Jestli chcete, uděláme si na Česko čas a znovu vás vyřešíme, řekli prý Rusové exvelvyslanci

26 minut
Interview ČT24: Bývalý velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka
Zdroj: ČT24

Bývalý velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka v Interview ČT24 vzpomínal na zážitky se svými ruskými protějšky v době zastupování Česka v Moskvě. Podle něj ruská strana nečekala tuzemskou reakci na Vrbětice a má k Česku „postimperiální syndrom“. On sám prý nezažil žádné pozitivní jednání na ruském ministerstvu zahraničí.

„Doteď se domnívám, že ruská strana tento krok v žádném případě od České republiky nečekala,“ míní Pivoňka o vyhoštění osmnácti pracovníků ruské ambasády v roce 2021 v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek ohledně výbuchů v muničním areálu ve Vrběticích. Rusko podle něj neudělalo symetrickou akci, protože předalo seznam s dvaceti jmény včetně zástupce českého velvyslance.

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu na konci dubna případ odložili. Podezřelí jsou totiž v Rusku, které s českou stranou odmítlo spolupracovat. Policisté nicméně považují za prokázané, že výbuchy uskutečnili příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU, aby zabránili dodání munice do oblastí, kde Rusko podnikalo vojenské operace.

Pivoňka ruskou diplomacii v rozhovoru označil jako „sovětsko-ruskou“, kdy postupně od roku 1948 znají „naše silné i slabé stránky“. „To, jak se dají popsat vztahy ruské diplomacie k nám, je postimperiální syndrom,“ míní diplomat. Této mentality se prý ruská diplomacie nevzdala.

„Za pět let jsem osobně nezažil žádné pozitivní jednání na ministerstvu zahraničních věcí,“ prohlásil s tím, že si nepamatuje ani jeden případ, kdy by ruská strana akceptovala návrhy české strany. Když prý česká strana dostane povolání na ruské ministerstvo zahraničí během jedné nebo dvou hodin, je prý jasné, že schůzka bude velmi konfrontační. Zároveň je ale podle Pivoňky na takovém setkání jen výjimečně možné odpovědět.

„Dělejte si s tím, co chcete“

Ruská škola vyjednávání podle Pivoňky pracuje s emocemi, bývalý velvyslanec dokonce mluví o „divadelnictví“. Jeho hlavní zážitek je prý s prvním náměstkem ministra zahraničí Vladimirem Titovem, který prý Pivoňku potkal „těsně před Vrběticemi“.

„Koukl se mi do očí a řekl: Pane velvyslanče, co uděláme s těmi našimi vztahy? Říkám: Jak to myslíte? On na to: Víte, my máme spoustu starostí, s Američany, s Brity, s Číňany, s jaderným odzbrojováním. Vy si myslíte, že máme čas na Českou republiku? Ale jestli chcete, tak si my si ho znovu uděláme a zase vás vyřešíme. (...) Odpovídal jsem, zda to myslí vážně a zda je to oficiální pozice Ruské federace vůči mé vlasti. Otočil se a odpověděl: Dělejte si s tím, co chcete,“ popsal Pivoňka.

Pivoňka skončil jako velvyslanec v Rusku v květnu. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) by Česko mělo mít v Rusku velvyslance, konkrétní ohledně termínu ale zatím nebyl. Podobný názor má i Pivoňka, který ale sdělil, že naše historická zkušenost nám dává právo být daleko senzitivnější ohledně vzájemných vztahů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Norové zadrželi loď podezřelou z poškození kabelu

Norská policie zadržela norskou loď s plně ruskou posádkou kvůli podezření, že se podílela na poškození optického kabelu v Baltském moři. Zadržení se uskutečnilo na žádost lotyšských úřadů, uvedla podle agentury Reuters policie v norském městě Tromsö. Nedávno pak švédské úřady zabavily loď Vezhen a vyšetřují ji také kvůli poškození podmořského kabelu.
31. 1. 2025Aktualizováno31. 1. 2025

Fiala a Lipavský důrazně odmítli, že by česká vláda zasahovala do záležitostí Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) opět obvinil Českou republiku, že její politici a média zasahují do vnitřních záležitostí Slovenska. Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) to důrazně odmítl, premiér Petr Fiala (ODS) označil obvinění za absurdní. Fico také na schůzce s diplomaty jmenovitě oslovil přítomného českého velvyslance Rudolfa Jindráka.
31. 1. 2025

Nahradíte dolar, uvalíme cla, pohrozil Trump zemím BRICS

Prezident USA Donald Trump ve čtvrtek varoval členské země skupiny BRICS před nahrazením amerického dolaru jako rezervní měny a zopakoval hrozbu stoprocentních cel, kterou vyslovil už po vítězství v listopadových volbách.
31. 1. 2025

Izrael udeřil na cíle Hizballáhu na jihu Libanonu

Izraelské stíhací letouny v noci na pátek provedly sérii náletů na cíle libanonské teroristické skupiny Hizballáh v údolí Bikáa na východě Libanonu, informoval server The Times of Israel (ToI). Operaci armáda provedla navzdory dohodě o příměří, která má po prodloužení platit ještě více než dva týdny.
31. 1. 2025Aktualizováno31. 1. 2025

Vyšetřovatelé srážky ve Washingtonu vyzvedli z letounu obě černé skříňky

Vyšetřovatelé tragické srážky vojenského vrtulníku s dopravním letadlem, při níž ve středu večer v americkém hlavním městě Washingtonu zahynulo 67 lidí, už vyzvedli ze zříceného letounu obě černé skříňky. Uvedl to americký Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB). Americká média napsala, že na stejném letišti se 24 hodin před srážkou předešlo jiné nehodě.
31. 1. 2025Aktualizováno31. 1. 2025

Americký Senát potvrdil Burguma ministrem vnitra

Americký Senát ve čtvrtek večer potvrdil ve funkci nového ministra vnitra Douga Burguma, miliardáře a bývalého guvernéra Severní Dakoty, jehož si prezident Donald Trump vybral, aby mimo jiné prosazoval jeho agendu zvyšování těžby fosilních paliv. Senátoři schválili Burgumovu nominaci poměrem hlasů 79 ku 18.
31. 1. 2025Aktualizováno31. 1. 2025

Krutý režim v Myanmaru podepřou „soukromé“ síly z Číny

Čtyři roky po převratu v Myanmaru pozice vojenské junty významně oslabila na úkor nejrůznějších povstaleckých skupin. Odpor si ale vyžádal značné oběti – tisíce lidí zemřely, další skončily za mřížemi a přes tři miliony obyvatel muselo opustit své domovy. Režim podporuje vojensky i na mezinárodním poli Rusko a Čína. Ta se chystá vyslat do země ozbrojené soukromé bezpečnostní síly na ochranu společných projektů. Kontroverzní plán budí u států jihovýchodní Asie obavy z rozšiřování vlivu Pekingu v době, kdy přináší nejistotu změny v Bílém domě.
31. 1. 2025

EU začala jednat o záchraně automobilového průmyslu

Evropská komise odstartovala strategické rozhovory o budoucnosti automobilového průmyslu. Účastní se jich představitelé evropských automobilek i odborů. Například německá automobilka BMW navrhuje, aby sedmadvacítka snížila clo na dovoz vozů z USA z deseti na 2,5 procenta. V Bruselu se mluví i o výzvě ke zmírnění pokut za nedodržování stanovených emisních průměrů. Někteří čeští europoslanci vidí v dialogu o restartu automobilového průmyslu naději, jiní se k němu staví skepticky.
30. 1. 2025Aktualizováno30. 1. 2025
Načítání...