, že většina si to myslela stejně,“ uvedl. Podle něj se nicméně ukázalo, že Rusko nemá žádné zábrany. „Že se v jednadvacátém století najde stát, který otevře takovou plošnou válku – genocidu se záměrem zničit celý národ a celý stát,“ poznamenal.

„Sílí odhodlání překonat překážky“

Válka se ale neodehrává jen na frontové linii. Pociťují ji i běžní lidé. Únavu z ní a z toho, co za problémy přináší, ale prý Perebyjnis u Ukrajinců nevnímá. „Naopak sílí přesvědčení, že zvítězíme. A sílí odhodlání překonat jakékoliv překážky – i na úkor toho, že možná budeme nějakou dobu sedět bez elektřiny, bez vody a tak dále. Ale všichni chtějí, abychom zvítězili,“ řekl. Výzkumy podle něj ukazují, že Ukrajinci jsou připraveni vydržet i s problémy, jen aby jejich armáda zvítězila.

Podpora přichází nejen z domova, ale také ze zahraničí. Podle Perebyjnise je nyní pevnější než před rokem. „Někteří politici nám dávali dny, možná týdny. Nyní nikdo neříká, že Ukrajina musí přejít ke kompromisům, musí se vzdát svého území,“ podotkl.

Naopak podle něj podpora sílí v tom smyslu, že Ukrajina by měla vyhrát a Rusko prohrát. „Já si myslím, že je důležité, že svět nyní rozumí, že jediným východiskem z této války je vítězství Ukrajiny,“ zdůraznil.

Sankce v hlavní roli

Mezinárodní společenství by mělo udělat vše, aby Ukrajině pomohlo, míní Perebyjnis. „To znamená zbraně, to jsou sankce. Ale také musíme myslet na poválečnou obnovu Ukrajiny,“ vyjmenoval. Právě co nejtvrdší sankce proti Rusku nyní považuje za extrémně důležité. „A já vím, že Česko spolu s Polskem a pobaltskými zeměmi jsou státy, které prosazují co nejtvrdší sankce, za což moc děkujeme,“ vzkázal.

Právě Česká republika podle něj hraje v pomoci Ukrajině významnou roli. „Řekl bych, že země střední Evropy i Pobaltí teď hrají silnější roli než země západní Evropy. Jsou tahounem pomoci Ukrajině, jsou tahounem protiruských sankcí, protože lépe rozumí tomu, co je Rusko. Protože zažily ve své historii obdobné problémy,“ dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Beru prášky, spím, nic neslyším.“ Psychiatrická péče na Ukrajině čelí náporu

Na Ukrajině během plnohodnotné ruské invaze podle lékařů, se kterými hovořila agentura AFP, evakuovali z psychiatrických zařízení tisíce pacientů. V zemi byli už před válkou, boje a devastace pak vyvolaly rozsáhlou krizi duševního zdraví – mezi vojáky i civilisty, píše AFP. Týká se to i Olhy Klimovové, která během ruských nočních útoků usíná na přeplněném psychiatrickém oddělení daleko od domova.
před 5 mminutami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Informovala o tom agentura Reuters.
06:02Aktualizovánopřed 58 mminutami

Evropa loni zažila nejteplejší rok v historii

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
05:50Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Modré přilby na jihu Libanonu odkrývají sklady zbraní Hizballáhu

Na jihu Libanonu stále přetrvává křehké příměří. Podle mise OSN UNIFIL, která má dodržování klidu zbraní monitorovat, ale na denní bázi dochází z obou stran k jeho porušování. Libanon navíc obviňuje Izrael, že bezdůvodně útočí na civilisty a jejich obydlí. Jeruzalém na oplátku poukazuje na to, že na libanonské straně stále zůstává řada zbraní a muničních skladů teroristického hnutí Hizballáh. Příslušníky mise UNIFIL na podezřelá místa navádí vrtulník, ze kterého jsou potenciální skrýše v hustém porostu lépe vidět. Pozici vyznačí a přesunou se dál, o nalezený arzenál se pak postarají pyrotechnici.
před 2 hhodinami

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 3 hhodinami

Humanitární krize v Súdánu se prohlubuje

Povstalecké Jednotky rychlé podpory v Súdánu se nevzdávají. Na konci března se sice stáhly z metropole Chartúmu, přesně dva roky od vypuknutí nové fáze občanské války ale oznámily, že dostaly pod kontrolu tábor čítající sedm tisíc uprchlíků v Dárfúru. Podle OSN už při bojích zemřelo nejméně sto civilistů. Jedna z nejhorších humanitárních krizí na světě se tak nadále prohlubuje. Špatná situace panuje zejména ve frontových oblastech, kde podvýživou trpí desítky tisíc dětí.
před 9 hhodinami

Meta je u soudu, může přijít o WhatsApp a Instagram

Ve Washingtonu začal soud s Meta Platforms, mateřskou společností Facebooku Marka Zuckerberga. Americká Federální obchodní komise (FTC) ji viní z toho, že síť Instagram a aplikaci WhatsApp koupila před víc než dekádou proto, aby se zbavila konkurence. Žalobci chtějí miliardáře přimět, aby tyto dceřiné firmy prodal.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Maďarsko schválilo změny v ústavě zaměřené proti LGBT+

Maďarský parlament schválil změny v ústavě, které podle kritiků omezují práva a svobody komunity LGBT+. Server Index.hu informoval, že pro hlasovalo 140 poslanců, proti 21 poslanců. Přijatá novela základního zákona posiluje zákaz pořádání pochodů hrdosti a zaměřuje se také na osoby s dvojím státním občanstvím, považované za „zrádce národa“, kterým podle agentury AFP nyní hrozí ztráta státní příslušnosti a vyhoštění. Možným terčem tohoto ustanovení je podle AFP finančník a filantrop George Soros.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...